פנה לאיגוד האתלטיקה. ח"כ רזבוזוב (צילום: ורדי כהנא)
פנה לאיגוד האתלטיקה. ח"כ רזבוזוב | צילום: ורדי כהנא

בעקבות הפרסום: ח"כ יואל רזבוזוב, ממפלגת יש עתיד, פנה הבוקר (ראשון) לאיגוד האתלטיקה ודרש לפתור את העוול שנעשה לנערה רחל גברצדוק, זאת בעקבות הכתבה ששודרה אמש בחדשות סוף השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הדעת אינה נותנת שילדה, שחיה בארץ, ושאיגוד האתלטיקה אישר את השתתפותה באליפות ישראל, לא תעלה על הפודיום לאחר זכייה בתחרות", כתב רזבוזוב בפנייתו לאיגוד.

"על פי השקפתי, ניתן למנוע מהספורטאים הצעירים את עוגמת הנפש על ידי שינוי אופי התחרויות ולקרוא להן בשם: 'אליפות ישראל הפתוחה', או לחילופין - אם תקבלו החלטה - לא לשתף כלל ספורטאים ללא אזרחות ישראלית בתחרויות רשמיות", הציע רזבוזוב. "אני סבור שמצב הביניים הקיים הוא הגרוע ביותר".

באיגוד האתלטיקה טוענים שהם מנסים לפתור את המצב, וככל הנראה נמצא פתרון שיאפשר לנערה ולחבריה בקבוצת הריצה "אתלטי הסמטה" להיות מוכרים כאלופי ישראל, עד קטגוריית גיל נוער.

"מתנהגים אליך כאילו אתה כלום"

רחל גברצדוק היא הנערה המהירה בארץ לגילה. היא הצטרפה לקבוצת הריצה שהקים המורה שלה לאזרחות בבית הספר רוגוזין בתל אביב, "אתלטי הסמטה". בקבוצה הזאת רצים ילדים של מהגרים ופליטים המתגוררים בעיר. גם רחל היגרה לפני מספר שנים לארץ עם הוריה מאריתריאה.

"בני הנוער שאין להם מה לעשות, מתחילים לעשות כל מיני דברים לא טובים, מעשנים או עושים שטויות", סיפרה רחל לחדשות 2, "אבל כשיש לך מה לעשות, אין לך את הדברים האלה".

מהר מאוד השתלבה הקבוצה בתחרויות של איגוד האתלטיקה, ולא במפתיע הגיעו גם התוצאות. רחל מנצחת במקצי 800 ו-1,500 מטרים, והיא לא היחידה. בקבוצתה מסתתרים עוד הרבה כשרונות.

אלא שגם באתלטיקה לא כולם מקבלים אותה ואת חבריה כשווים. בתחרויות בתי הספר של משרד החינוך היא זוכה בגביעים, אבל באליפות ישראל הרשמית הגיעה רחל למקום הראשון וראתה מתחרה צברית עולה ומוכתרת כאלופה במקומה. הסיבה פשוטה ומכעיסה: היא לא אזרחית ישראלית, ולכן ההתעלמות. "כשאתה מנצח ולא נותנים לך מה שמגיע לך, זו הרגשה מאוד לא טובה", אמרה רחל בכנות. "מתנהגים אליך כאילו לא היית שם, אתה כלום".