כרבע מיליון איש השתתפו היום (שישי) במצעד הגאווה ה-21 בתל אביב. האירוע הצבעוני התקיים תחת הכותרת "המאבק לשוויון" בסימן שנה למחאה הגדולה של הקהילה הגאה. השנה השתתף גם השר ההומוסקסואל המוצהר הראשון, אמיר אוחנה, שצעד יחד עם בן זוגו. מאות אלפים הגיעו להפנינג ההתכנסות בשדרות בן ציון ומשם החלו לצעוד לעבר הטיילת, שם התקיים אירוע השיא בהשתתפות עשרות אומנים. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

על הבמה המרכזית בפארק צ'רלס קלור, בהנחיית אסי עזר, השתתפו: מירי מסיקה, הראל סקעת, רן דנקר, מאיה בוסקילה, שפיטה, לואי עלי, שריף, סיון טלמור ומאור אדרי עם כרכוכלי בשיר הגאווה הרשמי - מי מחפש אותי.

"דעות, בדומה לאנשים, הן מורכבות. חברי הקהילה הגאה ותומכיה מתגוררים גם מחוץ לתל אביב. חלקם מצביעים לשמאל וחלקם מצביעים למרכז וחלקם מצביעים לימין. יש בהם דתיים, יש בהם חילונים, יש בהם יהודים כמו גם ערבים", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין. "בנוסף להיותה של קהילת הלהט"ב חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, גם החברה הישראלית על כל גווניה משתקפת במידה רבה בתוך קהילת הלהט"ב". הנשיא הוסיף: "על הפתיחות הזו לכלל הדעות והתפיסות חשוב מאוד להגן. לשמור אותה ולטפח אותה".

מצעד הגאווה בתל אביב 2019 (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות)
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות

גל אוחובסקי, נשיא ארגון נוער גאה שהשתתף במצעד סיפר לחדשות: "השנה המסר הוא בעיקר שאנחנו פה, אנחנו הרבה ואנחנו חלק מהמדינה הזאת. כל הקמפיין שמציגים אותנו כסוטים או לא נורמליים וכל הדברים העלובים האלה, אז זו ההוכחה שלנו שהם יכולים לחפש את החברים שלהם".

אוחובסקי התייחס למינוי שר המשפטים החדש אמיר אוחנה, חבר בקהילה הגאה, ואמר שהמהלך התקבל בקהילה בדעות חלוקות. "אני חושב ששר המשפטים התקבל על-ידי חלק מהקהילה באהבה מאוד גדולה ואצל חלק לא", אמר אוחובסקי. "הוא אדם בעל דעות שנויות במחלוקת ולי מאוד קשה איתן".

אילוסטרציה (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות)
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90, חדשות

14 המשאיות שהוזנקו בטיילת ליוו את הצועדים ועליהן רקדנים ותקליטנים של מיטב הליינים הגאים בעיר. זהו מצעד הגאווה הגדול ביותר שהעיר תל אביב ידעה עד כה, הן מבחינת מספר צועדים והן מבחינת מספר המשאיות.

מאות אלפי חוגגים (צילום: צילום: איתן אלחדז/TPS, חדשות)
מאות אלפי חוגגים | צילום: צילום: איתן אלחדז/TPS, חדשות

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב אוהד חזקי מסר: "אנחנו צועדים היום במחאה הגדולה והעקבית ביותר שקיימת בישראל, בדרישה לשיוויון זכויות וכדי לאפשר לכל אדם לכתוב את סיפור חייו. זו המדינה בה אני רוצה לחיות ואנחנו נמשיך לצעוד כל שנה, עד שנגיע לשם - בתל אביב, בירושלים ובכל עיר, יישוב וכפר בישראל".

"השנה יתקיימו למעלה מ-40 מצעדים ואירועים בכל הארץ - מספר חסר תקדים", הוסיף חזקי. "הקהילה הגאה היא חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית ולא ניתן להתעלם מאיתנו עד שנהיה אזרחים ואזרחיות שווי זכויות. אנחנו שבעים מדיבורים והתהדרויות, הגיע זמן המעשים".

מצעד הגאווה בתל אביב (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

ראש עיריית תל אביב אמר בהזנקת המצעד: "מגיע לכולנו להרים את קולנו ולהגיד שאחרי דרך ארוכה שעשינו, יש עוד הרבה מה לעשות. אני מבטיח לכם שלא נרפה ולא נוותר ונמשיך להיאבק עד שנראה שוויון מלא בארץ ישראל".

מצעד הגאווה בתל אביב (צילום: החדשות)
צילום: החדשות
מצעד הגאווה בתל אביב (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

עם תחילת המצעד נחסמו לתנועה באופן מדורג צירים מרכזיים ורחובות רבים בעיר: רחוב המלך ג'ורג' נחסם מאלנבי ועד דיזינגוף בשני הכיוונים, שדרות בן ציון נחסמו בקטע שבין שדרות רוטשילד למלך ג'ורג' בשני הכיוונים, רחוב מרמורק נחסם לכיוון מערב מרחוב אבן גבירול, רחוב בוגרשוב נחסם מרחוב טשרניחובסקי לרחוב המלך ג'ורג' וגם בקטע שבין טשרניחובסקי לירקון, בשני הכיוונים.

1124005 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
מצעד הגאווה בתל אביב (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

בנוסף, רחוב בן יהודה נחסם לתנועה בשני הכיוונים בקטע שבין אלנבי לארלוזרוב, רחוב אלנבי נחסם לתנועה לכיוון צפון מכיכר המושבות ועד הרברט סמואל, רחוב הירקון נחסם לכיוון צפון מיוסף הלוי (גן הכובשים) ועד פרישמן, צומת רוקח/אבן גבירול נחסם לתנועה לכיוון מערב (נמל ת"א), רחוב הרברט סמואל/קויפמן נחסם משל"ג עד שדרות ירושלים בשני הכיוונים ושדרות ירושלים נחסמו לתנועה מרחוב סלמה לכיוון צפון.

הצירים שייחסמו לתנועה (צילום: חדשות)
הצירים שייחסמו לתנועה | צילום: חדשות

מאות שוטרים, סדרנים ולוחמי מג"ב פרוסים משעות הבוקר לאורך המסלול והצירים הסובבים לו על מנת לשמור על הסדר ולאבטח את המצעד והאירועים הנלויים לו. שוטרי התנועה אף מכוונים את הנהגים מהצירים החסומים לדרכים חלופיות. 

מאות שוטרים מאבטחים את האירועים (צילום: חדשות)
מאות שוטרים מאבטחים את האירועים | צילום: חדשות
חגיגות לאורך המצעד (צילום: צילום: איתן אלחדז/TPS, חדשות)
חגיגות לאורך המצעד | צילום: צילום: איתן אלחדז/TPS, חדשות
מצעד הגאווה בתל אביב (צילום: צילום: איתן אלחדז/TPS, חדשות)
מאות אלפי חוגגים | צילום: צילום: איתן אלחדז/TPS, חדשות
חגיגות בתל אביב (צילום: צילום: איתן אלחדז/TPS, חדשות)
חגיגות בתל אביב | צילום: צילום: איתן אלחדז/TPS, חדשות