"מניפולציות והסתרה של ראיות": לאחר פינוי היישוב אום אל חיראן טען ח"כ איימן עודה כי כוחות הביטחון ירו לעברו כדורי גומי שפגעו בפניו וגרמו לפציעתו. במח"ש פתחו בחקירה, אך החליטו לגנוז את התיק בשל היעדר ראיות מספקות לביצוע עבירה, אולם סוכנות מחקר הבריטית פרסמה היום (שני) תחקיר חדש על הפרשה המציג ראיות שלטענתה תומכות בגרסתו של ח"כ עודה לאירועים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי המכון Forensic Architecture לחקר פלילים בלונדון, הניתוח שביצעה חושף את האמת ואף מצביע על כך שמשטרת ישראל מנעה גישה לראיות מרכזיות מעורכי הדין המייצגים את ח"כ עודה. את ממצאי התחקיר מציגה הסוכנות בסרט המגולל את חלקו השלישי והאחרון של תחקירה על אירועי אום אל חיראן, ומתמקד בפציעתו של עודה.

בסוכנות טוענים כי ממצאי התחקיר תומכים בגרסתו של חבר הכנסת ויו"ר סיעת חד"ש, ומראים כיצד ראיות מצולמות הוסתרו בכוונה כדי לטשטש את האמת על פציעתו. לפי הסוכנות, בשעות שלאחר הריגתו של תושב הכפר יעקוב אבו אלקיעאן, "המשטרה נהגה בצורה לא חוקית והפעילה אלימות נגד אזרחים ונגד עודה".

הדמייה של ליל הפינוי (צילום: Forensic Architecture   ‎, חדשות)
הדמייה של ליל הפינוי | צילום: Forensic Architecture ‎, חדשות

המסקנות העולות מהתחקיר, כך לפי הסוכנות, הן שח"כ עודה נורה בפניו בכדור ספוג וכי השימוש באמצעי זה נעשה בניגוד לתקנות שקבעה המשטרה. עוד נטען כי המשטרה לא העבירה לפחות שלושה סרטי וידאו לצוות המשפטי המייצג את ח"כ עודה. בהקשר זה, הסוכנות קבעה כי חסרה גם הגרסה המלאה של הסרטון ששודר בחדשות עשר לפני כשנה, שמוכיח לכאורה כי ח"כ עודה לא נורה.

בנוגע לסרטון זה, סוכנות המחקר טוענת כי מדובר למעשה בגרסה ערוכה, שבה חסרים רגעי מפתח מהתקרית שבהם נראית פציעתו של ח"כ עודה מכדור גומי. עוד נכתב בין הממצאים כי באירוע נעשה שימוש בכדורי ספוג ובגז פלפל נגד אזרחים, בדרכים שסותרות באופן ברור את תקנות המשטרה.

"אירוע אום אל חיראן הוא כמו בבושקה של הפרה בתוך הפרה", טוען מנהל ומייסד Forensic Architertire, פרופ' אייל ויצמן. הוא מסביר את כוונתו בתיאור השתלשלות האירועים: "הכפר מפונה בכדי לאפשר התיישבות יהודית; הפינוי מתבצע בפשיטה באישון לילה על ידי עשרות שוטרים חמושים; הפשיטה מובילה לירי חסר סיבה ביעקוב אבו אלקיעאן שלאחריו נמנעת ממנו גישה לעזרה ראשונה שיכלה להציל את חייו; הירי מוביל לתקיפת תושבים, אקטיביסטים ופוליטיקאים פלסטינים בזירה, והאלימות הפיזית מובילה לאלימות בירוקרטית, באמצעות הסתרה ומניפולציות של ראיות".

כוחות הביטחון בליל הפינוי (צילום: Forensic Architecture   ‎, חדשות)
כוחות הביטחון בליל הפינוי | צילום: Forensic Architecture ‎, חדשות

ראש פרויקט חופש המחאה בוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, עו"ד נועה לוי, התייחסה לממצאי התחקיר. "תקיפת ח"כ עודה, שנורה בראשו על ידי שוטר שידע טוב מאוד לעבר מי הוא יורה, היה מעשה של אלימות לא מוצדקת", טענה. "ערערנו כנגד החלטת מח"ש ואנחנו נחושים לקחת את המקרה הזה לבית המשפט בכדי לחשוף את האמת ובכדי לדרוש צדק עבור הקורבנות ומשפחותיהם".

ח"כ איימן עודה התייחס לתחקיר ומסר כי: "גם ערימות השקרים של ארדן וניסיונות הטיוח החוזרים של מח"ש לא יסתירו את האמת הברורה שהאחריות למוות של יעקוב אבו אלקיעאן והתקיפה שלי בידי שוטרים על ידי כדור ספוג היא על מי ששולח שוטרים חמושים לגרש משפחות מבתיהן באמצע הלילה כאילו מדובר בתקיפה צבאית של אויב. הגיע הזמן שהמחלקה לטיוח עבירות שוטרים תחשוף את מלוא חומרי החקירה״.

תגובת משטרת ישראל: "בתום בדיקה ממושכת שנערכה בנושא קבעה פרקליטות המדינה כי שוטרי משטרת ישראל פעלו על פי חוק ולא עלה בחקירה כל חשד לפלילים. עוד עולה כי ממצאי חקירת מח"ש הולמים באופן מלא את ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע בשטח על ידי משטרת ישראל. צר לנו על ביקורת המושמעת מפי גורמים שלא היו מעורבים כלל בתהליך הבדיקה מרגע קרות האירוע ועד סיום הבדיקה".