בין הסלמה לחגיגה: רק לפני חמישה ימים טייסי חיל האוויר תקפו בעזה, עם מטוסים שהמריאו עמוסים בפצצות - מהבסיס ברמת דוד ועד לרצועה. אתמול (חמישי), ביום העצמאות, הם נקראו למשימה שונה - הפעם למען תושבי הדרום. אותם טייסים ביצעו הפעם מטס הצדעה לתושבי הדרום וליישובי עוטף עזה, כדי שיידעו שיש מישהו שמעריך את החוסן שלהם: "זאת זכות לבצע את המשימה, וזאת גם שליחות".

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

הפעם הם חלפו מעל אותם ישובים: כרם שלום, נחל עוז, כפר עזה, שדרות ונתיב העשרה - אך ללא פצצות, כדי לתת "חיבוק" לתושבים. בזמן שטסו בשמי העוטף הם כרזו מהמטוס: "חיל האוויר מצדיע לתושבי עוטף עזה ולתושבי הדרום על החוסן שהפגינו בימי הלחימה האחרונים ובשנים האחרונות".

מטס חיל האויר ליום העצמאות ה-71 (צילום: החדשות)
מטס חיל האויר ליום העצמאות ה-71 | צילום: החדשות
"חיל האוויר מצדיע לתושבי עוטף עזה" (צילום: הדס פרוש פלאש 90, חדשות)
"חיל האוויר מצדיע לתושבי עוטף עזה" | צילום: הדס פרוש פלאש 90, חדשות

"באותו שבוע להשתתף גם בפעילות מבצעית בגזרת עזה וגם לבצע מטס הצדעה ייחודי זאת זכות גדולה", סיפר סא"ל א', מפקד טייסת 117 שהשתתף במטס. "זה חלק מההוקרה שלנו לאזרחי מדינת ישראל ואזרחי עוטף עזה - שהם הגיבורים האמתיים כאן".

סא"ל א' סיפר על המורכבות שיש דווקא במטס ההצדעה והסביר שהטיסה מתבצעת בגובה מאוד נמוך, במהירות גבוהה ובתמרונים עם פניות חדות. "אנחנו יושבים במבנה אחד אחרי השני - שזה מדמה קרב אוויר בגובה נמוך. בגובה הזה אתה רואה את האנשים, את הבתים וזה גם מה שמעלה את המורכבות בגיחה", סיפר.

תקיפת צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
תקיפת צה"ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל, חדשותטייס נוסף שהשתתף בהפצצות ברצועה תיאר את המשימה: "את המטרות אנחנו מקבלים על הקרקע לתקיפה בדיוק מאוד גבוה של תשתיות טרור ומבנים". הטייס הוסיף כי במהלך הטיסה הם רואים את השיגורים שמבוצעים מעזה לשטח ישראל וגם את היירוטים של כיפת ברזל. "אנחנו מוודאים שהם פגעו במטרות, וחוזרים חזרה לנחיתה".

לטייסים, שסיפרו על המאמץ המלחמתי שכולם נרתמו אליו בימים שקדמו ליום העצמאות, הייתה אתמול הזדמנות לטיסה אחרת. טיסה לכבוד אנשי הדרום כדי שיידעו שיש מישהו שם למעלה ששומר עליהם ומעריך את העמידה האיתנה שלהם - בזמן שהם יושבים בממ"ד.