המפכ"ל לשעבר, יוחנן דנינו (צילום: פלאש 90)
"המפכ"ל כשל". דנינו | צילום: פלאש 90

אחרי הודעת הפרישה הדרמטית של מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, ולאחר עזיבתם של שלושה ניצבים משורות המשטרה עוד במהלך כהונתו של המפכ"ל, בכירים לשעבר בארגון מותחים הבוקר (שני) ביקורת חריפה על דנינו ועל צמרת המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין ספק שמפכ"ל המשטרה לא יכול להגיד זה הם ולא אני", אמר לחדשות 2 Online ניצב בדימוס יעקב בורובסקי. "זה ברור שיש פה כישלון. זה מצב שאסור להגיע אליו בשום תחנת משטרה ולא רק בסגל הפיקוד".

לטענת בורובסקי, ישנה בעיה מהותית במנהיגותו של דנינו אל מול פקודיו. "אין ספק שזה רצף אירועים שמעיד על תהליכים שגויים", הוסיף מפקד המחוז הצפוני לשעבר. "זה מעיד על כך שלא עוברים מסרים ברורים וחדים".

"למשל, כשדנינו התייחס לפרסומים לפיהם ניצב ברונו שטיין פרש בשל קשריו עם עו"ד רונאל פישר, הוא הסביר כי החברות בין השניים הינה 'נראות לא טובה'", ציין בורובסקי. "זאת עבירה על חוקים ולא נראות. זה בא ממקום של התרועעות עם עבריינים ומפכ"ל צריך לדרוש מסגל הפיקוד שלו דוגמה אישית. הוא צריך לגרום לכך שדברים מהסוג הזה לא יקרו".

יוסי פריינטי (צילום: פלאש 90)
יצר ספקולציות. ניצב פריינטי | צילום: פלאש 90

"צריכה להיות לפרישתו של פריינטי סיבה רצינית"

על טענותיו של ניצב פריינטי, לפיהן פרישתו אינה נובעת מ"שלדים בארון", אמר בורובסקי: "אני חושב שההחלטה לפרוש בעיתוי הזה היא בלתי מתקבלת על הדעת. צריך שיהיה משהו מאוד מאוד דרמטי כדי שפיקוד המשטרה והשר לביטחון פנים יאשרו את זה. לתפקיד הזה מתמנים ולא מתמודדים. לא נראה לי שמישהו שהגיע לדרגת ניצב פתאום פוחד מהתמודדויות. מה קרה בדרך שלו לניצבות? הוא כבר עבר בחייו כך וכך מאבקים".

גם ניצב בדימוס אריה עמית התקשה להבין את החלטתו של פריינטי לפרוש שמונה חודשים טרם מינוי המפכ"ל החדש. "פריינטי הוא ילד גדול ולא בגן ילדים", אמר עמית. "אם קצין בכיר, שמשאת חייו הייתה להיות מפכ"ל, אומר שהוא יוצא מהתחרות, צריכה להיות לכך סיבה רצינית".

"מאז ומתמיד, בכל המרוצים לתפקידים בכירים, היו ניסיונות של השמצות ותפירת תיקים", הוסיף עמית. "זה חלק מהמשחק, וזה קיים בכל ארגון שיש בו תחרות על תפקידים בכירים. מדובר בתירוץ".

לדבריו של עמית, שכיהן בעבר כמפקד מחוז ירושלים, לא ניתן להסיר אחריות מהמפכ"ל דנינו לאחר האירועים האחרונים שטלטלו את צמרת המשטרה. "אני מאמין שמפקד לא זוכה רק לכבוד של להיות מפקד, יש לו אחריות מוחלטת בארגון", טען עמית. "האחריות על כל מה שקורה בארגון - לטוב ולרע - היא קודם כל על המפקד. עם זאת, יש לציין כי חלק מהפרשות בהן נקשרו שמות הניצבים שעזבו קרו עוד לפני כהונתו של דנינו".

ארכיון (צילום: משטרת ישראל)
הזעזועים משפיעים על הדרגים הנמוכים | צילום: משטרת ישראל

"הזעזועים בצמרת משפיעים על כלל השוטרים"

גם חבר הכנסת ומי שהיה מפקד מחוז תל אביב, דוד צור, תוהה מה הוביל להחלטתו של פריינטי לפרוש. "מי שמגיע לרמות האלה חייב להיות עשוי מחומרים קצת יותר עמידים כדי שיוכל להתמודד עם פוליטיקה ארגונית", הדגיש צור. "גם אם הוא לא רוצה להתמודד למפכ"לות, הוא היה צריך לחכות עד להחלטה. זה לא שהוא לא מעוניין להתמודד לא אומר שהוא צריך לפרוש. הוא רצה להימנע מהשמצות אך לדעתי הוא השיג דבר הפוך, כי כעת כולם שואלים מה הוא מסתיר ומתחילות ספקולציות".

לדבריו של ח"כ צור, המצב הבעייתי בצמרת המשטרה משליך ישירות על יתר השוטרים בארגון. "יש רצף של פרישה כזאת שלא רק שלא מוסיף לתדמית הציבורית של המשטרה, אלא משפיע על השוטרים בכל הרמות", אמר צור. "ברמות הנמוכות מתחילים לשאול 'אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר'. בסופו של דבר המצב הזה משליך פנימה על מוטיבציית השוטרים".