"כל ישראל מירושלים" - חגיגות העצמאות בבית הנשיא: הבוקר (חמישי) אירח נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, את אירוע חגיגות העצמאות ה-71 - זו השנה החמישית ברצף. במהלך החגיגות התקיים טקס לכבוד 120 החיילים המצטיינים. בין אורחיו של הנשיא: ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי ואלופי המטה הכללי בעבר ובהווה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

אירוע השירה וההצדעה לרוח הישראלית - "כל ישראל מירושלים" - התקיים בהשתתפות אומנים ובסימן 71 שנים לעצמאות המדינה בגינת בית הנשיא בירושלים. הטקס החגיגי נפתח במטס כבוד, בהשתתפות מבנה מטוסי הקרב של חיל האוויר, בהצדעה לחיילים המצטיינים המייצגים את זרועות צה"ל.

הנשיא סוקר את החיילים המצטיינים (צילום: חדשות)
הנשיא סוקר את החיילים המצטיינים | צילום: חדשות

בפתח הטקס התיישבו יחד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל כוכבי. השלושה דיברו על "הרוח הישראלית", הנושא הראשי של חגיגות יום העצמאות ה-71. ריבלין אמר שמבחינתו הישראליות היא "שאין דבר שהוא בלתי אפשרי. כל אתגר שהוא בבחינת איום צריך להפוך להזדמנות".

"אתם הרוח והתקווה הישראלית שמפעמת בנו"

ראש הממשלה נתניהו אמר: "ברגעי מבחן אנחנו ביחד. בשבועות האחרונים כשהחזרנו את גופתו של זכריה באומל לקבר ישראל וראית את הביחד בעוצמה אדירה. זאת האחווה והרעות שבאים לידי ביטוי". נתניהו ציין גם את המנהג למחוא כפיים בנחיתה בנתב"ג: "אין דבר כזה בעולם. יש תחושת אחדות והזדהות וזה דבר שהוא עמוק. הערבות ההדדית לכל אחד ואחד באה לידי ביטוי גם היום".

הרמטכ"ל כוכבי סיפר: "ישראלים לא מקבלים שום מצב כמצב סופי. אדם מגיע לחברה והוא רוצה לשפר. מפקדי יחידות שמקבלים חיילים יש להם תמיד רעיונות איך לעשות את הדברים שונה. אנשים לא זורמים עם החיים אלא משפיעים עליהם".

הצטרפו לשידור הישיר (צילום: חדשות)
הנשיא מצדיע למצטייני צה"ל | צילום: חדשות

בברכתו לרגל יום העצמאות אמר הנשיא ריבלין: "אני גאה לחגוג היום את יום הולדתה ה-71 של מדינתנו, מדינת כולנו, מדינת ישראל. 71 שנים שאנחנו כאן, עושים את הבלתי יאומן ומתגברים ביחד על כל הקשיים - בונים בית יהודי ודמוקרטי בארץ אבותינו. היום החגיגה כפולה - יום העצמאות שלנו חל ב-9 במאי בדיוק, והיום אנחנו מציינים לא רק את הקמתו של בית יהודי אלא גם את יום הניצחון על גרמניה הנאצית. היום אנו מציינים יחד עם ניצחון הצדק והטוב, את חירות העולם מהרשע ואת זכותו של העם היהודי להיות חופשי בארצו, חוגגים 71 שנים של שגשוג ופריחה".

בפנייה לחיילים המצטיינים אמר: "בשבילכם התאספנו כאן היום כדי להגיד לכם, חיילות וחיילים, תודה. אתם הרוח והתקווה הישראלית שמפעמת בנו. בשמי ובשם כל אזרחי ישראל אני מבקש להודות לכם ולהצדיע לכם. תודה על הרוח, תודה על המחויבות, חג עצמאות שמח צה"ל, חג עצמאות ישראל".

