המרפסת שקרסה (צילום: אלון שני, חדשות 2)
המרפסות שקרסו | צילום: אלון שני, חדשות 2

פרשת קריסת המרפסות בפרויקט "גינדי פארק חדרה" הגיעה היום (חמישי) לסיומה, 6 שנים אחרי התקרית המסוכנת שלמרבה המזל הסתיימה ללא נפגעים. לאחר שימוע, החליטה הפרקליטות כי לא ניתן להעמיד את החשודים לדין פלילי בגין עבירות מתחום התכנון והבניה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

יחד עם זאת, בהודעת הפרקליטות צוין כי "תמונת הראיות בתיק העלתה מציאות קשה ומדאיגה בענף הבינוי בישראל". זאת, היא מסבירה, בשל העובדה שמבנה הענף מאפשר לכל חוליה בשרשרת להתנער מאחריות לכשלים מהותיים בבנייה.

"בחינה מעמיקה של נסיבות האירוע ומכלול השיקולים הרלוונטיים הביאו את הפרקליטות למסקנה, כי נוכח מצב המשפטי הקיים כיום, לא ניתן להעמיד לדין פלילי במקרה זה בגין עבירות מתחום התכנון והבניה", נמסר מהפרקליטות. "חרף הרצון למצוא מענה בדין הפלילי לאירוע מסוג זה, על מנת להעניש את האחראים ולהרתיע אחרים העוסקים בענף הבניה, הרי שלא נמצא מענה הולם בדין הפלילי לתופעה".

האירוע התרחש בדצמבר 2013, כשמרפסות הקומה השמינית בפרויקט "גינדי פארק חדרה" קרסו וכתוצאה מכך גם מרפסות הקומה השביעית. למרבה המזל איש לא נפגע בתקרית. ממצאי החקירה העלו כי הסיבה המרכזית לקריסה היא חוסר במוטות חיזוק. כשבניגוד לתכנית הקונסטרוקציה של הבניין הקובעות כי יש צורך ב-11 מוטות ברזל - הותקנו 2 מוטות בלבד.

עו״ד עודד סבוראי, שייצג את מנכ״ל מליבו בנייה בע״מ אמיר נחום, התייחס להחלטה: ״לא היה ספק כי התיק נגד מר נחום צריך להיסגר, וזאת מכיוון שלא נפל רבב בהתנהלותו. אנו מביעים סיפוק מקבלת מלוא הטענות שהעלינו בשימוע״.