"קווי נייעס" הם כלי התקשורת המרכזי במגזר החרדי. הם מספקים למאות אלפי אנשים שמחזיקים בטלפון כשר ללא אינטרנט חדשות, שיעורי תורה ואפילו "וואטסאפ" קולי. אלא שעכשיו השירות החינמי בסכנה - משרד התקשורת שוקל לסגור אותו בעקבות העלויות הגבוהות לחברות התקשורת.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

חברות התקשורת, שמשלמות על התענוג, טוענות כי השיחות הארוכות גורמות להם להפסדים גבוהים מדי. הקווים אינם גובים תשלום על האזנה וגם אין בהם פרסומות. על כל דקת שיחה מעבירות חברות התקשורת ביניהם אגורה אחת כדמי קישוריות וחצי ממנה מגיע למפעילי הקווים. אם מכפילים זאת בכ-100מיליון דקות האזנה בחודש, מגיעים לכחצי מליון שקלים - על חשבון חברות הסלולאר.

הסכנה שבפניה עומדים הקווים מסעירה את העולם החרדי. נתן מושי, עורך ומגיש "חדשות סקופים" בקווים, סיפר כי זאת מכה גדולה עבור הצרכנים במגזר החרדי, שאת עיקר המדיה שלהם הם צורכים מהקווים. "ההחלטה הזאת תנתק אותם מצינור החמצן, במכלול ובמגוון רחב של שידורים ומידע חיוני", הוסיף.

כלי התקשורת המרכזי במגזר החרדי (צילום: החדשות)
כלי התקשורת המרכזי במגזר החרדי | צילום: החדשות

ההחלטה הסופית עדיין לא התקבלה, אבל הקווים , שמצויים שנים תחת מתקפה של רבנים במגזר החרדי אך הצליחו לשרוד אותה , חוששים כעת שמי "שיחתום על תעודת הפטירה שלהם" יהיה דווקא דווקא משרד התקשורת.

בהודעה מטעם משרד התקשורת נכתב: "מתבצעות על ידי מנויי חברות הסלולר שיחות פרימיום למספרי טלפון נייחים אשר אורכות שעות רבות, וזאת באופן המנצל את חבילות 'הכל כלול' הנפוחות בחברות אלו, כאשר נאלצת החברה הסלולרית שממנה יוצאות השיחות לשלם דמי גומלין בהיקפים גבוהים למפעיל הנייח".

גם הרבנים נגד קווי החדשות

גורמים שקשורים לאותם קווים טוענים שמי שבאמת עומד מאחורי הניסיון לסגור אותם היא וועדת הרבנים לענייני תקשורת. אותה ועדה היא גוף רב עוצמה שמשמה כצנזור על חצי מליון קווי טלפון כשרים בישראל. 50 אלף משתמשים בטלפונים כשרים חתמו על עצומה נגד הוועדה : "לא רוצים צנזורה חסרת פשר ושרירותית". במשרד התקשורת בתגובה טוענים כי הם פועלים רק משיקולים ענייניים.

תגובת "ועדת הרבנים לעניני תקשורת": "ועדת הרבנים לעניני תקשורת" מפקחת על תקשורת נקיה, ופועלת מזה כ-15 שנה. כל פעילות 'הוועדה' הינה בהנחיית גדולי ישראל, ובהתייעצות עם עורכי דין המומחים בתחום התקשורת. ישנם מאות אלפי מנויים שהביעו את אמונם בהכשר ובפיקוח שנותנת 'ועדת הרבנים לעניני תקשורת', ובחרו מרצונם החופשי לרכוש מוצרי סלולאר באישור 'ועדת הרבנים לעניני תקשורת'".

"הועדה אף מאשרת קווי מידע העומדים בקריטריונים, האישור אינו כרוך בתשלום. גם אם עשרות אלפים יחפצו בקו מידע שאינו חוקי, הרי שככל ויחליט 'משרד התקשורת' כי אסור להפעיל קווי מידע, הרי שהועדה לא תוכל לתת הכשר לשירות שאינו חוקי".