הנשיא התייחס לאלופים במיל', שרי הביטחון בעבר והלוחמים הווטרנים ואמר: "בזכות הרוח, אהבת הארץ והמסירות שהנחלתם לילדיכם אנחנו יכולים להתאסף כאן היום ולחגוג בבטחה את קיומה של מדינת ישראל, מדינת כולנו". בהתייחסות למצב הביטחוני אמר: "אנחנו זוכרים, אנחנו מחויבים לעשות הכול בכדי להשיב הביתה כל בן וכל בת ששירותו את מדינת ישראל ואת אזרחיה. רוצה לשלוח מסר של חיזוק ואהבה לתושבי הדרום שרק השבוע עמדו בגבורה מול מתקפות נפשעות ונתנו דוגמה לכל הארץ כיצד יש לעמוד מול מבקשי נפשנו שלא יוכלו לנו".

הרמטכ"ל כוכבי נאם גם הוא ואמר: "המציאות משתנה בקצב מסחרר ועלינו להמשיך להשתנות. לכן גזרנו על עצמנו את העיקרון של מוכנות והשתנות. נעשה כל שניתן לשפר את המוכנות, ובכלל זה אימונים, מלאים ומחסני חירום. ונעשה כל שאפשר להתאים את עצמנו לאתגרי שדה הקרב הנוכחי, לאתגרי העתיד ולחיזוק כושרו ההתקפי של צה״ל. עשרות אלפי חיילים באים מהעם מדי שנה, נכנסים בשעריו של צה״ל, עושים למען המדינה, וחוזרים לעם כאזרחים טובים יותר ושייכים יותר. ראיתי אותם במהלכי ימי הקרב האחרונים - בעמדת צלפים לאורך הגבול, בחמ״ל האיסוף והתקיפה, בתא הטייס, בחדר הבקרה של הסוללה ובחדרי המודיעין. עובדים מסביב לשעון. עושים ביטחון. אני גאה בחיילי צה״ל ובמפקדיו, וגאה בכם המצטיינים".

הבוקר בירך הנשיא את החיילים המצטיינים וגם אתמול הפתיע אותם בחזרות לטקס ושיבח אותם. "שלום לכם הטובים שבטובים, נפלא לראות אתכם", אמר הנשיא לחיילות והחיילים: "אני מקדם אתכם בברכה ואהבה כפי שעושים כל שנה נשיאי ישראל, זהו יום של התרוממות נפש. אתם 120 הנבחרים מבין המובחרים שמגיעים אלינו על מנת שמדינת ישראל כולה תוכל להצדיע לכם ובאמצעותכם להצדיע לצה''ל כולו. אני רואה פה את כל הכומתות מכל הצבעים ואלו מרכיבות את הצבא שלנו".

הנשיא סוקר את החיילים המצטיינים (צילום: החדשות)
הנשיא סוקר את החיילים המצטיינים | צילום: החדשות

במהלך אירוע "כל ישראל מירושלים" יוקרן קליפ מרגש וחגיגי לשיר "הלוואי", שאותו הקליט במיוחד נשיא המדינה יחד עם בועז שרעבי. לצורך הקלטת השיר וצילום הקליפ נאספו בבית הנשיא מכל רחבי ישראל עשרות מקהלות וחבורות זמר, ילדי גנים, קבוצות מתעמלות אומנותית, רקדנים מלהקת המחול של בית הלוחם ועוד. מאות השרים והרוקדים הרכיבו פסיפס אנושי ישראלי מגוון ושרו יחד את השיר שכתב אהוד מנור והלחין בועז שרעבי - כך נמסר מבית הנשיא.

כבכל שנה, המצטיינים נבחרו בקפידה והומלצו על ידי מפקדיהם לקבלת אות הצטיינות מהנשיא על שירות משמעותי ותרומה יוצאת דופן לצה"ל ולמדינת ישראל. בתום המטס יסקרו הנשיא והרמטכ"ל את שורת המצטיינים.

את האירוע הנחתה רותם אבוהב ובוצען בו עיבודים חדשים ומיוחדים למבחר שירים ישראליים על ידי שמעון בוסקילה, מאיה בוסקילה בליווי העבריים מדימונה וציפי שביט. הלהקות הצבאיות הופיעו גם כן בביצוע מחרוזת משיריו של יגאל בשן ז"ל כמחווה מיוחדת.

סייע בהכנת הכתבה: ניר דבורי.