השרפה במנחמיה. אמש (צילום: דוברות כבאות והצלה לישראל מחוז צפון, חדשות)
שריפת הענק ליד מנחמיה | צילום: דוברות כבאות והצלה לישראל מחוז צפון, חדשות

הושגה שליטה על האש בעמק המעיינות: לאחר מאמץ של מספר גופים ובראשם לוחמי האש, הושגה שליטה על שריפת הענק שפרצה אמש (שישי) סמוך ליישוב מנחמיה ואף התפשטה לקיבוץ גשר. בנוסף, הושגה שליטה באירוע שרפה באזור נווה אור וירדנה. צוותים יפעלו במהלך הלילה לכיבוי סופי של הדלקות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו     

סמוך לשעה 21:00 פרצו שריפות בשני מוקדים בעמק המעיינות, ביישוב ירדנה ובקרבת המושבה מנחמיה. תחילה הושגה שליטה על האש בירדנה, ומאוחר יותר גם באזור מנחמיה. כתוצאה מהשרפה, חסמו אנשי המשטרה את כביש 90 בקטע שבין גשר למנחמיה, אך במהלך הלילה הוא נפתח שוב לתנועה. גורמי כבאות מעריכים שקיים חשד סביר ששריפת הענק באזור נגרמה כתוצאה מהצתה.

שריפת ענק ליד מנחמיה, הערב (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז ירושלים, חדשות)
לוחמי האש השתלטו על השרפה, הכבישים נפתחו | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז ירושלים, חדשות

חשודים בהצתת שריפות באזור ירושלים נעצרו

מוקדם יותר עצרה המשטרה שלושה חשודים בהצתות שריפות שאירעו כולן ביממה האחרונה - החשודים הם כולם תושבי מזרח ירושלים שעל פי החשד היו מעורבים, כל אחד בנפרד, בניסיונות הצתת שריפות באזור ירושלים.

אתמול בבוקר התקבל דיווח במשטרה על שרפה באזור הסמוך להר הצופים בירושלים. כוחות משטרה ולוחמי מג״ב איתרו את החשוד, כבן 19, הביאו למעצרו המהיר - ובשעות אחר הצהריים הוא הובא לחקירה.

3 חשודים בניסיונות הצתה נעצרו (צילום: דוברות כבאות והצלה לישראל מחוז צפון, חדשות)
3 חשודים בניסיונות הצתה נעצרו | צילום: דוברות כבאות והצלה לישראל מחוז צפון, חדשות

בלילה שבין חמישי לשישי הגיע דיווח למשטרה על שריפה באזור הר הצופים. לוחמי מג"ב שהגיבו לאירוע תוך הפעלת אמצעים שונים, איתרו את החשוד - קטין כבן 15 תושב מזרח ירושלים, שנעצר אף הוא לחקירה. במקרה נוסף, עצרו הבוקר כוחות משטרה ולוחמי מג"ב חשוד בשנות ה-30 לחייו ממזרח ירושלים שעל פי החשד היה מעורב אתמול בשעות הצהריים בהצתה באזור נחל קדרון. מעצרם של השלושה הוארך היום בבית המשפט והחקירות בעניינם נמשכות.

מבנה בוער במבוא מודיעים (צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים‎, חדשות)
מנזקי השריפה בקיבוץ הראל | צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים‎, חדשות

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס למאמץ המשטרתי למנוע שריפות - וגם לאפשרות של סיכול נסיונות הצתה מכוונים: "המאמץ העיקרי הוא מאמץ הצלת החיים ובכל מקום שיש ספק אז ההנחיה שלי היא שאין ספק ואם יש צורך נפנה אוכלוסיה, נסגור צירי תנועה ונזמין סיוע בינלאומי כפי שעשינו . אנחנו נערכים למניעת הצתות באמצעות חוזי אווירי וצוותי מג״ב שמסיירים באזורי חורש ויער".

הסכנה לשריפות מחר קטנה יותר, אך עדיין קיימת

נציב כבאות ראשי, רב טפסר דדי שמחי, אמר כי גם היום ישנו חשש לשריפות - אם כי חלה ירידה בטמפרטורות ועלייה באחוזי הלחות: "הסכנה לאש הרבה יותר קטנה אך היא עדיין קיימת, אנחנו מבקשים מהציבור לא ליצור אש. רוב השריפות בישראל נגרמות על ידי אדם - וגם ביממה האחרונה, חלק מהשריפות נגרמו כתוצאה מרשלנות של אנשים. כנראה שגם השריפה במבוא מודיעים פרצה כך - עבודה באש גלויה ככל הנראה גרמה לה".נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין שוחח עם נציב כבאות והצלה לישראל, רב טפסר דדי שמחי, והביע את הערכתו העמוקה למאמצי הכיבוי של לוחמי האש: "אני מודה ללוחמי האש בשם כל העם על המסירות העמוקה, דבקות במטרה ועל ההצלה. ראינו כבר אירועים גדולים מסוג זה במדינות מפותחות ושם יש אבידות בנפש. אתם באמת עושים עבודת קודש ואנחנו מלאי גאווה ותודה".


 
נציב הכבאות הודה לנשיא על חיזוק ידי הלוחמים והבטיח כי יעשה את כל המאמץ הנדרש כדי לסיים את האירוע בזמן הקרוב.

נלחמים בניסיונות הצתה בחורש וביער (צילום: כיבוי והצלה, חדשות)
נלחמים בניסיונות הצתה בחורש וביער | צילום: כיבוי והצלה, חדשות