כמה עומר אדם יקבל בשנה הבאה?
קרוב ל-300 אלף ש' להופעה, עומר אדם | צילום: שרון רביבו, חדשות

הסוף למחירים המופקעים בחגיגות העצמאות? שר הפנים אריה דרעי, הודיע היום (שני) כי החל משנה הבאה התשלומים עבור הופעות של אומנים ביום העצמאות במימון ציבורי יוגבלו לסכום של עד 70 אלף שקלים להופעה של שעה. זאת בהתאם להמלצות הוועדה הציבורית שהוקמה לבחינת הנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

החלטה זו מגיעה על רקע הביקורת החריפה שהופנתה כלפי רשויות מקומיות שהסכימו לשלם סכומי עתק בעבור הופעות של אומנים מוכרים, על חשבון התושבים. על חלק מההופעות שילמו הרשויות סכומים גבוהים של עשרות ומאות אלפי שקלים, כשהמקרה החריג ביותר הוא הופעתו המתוכננת של עומר אדם בלוד, שתעלה לעירייה קרוב ל-300 אלף שקלים.

חגיגות יום העצמאות, ארכיון
חגיגות יום העצמאות, ארכיון | צילום: IAC, חדשות

במהלך דיוניה של הוועדה שהקים דרעי בינואר 2019, היא שמעה סקירות ועמדות מפי בעלי משרות העוסקים בתחום ההפקות והאירועים וגיבשה מספר המלצות. בנוסף להגבלת התשלום, בין המלצות הוועדה ניצבות גם חובת התקשרות ישירה עם האמן או עם מייצגו כדי למנוע שרשרת של עלויות נוספות, מתן סיוע בתקציבים להופעות ביישובי הפריפריה וקיום שיתופי פעולה אזוריים במטרה לחסוך בעלויות.

"אין סיבה שרשויות מוחלשות ישלמו סכומי עתק לזמרים ביום העצמאות מעל ומעבר ליכולות שלהן" הסביר דרעי את החלטתו. "הדבר מוביל לגירעונות כבדים לחלק מהרשויות. בנוסף, התשלומים המופקעים האלה באים על חשבון שירותים חיוניים אחרים שאין סיבה שייפגעו".

מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות בירכו על החלטת השר דרעי לקבל את המלצות הוועדה הציבורית להגבלת הסכומים למופעי יום העצמאות. בישיבה שהתקיימה לפני כשבועיים יחד עם מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, יו"ר מרכז המועצות האזוריות שי חג'ג' וחברי הוועדה, הביעו ביבס וחג'ג' תמיכה במסקנות הוועדה ואמרו: "אנו תומכים ומברכים על החלטת הועדה להגביל את עלויות המופעים ביום העצמאות ולשים סוף לניצול הציני ועושק הרשויות שגם ככה כורעות תחת הנטל התקציבי היומיומי, אנו מצפים ליישם את מסקנות הוועדה על כל ההתקשרויות עם הרשויות המקומיות לאורך השנה, ולא רק ביום העצמאות".