קריסת המנוף ביבנה
זיירת קריסת המנוף ביבנה | צילום: Droneimagebank, חדשות
בעקבות ריבוי התאונות בענף הבנייה והתאונה הקטלנית ביבנה שהתרחשה אתמול וגבתה את חייהם של ארבעה אנשים, ההסתדרות והקבלנים הודיעו היום (שני) על שורת צעדים לקידום הבטיחות בענף ועל הדממת אתרי הבנייה בארץ למשך חצי בחמישי הקרוב. ההחלטה התקלה בדיון חירום בהשתתפות נציגי הסתדרות הקבלנים, התאחדות בוני הארץ וראש מטה הבטיחות בענף הבנייה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כחלק מהצעדים שננקטו הוקם מטה בטיחות משותף שפעילותו תתוקצב בהיקף של מיליוני שקלים והוא יפעל במשך כל ימות השנה, במטרה להגביר את הבטיחות בענף. המטה יפעל באמצעות הסברה, הדרכה ופעולות משותפות מול הממשלה. המטה יפרסם בתוך כשלושה שבועות תכנית עבודה שמטרתה שינוי יסודי של תחום הבטיחות בענף הבנייה.

הרוגי האסון
הרוגי האסון | צילום: חדשות

"המשפחה בהלם, מנסה לעכל"

בהדממה שתוכננה לחמישי יערכו מפגשי הסברה, למידה וחידוד הנהלים וכללי הבטיחות בעבודה. בנוסף, בעוד כשבועיים ייערך כנס חירום והסברה המיועד למעסיקים ולעובדים בענף והוחלט כי כל האירועים והכנסים שתוכננו לשנה הקרובה ימוקדו בנושא הבטיחות בעבודה.

היום נודע כי ייתכן והפרקליטות תגיש כתבי אישום עם סעיף של גרימת מוות ברשלנות, שיכול להוביל לעונש מאסר של עד שלוש שנים. פעם אלה היו פקידים ממשרד הרוווחה והעבודה שהיו מגיעים ואוספים מידע, אך עכשיו העבירו את הסמכות ליחידת לה"ב 433 במשטרה.

הבוקר נודע לחדשות כי אחיו של אחד מארבעת ההרוגים הוא בכיר בחברה שהייתה אחראית על פירוק המנוף שאמור היה להיות מפורק אתמול, וייתכן שהוא ייקרא בהמשך למסור עדות במשטרה ואולי אף להיחקר. חברת הבנייה התמקצעה בפירוק מנופים ושני האחים הקימו אותה יחד. במידה ואכן ייקחו את האח לחקירה, זה יכול להעיד שהמשטרה תאשים את החברה עצמה.

גיא וואיסבורג, אח של בן דקלו, שנהרג אתמול באסון המנוף ביבנה, אמר היום: "אתמול בצהריים, עובד סוציאלי הודיע שאחי נהרג בתאונת מנוף ביבנה. המשפחה בהלם, מנסה לעכל את מימדי האסון". וואיסבורג סיפר כי אחיו היה חייל משוחרר, שעבד במטרה לחסוך כסף לטיול לחו"ל. "הוא היה אדם חברותי, אופטימי, אהב את החיים, דיבר בגובה העיניים והיה מוקף חברים ואדם שאוהב לעזור".


המשטרה ערכה היום  שימוע לבעלי החברה הקבלנית, במהלכו ניתן צו סגירה מנהלי לאתר לתקופה של 30 ימים. חקירת האירוע נמשכת על ידי מפלג "פלס" לחקירת תאונות עבודה. מוקדם יותר הותר לפרסום שמם של שני הרוגים נוספים באסון הקריסת: יוני סבג (33), תושב אור יהודה שנהרג ביום הולדתו ובן דקלו בן 22 מרמת גן. שמו של ההרוג הרביעי טרם נמסר.