השלט של ארגון "שוברים שתיקה" שנתלה בנתיבי איילון, דווקא בשבוע האירוויזיון, עשה את שלו. הבוקר (חמישי) יצאו תיירים שהגיעו לתחרות לסיור של הארגון בחברון וכבר מהרגע הראשון, כשעלו על האוטובוס בתל אביב, הם חזו בוויכוח בין ימין לשמאל וזכו לחוות את ישראל כמו שרק הישראלים חווים אותה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אתם לא שומעים את הצד של המתנחלים", צעק פעיל ימין על התיירים עם עלייתם לאוטובוס. "אתם שומעים רק את הצד שממומן על-ידי אירופה. אמרתם שהם יקבלו את התמונה המלאה, אז תנו להם את התמונה המלאה. מי הגיבור שיצטרף לסיור הזה ויעשה צדק?".

רבים בישראל מתנגדים לפעילות של "שוברים שתיקה", שפועל גם בחו"ל, וקוראים להשאיר את הכביסה המלוכלכת בבית, במיוחד בשבוע המיוחד הזה של האירוויזיון בישראל, כשכל המאמצים והמשאבים מופנים להצגת פניה היפות של ישראל.

השלט של "שוברים שתיקה" בנתיבי איילון (צילום: חדשות)
השלט של "שוברים שתיקה" בנתיבי איילון | צילום: חדשות

"אנחנו מאוד שמחים שישראל זכתה באירוויזיון ושאנשים באו לפה, אבל חשוב לנו שהחוגגים בלילה גם יפתחו את העיניים ביום", אמר אחיה שץ, מנהל מחלקת תקשורת ב"שוברים שתיקה". "התדמית שהם יקבלו היא הרבה יותר טובה. אני מסב נזק למדיניות הכיבוש של ממשלת ביבי. האם אני מסב נזק לישראל? חד וחלק לא. ההיפך".

בתוך זמן קצר התפשטה השמועה על הסיור, וגם הפעם הגיע למקום פעיל הימין עופר אוחנה המתגורר בחברון. כשדין יששכרוף, דובר הארגון, הראה לתיירים כתובת גרפיטי עם המילים "מוות לערבים" שריססו מתנחלים, אוחנה התעמת איתו ואמר: "למה אתה לא מספר להם שפה נדקר חייל, אה? קשה לספר את זה".

"הסיורים הם הוכחה שישראל דמוקרטית"

"מי יותר פוגע בתדמית של מדינת ישראל ושל ישראלים - החיילים ששוברים שתיקה, כדי לתקן את המקום הזה, או מתנחלים שמגיעים לפה ודוחפים להם מצלמות לתוך הפנים ומתחילים לצעוק עליהם, לקלל אותם ולקרוא להם אנטישמים?".

פיטר, תייר מגרמניה, סיפר כי המצב שראה בחברון מקומם אותו מאוד. "האופן שבו רחובות נסגרים, האופן שבו חנויות נסגרות. אלה דברים שלא ידעתי לפני כן", הוא סיפר.

עופר אוחנה מתעמת עם דין יששכרוף (צילום: החדשות)
עופר אוחנה מתעמת עם דין יששכרוף | צילום: החדשות

קלאודי, שהגיע מספרד, דווקא שיבח את ישראל ואמר שסיורים כאלה מהווים הוכחה אמיתית לכך שישראל היא דמוקרטיה אמיתית. "אני חושב שכולכם צריכים להיות גאים בכך", סיפר קלאודי. "אני מלא הערכה לישראל, שמסוגלת להתמודד עם שני הדברים".

ג'ון מאנגליה אמר כי "לכל מדינה, ובוודאי למדינה שלי, יש בעיות רבות כרגע שמאוד מביכות אותי באופן אישי. זה לא דבר שייחודי רק לישראל. אז חשוב ללמוד על כך".

בשלב מסוים, הסיור של "שוברים שתיקה" נעצר, כשהמדריכים קיבלו מהחיילים במקום צו על סגירת השטח. התיירים מבינים מהר מאוד עד כמה הכל מסובך כאן, הם לא מתיימרים לתפוס צד בסכסוך, ובכל אופן הם אומרים שאין להם שום בעיה לחזור תוך כמה שעות לתל אביב וליהנות מחצי הגמר, ואפילו לחזור לישראל שוב בעתיד.