מצעד הגאווה בירושלים. מעורר שנאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
מצעד הגאווה בירושלים, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

"תסיר מעלינו את החרפה הזו": הרב הראשי לירושלים, אריה שטרן, פנה היום (שני) במכתב לראש העיר משה ליאון ובו ביקש ממנו לתת הוראה - לא להניף את דגלי הגאווה במעצד הגאווה שצפוי להתקיים ביום חמישי בשבוע הבא. "לא להניף את הדגלים שמכערים את העיר" נכתב בבקשה. העירייה נענתה בשלילה לרב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לצערי הרב הנני נדרש לנושא כאוב כמו אותו מצעד העומד להתקיים בשבוע הבא", כתב שטרן והוסיף: "יודע אני שמבחינת החוק אין לראש העיר את היכולת למנוע את המצעד ועל כן בקשתי ממך שלפחות תתן הוראה שלא להניף את הדגלים שמכערים את העיר". לסיום הדגיש כי הוא סומך על ליאון "שיסיר מעלינו את החרפה הזו, בייחוד עכשיו בימים הקדושים שבין יום ירושלים לחג השבועות".

מכתבו של הרב (צילום: חדשות)
המכתב ששלח הרב הראשי למשה ליאון | צילום: חדשות

בתגובה לבקשה מרחיקת הלכת אמר ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים: "כבר 14 שנים נתלים דגלי גאווה במסלול מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים שיצעד ב-6.6. הנסיונות למנוע את תלייתם נכשלו שוב ושוב בזכות מאמצי הבית הפתוח, בלחץ ציבורי ובפסיקות בתי המשפט. לקראת המצעד החליט רב העיר ירושלים אריה שטרן, שהפך בשנים האחרונות מקול של אחריות לאחד המשסים והמלבים הגדולים ביותר של ציבורים בעיר זה בזה, לנסות ולמנוע את תליית הדגלים תוך רמיזה כי על ראש העירייה ליאון למנוע את קיומו של המצעד לו יוכל".

"כבוד הרב יקבל תשובה ניצחת לקיצוניות שלו בעוד שבוע וחצי במצעד הגדול ביותר שנראה בירושלים. פנינו לראש העירייה ליאון ואנחנו מצפים שיבהיר לרב העיר כי דרישתו המופרכת לא תענה. לחושך נשיב במפגן ענק של אור", הוסיף.

לסוגיית דגלי מצעד הגאווה, מעיריית ירושלים נמסר כי היא תפעל על פי הנחיות היועץ המשפטי לעירייה, לפיהן ניתן לתלות את הדגלים - כפי שהיה בכל השנים האחרונות, ובהסתמך על פסיקות בתי המשפט בעניין.

מאהל מחאה של הבית הפתוח בירושלים, ארכיון (צילום: הבית הפתוח, חדשות)
מאהל מחאה של הבית הפתוח בירושלים, ארכיון | צילום: הבית הפתוח, חדשות

במקביל, הקהילה הגאה בירושלים ספגה בשורה רעה נוספת, לאחר שוועדת התמיכות של העירייה הפילה תקציב סיוע לבית הפתוח על סך חצי מיליון שקלים, ברוב של 6 קולות נגד 5 קולות. 

בתגובה להחלטה, יו"ר התעוררות עופר ברקוביץ, אמר כי "קואליציית ליאון ממשיכה לפגוע באיזונים העדינים בירושלים, ושוללת היום את התמיכה בבית הפתוח". ברקוביץ הוסיף כי מדובר בהחלטה לא חוקית שנוגדת את פסיקת בית המשפט העליון: "ככה לא מנהלים עיר מורכבת". "לכל קהילה הזכות לקבל תקציב בירושלים. המנסים למנוע זאת פוגעים ביכולתה של ירושלים להיות מורכבת מכל גווני החברה הישראלית. נילחם לשנות את ההחלטה ונתמוך בתקציב לקהילה הגאה בירושלים".

הבית הפתוח בירושלים מסר בתגובה להפלת התקציב: "ב-48 השעות האחרונות אנחנו עדים למתקפה של ממש נגד הבית הפתוח ונגד מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, בעוצמות ובהיקף שאנחנו לא זוכרים כדוגמתו שנים רבות ושבוע וחצי לפני שהמצעד אמור לצעוד".

בנוגע להפלת התקציב אמרו בבית הפתוח כי מדובר בתמיכה הניתנת מכח פסיקת ביהמ"ש העליון משנת 2010. "לכך מצטרף ניסיון הרב הראשי בעיר הרב שטרן למנוע תליית דגלים במסלול המצעד (הנתלים כבר 14 שנים) והערמת קשיים תקציביים וקשיים נוספים בידי משטרת ירושלים, מד"א וכב"א - באופן תמוהה ובניגוד להתקדמויות הרבות בשנים החולפות". בעקבות האירועים האחרונים הנהלת הבית הפתוח הודיעה כי תתכנס הערב לישיבת חירום ותעדכן בצעדים הבאים בהקדם.

בנוגע לתקצוב הבית הפתוח, מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "עיריית ירושלים פועלת לפי עקרון שמירת הסטטוס-קוו וכיבוד כל אדם באשר הוא. תקצוב הבית הפתוח יאושר במועצה ביום חמישי הקרוב, כבכל שנה".

ח"כ עידן רול ממפלגת כחול-לבן קרא לפיטוריו של הרב הראשי לירושלים: "מכעיס לשמוע ששבועיים לפני פתיחת אירועי הגאווה, הרב הראשי לירושלים יוצא באמירות שפלות ומסוכנות שאין בהן אלא כדי להסית כנגד הקהילה. אני קורא לפטר את הרב לאלתר, אין מקום לאדם עם דעות חשוכות ופוגעניות בתפקיד ציבורי".