שנה שכולה טלטלה: רגע לפני תשע"ה, נראה שאי אפשר יהיה לשכוח בקלות את תשע"ד - ראשי תיבות של תהא שנה עתירת דרמות - שאכן הייתה כזו. השנה החלה בחשדות חמורים נגד הזמר המצליח בישראל, המשיכה בגזר דין מהדהד שצפוי לשלוח לראשונה בתולדות המדינה ראש ממשלה לשעבר למאסר, ואם זה לא מספיק - אז המשטרה המליצה להעמיד לדין לראשונה גם רמטכ"ל לשעבר. לאלה התווספו חשדות חמורים נגד ניצב בכיר במשטרה שהובילו להתפטרותו, חטיפה ורצח אכזריים בירושלים שחוללו מהומות קשות - ולבסוף, פרישה מפתיעה של שר בכיר מהממשלה. פרויקט סיכום השנה של חדשות 2 Online - חלק רביעי: הפרשות המטלטלות של השנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השנה החלה בפרשה שהסעירה את המדינה ונודעה בשם "פרשת הזמר המפורסם" - זאת לפני שהתיר בית המשפט לפרסם את שמו של אייל גולן, שנחשד יחד עם אביו, דני ביטון, וחשודים נוספים בבעילה אסורה בהסכמה של קטינות. הפרשה הדהימה רבים ממעריציו של הזמר, שנחשב לאחד הזמרים המצליחים והאהודים ביותר בישראל. במהלך חקירותיו בפרשה במשטרה טען גולן כי לא ידע את גילן של הנערות - והתיק נגדו נסגר עקב חוסר ראיות מספיקות.

אייל גולן ודני ביטון, ארכיון (צילום: שרון רביבו, mako, חדשות)
אייל גולן ואביו דני ביטון | צילום: שרון רביבו, mako, חדשותמספר חודשים לאחר מכן, הורשע גולן בפרשה אחרת, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בגין העלמת הכנסות של 2.5 מיליון שקלים והגשת חשבוניות מס פיקטיביות. על הזמר נגזרו ארבעה חודשי עבודות שירות.

ראש ממשלה לשעבר - לכלא

באייר, התחולל אירוע היסטורי בישראל: לראשונה בתולדות המדינה נגזר עונש מאסר על ראש ממשלה לשעבר. השופט דוד רוזן גזר על אהוד אולמרט, שכיהן בתפקיד הרם, 6 שנות מאסר - זאת לאחר שהורשע בשני אישומים של נטילת שוחד בפרשת הולילנד - פרשת השחיתות הגדולה ביותר שנחשפה בישראל אי פעם. "אולמרט ניצל את תפקידו הרם לקידום עניינים במסגרת תפקידו כמשרת ציבור, וקיבל לרשותו סכומי עתק", קבע השופט רוזן.

אולמרט בבית המשפט. ארכיון (צילום: עידו ארז, פלאש 90)
אולמרט לאחר היודע גזר דינו | צילום: עידו ארז, פלאש 90


מורשעים נוספים בפרשה, בהם מי שהייתה ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן, נשלחו אף הם לרצות עונשי מאסר. מי שהיה מהנדס העיר ירושלים, אורי שטרית, נשלח ל-7 שנות מאסר, על ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, נגזרו 6 שנים בכלא - ועל היזם הלל צ'רני 3.5 שנות מאסר. זקן עצמה מרצה בימים אלה עונש של 11 חודשים שהוטל עליה, במסגרת הסדר טיעון עליו חתמה.

חשדות חמורים נגד רמטכ"ל לשעבר - ומבוכה למשטרה

בתשע"ד התחולל תקדים משפטי נוסף: לראשונה המליצה המשטרה להעמיד לדין רמטכ"ל לשעבר. במשטרה המליצו להעמיד לדין את רא"ל במיל' גבי אשכנזי, החשוד בעבירה של הפרת אמונים בפרשת הרפז.

