אירועי יום הזיכרון תשע"ט נפתחו הערב (שלישי) רשמית בטקס הדלקת נר הזיכרון ברחבת הכותל בירושלים. נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נאם בטקס והתחייב להשיב את כל נעדרי צה"ל ואת חלליו: "לא נשקוט עד שישובו כולם הביתה". הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר: "הביטוי העליון לקדושת החיים הוא לעשות כל שביכולתנו כדי להקטין את היקף הנפגעים בשגרה ובמלחמה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הטקס החל עם הורדת הדגל לחצי התורן, ולאחר כניסת הנשיא והרמטכ"ל נשמעה צפירה בת דקה. לאחר מכן הודלק נר הזיכרון בידי הנשיא, שהוגש לו על-ידי סימה אברהמי, אלמנתו של רב-נגד פסקל יום-טוב אברהמי ז"ל, שנפל בהיתקלות עם מחבלים בגבול מצרים ב-18 באוגוסט, 2011.

לאחר מכן הנשיא ריבלין נאם: "משפחות יקרות, בכל שנה אני עומד מולכן כאן בכותל, ברחמים והדמעות, נרעד ונרעש ונרגש מקדושתו של הערב הזה. מכובד האחריות של המקום הזה ומכובד הלב של עיניכן הרבות כל כך, רבות מדי. ערב אחד בשנה אני עומד כאן כשליחם של אזרחי ישראל ומבקש בשמם, בשם כולנו, לומר לכם כי ביום הזה, יותר מכל יום אחר, שלומנו קשור בשולמכן. כן, שלומנו קשור בשלומכן.

טקס הזיכרון הממלכתי בכותל
צילום: דוד מיכאל כהן/TPS, חדשות

"לפני חודש הבאנו למנוחת עולמים את רס"ל זכריה באומל, 37 שנים אחרי שנפל בקרב סולטאן יעקוב. בכך, קיימה מדינת ישראל את ההבטחה לכל אב ואם בישראל - להחזיר את הבנים שלא שבו מן הקרב הביתה. זהו חוב שאנחנו ממשיכים לשאת איתנו למשפחותיהם של כל נעדרי צה"ל וחלליו. כל אותם נעדרים שמקום קבורתם לא נודע, לא נשקוט עד שישובו כולם הביתה לכאן.

"אבל זו אינה הבטחה יחידה שבשמה אבות ואימהות מלווים את ילדיהם ללשכת הגיוס, מחבקים אותם בדמעות ובלב רועד. ההבטחה שבגללה עוברים החיבוק הזה, מדור ישראלי אחד לבא אחריו, היא ההבטחה שהמדינה שאנו בונים כבר 71 שנים תהיה מדינה ראויה לילדינו ולנכדינו. חזקה, ובטוחה, ובאותה נשימה צודקת וחומלת. חדורת מטרה ואיתנה, ובאותה נשימה פתוחה וצוחקת. שתדע להיות תמיד וקודם כל מדינה חפצת חיים.

טקס הזיכרון הממלכתי בכותל
צילום: דוד מיכאל כהן/TPS, חדשות

"יקיריי ויקירותיי, משפחות יקרות. שתי ההבטחות הללו - לבנות בזיעת אפנו חיים ראויים, שקטים ובטוחים לילדינו ולהחזיר אותם הביתה, גם אם לא שבו מן הקרוב - אלה ההבטחות שעומדות בבסיס חיינו כאן. הם תנאים, לא רק בחתימה על חוזה, הם בסיסה של הברית הישראלית.

"אני עומד נדהם מול העוצמה שגדלו בכם מבלי שתחפצו בהן. מול היכולת לקום בבוקר ולצאת מהמיטה, לפקוח את העיניים ליום חדש, לתקווה שעוד יהיה טוב יותר. אל הידיעה שאולי בעתיד שוב תצליחו לשמוח. אלו הן העוצמות האישיות שלכם, רק שלכם. החל מקור כוח בלתי יתואר עבורנו כעם וכמדינה.

הרמטכ"ל כוכבי: נמשיך במאמץ להשבת הנעדרים

הרמטכ"ל אביב כוכבי נאם אחריו והתחייב גם כן להשיב את הנעדרים והחללים לישראל: "לפני ימים ספורים ציינו את יום השואה. לו רק אפשר היה לשאול את אלו שנתלשו מביתם, את אלו שנדחסו לתוך קרונות המשא בדרכם למחנות ההשמדה, אם יגיע היום שלעם היהודי יהיה צבא שיגן עליו - קרוב לוודאי שהם היו עונים שלא יהיה צבא מכיוון שלא תהיה מדינה!

"מדינת ישראל הוקמה בזכות החזון, הנחישות והמעשיות, אך בראש ובראשונה בזכות ארגוני השמירה, המחתרות, ארגוני הביטחון וצה"ל. את קבקבי העץ של אסירי המחנות החליפו נעליים צבאיות, ומאז ועד היום, עומד צה"ל על המשמר כמגן העם. אך המחיר היה כבד מנשוא.

הורדת הדגל לחצי התורן
הורדת הדגל לחצי התורן | צילום: דוד מיכאל כהן/TPS, חדשות

"משפחות יקרות, אינכן זקוקות ליום המיוחד הזה כדי לזכור את יקירכן. הם איתכן כל העת ואתן נושאות אותם ואת הזיכרונות באהבה בלתי מוגבלת, שמפעם בהם יגון עמוק וצורב. הכאב עז והופך לקשה כפליים בחגים, בארוחות שישי, בכל חתונה או שמחה של החברים מהפלוגה ובכל פעם שרואים ילדה קטנה רצה לזרועות אביה.

"משפחות יקרות, אנו מתחייבים לזכור. לזכור, ללמד ולחנך לאור הערכים, התעוזה והמסירות שגילו הנופלים. אך לא די בשימור הזיכרון. אני מבקש לחזק את הפצועים, לחזק את משפחות השבויים והנעדרים, ולהתחייב פעם נוספת להמשיך במאמץ להשיבם. אני מצדיע לכל הנופלים, בשם צבא ההגנה לישראל ומחבק אתכן - המשפחות השכולות. יהי זכר הנופלים ברוך". 

טקסי הזכרון: החל מהיום ב-16:00
23,741 חללים מאז 1860 | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

לאחר מכן הוקראו כמה קטעי קריאה ובהמשך את הקדיש הקריאו אנטולי וארז קידאן, אביו ואחיו של סמל-ראשון גל קידאן ז"ל, שנהרג לפני כחודשיים בפיגוע באריאל. הטקס ננעל בשירת "התקווה" מפי זמר תזמורת צה"ל.

מאז 1860, חידוש היישוב העברי בארץ ישראל, נפלו 23,741 חללים. בשנה החולפת התווספו לרשימה הארוכה הזו 56 חיילים ועוד 40 נכי צה"ל הלכו לעולמם כתוצאה מנכותם והוכרו גם הם כחללים. בפעולות האיבה נרצחו מאז הכרזת המדינה 3,150 איש ואישה.

הנתון כולל את ארבעת הישראלים שנהרגו בשבוע האחרון בהסלמה בדרום, 120 אזרחים זרים שנהרגו בפיגועים בארץ ו-100 ישראלים שנספו בחו"ל. מיום העצמאות האחרון ועד היום נהרגו 13 אזרחים.