"הקוף הזה חצה את כל הגבולות": לעיתים נדירות מופיע גיבור שפורץ גבולות, פורע חוק וסדר והופך לאליל ההמוני. הקוף הלבנוני טשטוש הוא אחד כזה. טשטוש הגיע מלבנון, ואחרי שברח מבעליו ועבר בין הישובים הגיע לצפון ישראל, שם עבר מסע ארוך כשרבים ניסו לתפוס אותו במטרה להשיבו חזרה לביתו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טשטוש התחיל את מסעו לפני חודש, כשברח ממישהו שהחזיק בו בעיר צור בלבנון והגיע עד בינת ג'ביל שבדרום המדינה. שם הצליח מישהו ללכוד אותו, ומכר אותו לאחות ביאטריס שהקימה חווה מיוחדת בדרום המדינה. בעזרת וטרינר שנתן לו זריקת טשטוש הוא חגרה לו קולר למותניו - אך הוא הצליח לברוח מיד אחר כך.

אחרי שחצה את הגבול והסתנן לישראל הוא הגיע למושב זרעית שנמצא בצפון המדינה. לאחר מכן הגיע לשתולה, ועד שהגיע לחורפיש הוא כבר היה סופרסטאר משני צידי הגבול. מחורפיש הקוף המסתנן המשיך במסעו לכיוון דרום הארץ, הגיע לפקייען, כיסרא-סמיע ואז ליישוב לבון.

"יושב לי מול הפנים קוף"

בשבת לפני שבועיים הזוג יעקבי התיישב בגינת ביתם שביישוב לבון, כשלמקום הסתנן אורח מפתיע. "אני מסתכלת ואני לא מאמינה, ישב לי מול הפנים קוף כזה מתוק", סיפרה דבורה יעקבי, שטשטוש הופיע במקרה בחצר ביתה. "האינסטינקט הראשוני שלי היה לברוח, נכנסנו פנימה וסגרתי הכל. מאיר צחק ואמר 'תסתכלי על השולחן שלנו'. הנחנו עוגה, והוא בא וחטף תבנית אחת שלה, רץ איתה ואכל את העוגה". אחרי שעבר בחצר ביתם של הזוג, ברח גם משם.

אחרי שעבר ליעד הבא, נורה תבור שמעה על הקוף והחליטה ללכוד אותו - מחשש לבריאותו. נורה היא תל אביבית לשעבר שעבדה בחנות חיות, עד ששחררה את כל הציפורים שבחנות והגיעה ליודפת שבגליל. הייתה כאן פינת חי עם כמה קופים והיא התאהבה בהם מיד, והפכה את המקום למה שנקרא עכשיו "יער הקופים".

הקוף בשלב הזה כבר הגיע לדיר במג'ד אל-כרום, ויחד עם שמרית מטס, שעובדת גם היא במקום, נורה החליטה לצאת למשימה. "הוא מאוד חמקמק ובמנוסה הרבה זמן, הוא לא רואה בעיניים הקוף הזה - הוא פשוט זז קדימה", סיפרה. למרות הניסיונות הרבים, הן לא הצליחו לתפוס את טשטוש.

עם רדת החשיכה הן החליטו לשים מלכודת על הגג למשך הלילה. ב-5:00 בבוקר המלכודת נסגרה בעוצמה - והקוף נותר בחוץ. הן החליפו את האוכל בפנים, השגיחו על הדלת - אך הקוף חמק פעם נוספת. אחרי שנטש את הדיר, החל טשטוש לסייר בין מטעי הזיתים שם, סוף סוף, הן הצליחו לתפוס את הקוף.

בשלב הזה האחות ביאטריס מלבנון, ששמעה על תפיסתו של טשטוש, יצרה קשר עם צה"ל ודרשה להחזירו עוד באותו היום. נורה ושמרית נסעו עם הקוף עד לגבול לבנון ושם, בדמעות, החזירו אותו למקום ממנו יצא למסעו. "זה קוף של שלום", סיפרה נורה. "הקוף הזה חצה את כל הגבולות: עבר בכפרים של דרוזים, של מוסלמים, של יהודים. יש פה משהו שפתח את כל הגבולות האפשריים".