גם אשכנזי לא מביא את המהפך (צילום: AP, חדשות)
המלצה להעמידו לדין. אשכנזי | צילום: AP, חדשותמהחקירה עלה כי הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, עוזרו לשעבר ארז וינר, דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, ובועז הרפז עסקו באיסוף חומר - שיש בו בכדי להטיל דופי בהתנהלותו שר הביטחון דאז אהוד ברק ואנשי לשכתו. בין היתר, לפי החשד הפעילו הארבעה אחרים - זאת במסגרת היחסים המתוחים ששררו אז בין לשכת הרמטכ"ל ללשכת שר הביטחון.

טלטלה נוספת, במרכזה חשד לשחיתות, הכתה דווקא במי שעמד בראש היחידה המשטרתית ללוחמה בשחיתות: ניצב מנשה ארביב, ששימש ראש יחידת להב 433 - ופרש עקב חשד שקיבל טובות הנאה מהרב המקובל יאשיהו פינטו. על פי החשד בפרשה שזכתה לכינוי פרשת הרב והניצב, הוא קיבל מפינטו טובות הנאה כששימש שליח המשטרה לארצות הברית.

"ברית אינטרסים". ארביב ופינטו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות)
הפרשה שטלטלה את המשטרה | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשותמבוכה נוספת למשטרה נרשמה בחודש אדר: חגי פליסיאן, שנחשב לחשוד המרכזי בביצוע הרצח הכפול במועדון הברנוער בתל אביב באוגוסט 2010, שוחרר - זאת לאחר שהפרקליטות הודיעה כי היא חוזרת בה מכתב האישום בתיק. כתב אישום הוגש למחרת דווקא נגד עד המדינה - החשוד בשיבוש מהלכי משפט ובידוי ראיות.

חגי פליסיאן. לא פתרון קסם (צילום: חדשות 2)
שוחרר. חגי פליסיאן | צילום: חדשות 2חטיפה ורצח אכזרי שגררו מהומות קשות

יממה לאחר הלווייתם של שלושת הנערים היהודים שנחטפו, התבצע בירושלים מעשה רצח מחריד - זאת כנקמה על הירצחם. מוחמד אבו חדיר, נער בן 16 משכונת שועפאט שבמזרח העיר, הוכנס למכונית בכוח - ונלקח ליער ירושלים, שם שרפו החוטפים את גופתו.

הנער מוחמד אבו חדיר (צילום: רויטרס)
נרצח באכזריות. מוחמד אבו חדיר | צילום: רויטרסכעבור מספר ימים נעצרו שלושה חשודים בהם יוסף בן דוד, תושב ההתנחלות גבע בנימין, בחשד לרצח הנער. כתב אישום הוגש נגד השלושה בגין ביצוע המעשה המחריד, שהוביל למהומות קשות במזרח ירושלים, במשולש, בגליל ובנגב.

נוחי איבד את השליטה, סער פרש

תשע"ד הייתה שנה של טלטלות כלכליות - וגם פוליטיות: איש העסקים נוחי דנקנר איבד סופית את השליטה על קונצרן הענק IDB - כך קבע בכסלו בית המשפט המחוזי בתל אביב. השליטה בקונצרן הועברה למוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין.

דנקנר בביהמ"ש: "הופתעתי" (צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90, חדשות)
כבר לא בעל השליטה. דנקנר | צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90, חדשותאלא שבכך לא הסתיימו צרותיו של דנקנר: בסיוון הוגש נגדו כתב אישום בעבירות על חוק ניירות ערך - תרמית מניות, הכנסת פרט מטעה בתשקיף והפרת חובת דיווח ובעבירה על חוק איסור הלבנת הון.

גדעון סער, ארכיון (צילום: AP)
פרש במפתיע. סער | צילום: AP

בימיה האחרונים של השנה, הודיע במפתיע שר הפנים גדעון סער על יציאה לפסק זמן, כשהוא בשיא כוחו. רבים קיבלו את ההודעה בתדהמה, שכן סער נחשב למועמד מוביל לרשת את ראש הממשלה נתניהו בראשות הליכוד. השר הפורש נימק את החלטתו בכך שהוא רוצה להקדיש יות זמן למשפחתו ובה בו הקטן דוד, ורעייתו - העיתונאית גאולה אבן.