מיצג אמנותי שהוצג ב"קריית המוזיאונים - יד לבנים" בפתח תקווה, והוכן מחומרים מצולמים של ארגון "בצלם" הוסר בעקבות לחצים שהופעלו על עיריית פתח תקווה. המיצג, שיצר אמן פרטי שבחר להשתמש בתיעוד של הארגון השנוי במחלוקת, עורר את זעמן של משפחות שכולות שביקרו במתחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חברה בעמוד הפייסבוק "אמהות של חיילים נגד בצלם" ביקרה בתערוכה ותיעדה בסרטון וידאו את המיצג. בעקבות הפצת הסרטון, הורים שכולים רבים פנו ללשכת ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, וליושב ראש ארגון יד לבנים, אלי בן שם.

אין תמונה
אלי בן שם

בן שם אף שלח הבוקר מכתב בעצמו לראש העירייה ובו הסביר מדוע יש להוריד את התערוכה באופן מיידי. "מרחק מטרים ספורים מאותה תערוכה מוצגות תמונותיהם של חללי מערכות ישראל המונצחים בבית יד לבנים במתחם", הדגיש בן שם בפני ראש עיריית פתח תקווה.

"רוצים שבתי יד לבנים יהיו פעילים, אבל יש גבול"

"מנהלת המוזיאון עושה מה שהיא רוצה", אמר אלי בן שם לחדשות 2 Online. "אנחנו רוצים שבתי יד לבנים יהיו פעילים, ולא רק חדרי הנצחה, אבל יש גבול. להכניס תערוכה של 'בצלם' שפוגעים בחיילים זה חוסר רגישות וטמטום".

מעיריית פתח תקווה נמסר בתגובה כי התערוכה תוסר מקירות המוזיאון: "בכך אנו רואים סיום למחלוקת הכואבת אשר התעוררה בעניין זה". גורמים בעירייה אמרו כי התערוכה הוצגה במשך ארבעה חודשים, וכי רק בימים האחרונים הגיעו התלונות נגדה. לטענתם, התערוכה הייתה אמורה להינעל באופן רשמי כבר בשבת הקרובה.

מארגון "בצלם" נמסר בתגובה: "אנחנו תוהים אם ראש העיר טרח לראות את התערוכה בטרם הצטרף לעליהום הציבורי במקום למלא את תפקידו להגן על חופש ביטוי תרבותי שייצג את מגוון הדעות במדינה. במקום זאת בחר ראש העיר בכניעה מבישה לרודנות צעקנית למען רווח פוליטי. התערוכה היא של האמן ארקדי זיידס שיצר מופע מחול ותערוכה בהתבסס על צילומים של פרויקט המצלמות של 'בצלם'".