"נשארו לי הרבה סימנים בגוף מכל המכות שקיבלתי": כולם ידעו שבעלה של דלאל דאוד מכה אותה, אך אף אחד לא יצא להגנתה - גם אחרי שרצחה את בעלה המתעלל. 18 שנים עברו מאז שנכנסה לכלא ובשבועות האחרונים פעילים רבים החליטו להתגייס למאבק לטובת שחרורה, בתקווה להשפיע על הועדה שתדון בכך בשבוע הבא. בסרטון שהפיצו ברשת, מקריאים הפעילים עדויות של דאוד מהחוויות הקשות שעברה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

דאוד הורשעה בשנת 2002 ברצח בעלה, עלי דאוד, לאחר שהשניים היו נשואים במשך כחמש שנים. לאורך השנים היא הותקפה, סבלה מחבלות, טופלה בבתי חולים וגם התלוננה במשטרה. למרות זאת, כמעט כל התיקים נגד בעלה נסגרו בשל חוסר ראיות או בשל חוסר עניין לציבור.

צפו בכתבה משנת 2017 (צילום: מתוך "עובדה", באדיבות שידורי קשת, חדשות)
דלאל דאוד | צילום: מתוך "עובדה", באדיבות שידורי קשת, חדשות

הרצח התרחש ארבעה ימים לאחר שילדה דאוד את בנה השני. לדבריה, כששבה לביתה מבית החולים עם התינוק הרך, בעלה הכריח אותה לקיים עמו יחסי מין - למרות שעל גופה עוד היו תפרים, וליד ילדיהם. בריאיון שהעניקה לתוכנית "עובדה" בעבר שחזרה את המקרה: "כשהוריד לי את המכנסיים אמרתי לו 'חכה רגע שאני אתן לילדים לישון'".

דאוד סיפרה כי בעלה נהג ליטול כדורי שינה, וכשנרדם היא הניחה עליו שמיכות רבות ויצאה מהבית. לאחר מכן השליכה את גופתו לפח האשפה. זמן קצר לאחר מכן היא נעצרה, ובית המשפט גזר עליה מאסר עולם שנקצב בהמשך ל-25 שנות מאסר.

"אומרים שאנשים שוכחים - אבל אני לא שוכחת"

פעמיים סירבה ועדת השחרורים לאשר את שחרורה של דאוד מהכלא, וביום רביעי הקרוב היא תתכנס בפעם השלישית לדון בשחרורה. לאור הדיון המתקרב, פעילים רבים התאגדו כדי לזעוק את זעקתה ולסייע לשחרורה המוקדם. בסרטון שיצרו כחלק מקמפיין ברשת, התייצבו הפעילים מול המצלמה והקריאו בעברית ובערבית את עדויותיה של דאוד על ההתעללות שחוותה.

לדברי הפעילים, לדאוד אין אפשרות להתראיין ולכן החליטו להעניק לה קול דרך העדויות, שלקוחות מתוך הצגה שכתבה בכלא בהשראת סיפור חייה. "חלק מהצלקות ניתן היה לתפור וחלק לא - מרוב שהיו עמוקות", מקריאים הפעילים בסרטון. "איך עברתי את זה? איך אני עדיין שפויה ומתפקדת?". בעדויות נוספת מצוטטת דאוד אומרת: "אין רגע שאני לא נזכרת בו. אומרים שאנשים שוכחים אבל אני לא שוכחת".