"עשרות אלפי עגלים נשארו כלואים באונייה בתנאים קשים ביותר": בשבוע שעבר אונייה עם 20 אלף עגלים וטלאים הגיעה מאוסטרליה לישראל במסגרת "המשלוחים החיים". העגלים הללו הגיעו לאילת ביום שישי האחרון בסביבות השעה 11:00 בבוקר, אבל הפריקה שלהם מהאונייה החלה רק בשישי בלילה ונמשכה על פני כ-5 ימים עם הפסקות ארוכות, במהלכם הוחזקו העגלים בתנאים קשים של חום וצפיפות.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בתיעוד מחריד מהמקום ניתן לראות את העגלים מורדים מהאונייה, אחרי ההסגר הקשה שעברו, על ידי שימוש בשוקרים חשמליים. על פי משרד החקלאות, בשל התנאים הקשים באונייה מתו 34 עגלים, ו-30 עגלים נוספים מתו בהסגר אליו הובלו.

במשרד החקלאות מסרו כי הווטרינר החליט שהורדת בעלי החיים תעשה בשישי בלילה, בגלל החום ועומסי התנועה שהיו בעיר בעקבות מספר הנופשים. עוד נטען כי העברת בעלי החיים התעכבה בגלל פעולות של גורמים שונים שהורידו אוויר בגלגלים למשאיות.

ירון לפידות מארגון "ישראל נגד משלוחים חיים" סיפר כי כבר 15 שנה הוא פעיל למען זכויות בעלי חיים, אך מעולם לא ראה אכזריות והפקרות כמו שנראתה השבוע באילת. "עשרות אלפי עגלים וטלאים נשארו כלואים באונייה, בתנאים קשים ביותר", תיאר לפידות.

גופת העגל שנסחף לחוף מהמשלוחים החיים (צילום: החדשות)
גופת העגל שנסחף לחוף מהמשלוחים החיים | צילום: החדשות

חברת הכנסת מטעם מפלגת כחול לבן, מיקי חיימוביץ', הגיבה גם היא למחדל ואמרה כי התמונה שהתקבלה גם בפריקת האונייה בנמל וגם בתחנת המעבר היא "מזעזעת ומטרידה גם בהיבט של צער בעלי חיים וגם בהיבט הבריאותי". "צר לי מאוד שהממשלה לא מצאה לנכון להשלים את חקיקת חוק המשלוחים החיים, מה שיביא סוף לפרקטיקה המזעזעת הזו", הוסיפה.

בפתחה של הממשלה מונחת הצעת חוק שאמורה לצמצם את כמות המשלוחים החיים שמגיעים מחו"ל, ובהם בעלי החיים הרבים המיועדים לשחיטה שמובלים בתנאים קשים, שלא פעם גורמים למותם בדרכים אכזריות. גם במקרה הזה הליך החקיקה לא הושלם בעקבות התפזרות הכנסת - ובינתיים, בעלי החיים משלמים את המחיר הכבד.

רק לפני כשבועיים גופת עגל, שנזרק מספינת המשלוחים החיים, נסחפה לחוף הצוק סמוך להרצליה. האנשים ששהו בחוף הבחינו בגוף זר וגדול שצף על פני המים וחשבו שמדובר בלוויתן גדול או בחיית ים אחרת. כשהרחיקו את כולם מהאזור וניסו למשות את הגוף הזר מהמים התברר כי מדובר בעגל.