המנחה והמגיש ירון לונדון אמר הערב (שלישי) במהלך תוכניתו " גאולה ולונדון" שאותה הוא מגיש לצד גאולה אבן בתאגיד השידור כאן 11 - שהניח פעם את ידו על שד של אישה זרה במעלית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"פעם נסעתי במעלית בבניין רב קומות ואישה שברור היה לגמרי לפי מדיה שהיא עורכת דין הדורה, היינו שנינו במעלית לבד ותוך כדי הנסיעה אנחנו מוציאים איש את מבטו של רעהו, והיא עושה לי ככה 'לא טוב'", אמר תול הוא מצביע על הבטן שלו כהמחשה לכך שאותה אישה הניחה כביכול את ידה על כרסו.

"אז אני הנחתי את היד על השד שלה", תיאר לונדון את תגובתו לאותה אישה. בשלב זה אבן הגיבה לו: "מה?", אך הוא המשיך בדבריו: "ואמרתי לה - 'גם זה לא מה שהיה'". אבן עמיתתו המשיכה בתגובתה ההמומה: "שמע, זה מזעזע".  לונדון בתורו השיב לה: "נכון נורא? אבל למה לא את היד שלי? למה זה לא היה מזעזע מה שהיא עשתה לי? כי שד זה איבר שיש לו משמעות מינית", ואילו אבן אמרה לו: "כי שד זה איבר עם משמעות מינית, וכן - אסור". 

"תקיפה מינית"

‎דבריו של לונדון ששיחזר את המקרה עוררו סערה ושלל גינויים. "לתפוס אישה בחזה זה מעשה מגונה, ותגובה איומה של גבר לסיטואציה בה נעלב מאישה", נמסר משדולת הנשים. "זאת דוגמה מצויינת לזה שהמשמעות של נגיעה של אישה בגבר לא זהה לנגיעה של גבר באישה, כי נשים חוששות פיזית מגברים, וגברים חוששים ללעג מנשים. לא ייתכן שבישראל 2019 גברים עדיין ירגישו שזה בסדר גמור לעשות בנשים כרצונם".

מאיגוד מרכסי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית נמסר: "אם עד היום ירון לונדון לא מבין שהמעשה שהוא מתאר הוא תקיפה מינית, לא ברור מה כבר יעזור לו. ההתפארות שלו במעשים האלו כמעשייה 'מצחיקה' אינה רק סרת טעם - היא מביכה".

אוה מדז'יבוז' מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה‎ מסרה: "דבריו של ירון לונדון הערב הם בדיוק הסיבה שבגללה אסור להמעיט לרגע בחשיבותו של קמפיין me too. הקלות הבלתי נסבלת שבה גבר מוכר וידוע מרשה לעצמו להטריד מינית אישה ומתרץ את התנהגותו הנלוזה בעלבון, היא מתן לגיטימציה לאלימות. צר לי על כך שאותה אישה לא התלוננה בזמן אמת. צר לי על כך שמר לונדון רואה לנכון להתגאות בהתנהגותו. השנים האחרונות מחייבות אותנו לשרטט מחדש את גבולות ההתנהגות המקובלת וחלק ממנה טמון גם בגינוי מוחלט של כל התנהגות אלימה כלפי נשים. אני מצפה ממנהליו של לונדון בתאגיד השידור הציבורי להבהיר את עמדת התאגיד בצורה נחרצת וחד משמעית".

מתאגיד השידור כאן נמסר בתגובה: "הדברים שנאמרו ע"י לונדון אינם מקובלים ויבדקו עמו".