דניאל טזזו, נהג קו 640 של חברת קווים, הותקף שלשום (ראשון) בשעות הצהריים. התקיפה שתועדה במצלמת הדרך התרחשה במהלך נסיעה מתל השומר לנתניה. כפי שנראה בסרטון, אחד הנוסעים התעמת עם הנהג בנושא כרטיסי הנסיעה, החל לרדת מן האוטובוס ואז השליך במפתיע עצם לעברו. התיעוד, שמתפרסם לראשונה בחדשות Online, הועבר למשטרה. מהמשטרה נמסר: "האירוע לא מוכר לנו". ארגון נהגי האוטובוס: מדי חודש מדווחים כ-50 תקיפות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני עובד בחברת קווים כבר הרבה זמן, ממש מההקמה של הסניף פה", סיפר הנהג שהותקף בשיחה עם החדשות Online. "עבדתי על קו 640 מתל השומר לנתניה וכשהגעתי לתחנה בצומת דרור נכנס התוקף ושילם על הכרטיס שלו. ביקשתי אם יוכל לתת את הכרטיס של נוסע קשיש ששכח אותו אצלי".

הנהג טזזו המשיך לספר את שקרה: "לא עניין אותו יותר מדי, הוא לקח את הכרטיס והמשיך. אחרי כמה דקות הוא שאל אותי למה חייבתי אותו פעמיים. הסברתי לו שזה כרטיס של מישהו אחר ולא שחייבתי אותו פעמיים". בשלב זה לפי עדות הנהג אירע מקרה התקיפה: "הוא לקח את הגליל של הנייר לקופה שבאתי להחליף וזרק לי את זה ישר לצלעות - פחדתי, קיבלתי צמרמורת, קמתי ואמרתי 'אני צריך לתפוס אותו ולהזמין משטרה', אבל הוא כבר ירד מהאוטובוס ורץ".

הרגעים שלאחר התקיפה (צילום: חדשות)
הרגעים שלאחר התקיפה | צילום: חדשות

"זה כואב, יש לי מכה יבשה, היום זה פשוט התחיל לכאוב עוד יותר ורק מחר אני אלך לרופא", סיפר הנהג על פציעתו. "הייתי בהלם, אני לא מפסיק לחשוב על זה – מה היה קורה אם הוא היה פוגע בי במקום אחר. אני שואל למה אני צריך לעבוד בתחבורה ציבורית, זה לא קל לעבוד עם ישראלים".

לדבריו, "בזמנים של היום, כל אחד עם השיגעונות שלו, אני מתאר לעצמי - והלוואי שאני טועה - יהיה אסון, יתקפו נהג על ההגה ויהרגו אותו - זה עניין של זמן, פשוט פצצה מתקתקת". עוד הפנה טזזו אצבע מאשימה למשרד התחבורה: "לנהגים אין גיבוי מצד המשרד. אין הרתעה, אז אנשים יודעים שהם יכולים לעשות לך מה שהם רוצים. אנחנו פשוט מופקרים, אין לנו גב".

"זו פצצה מתקתקת"

על רקע פרסום התיעוד, מדווח ארגון נהגי האוטובוסים בישראל כי מדי חודש מדווחים כ-50 מקרי אלימות, המצטברים לכ-600 בשנה. 34% מהמקרים מוגדרים על ידי הארגון כמקרים קשים. עוד מדגישים שם כי הלכה למעשה היקף הפגיעות בנהגים גבוה הרבה יותר, אלא שהם חוששים שפרסום מקרים אלו תגרור אלימות נוספת כלפיהם.

"שוב אנו עדים למקרה אלימות בו נהגי האוטובוסים הם בשר תותחים לכל נוסע או נוסעת פורעי חוק", מסר ישראל גנון, יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים בישראל. "הגיע הזמן שנהגי האוטובוסים יזכו למעמד ראוי של עובדי ציבור ובכך החוק יאפשר להגן עליהם יותר. בארגון נהגי האוטובוסים יחד עם ההסתדרות הלאומית נחשפים שוב ושוב למקרי אלימות קשים מנשוא. הגיע הזמן לעצור את כדור השלג הזה לפני שנהגים ירצחו חלילה בעת מילוי תפקידם".

מחברת "קווים" נמסר בתגובה לאירוע כי "המקרה החמור הובא לידיעתה. החברה מגנה כל סוג של אלימות כלפי נהגיה שלצערה מתרחשים לעיתים קרובות. החברה תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה ובשיתוף פעולה עם משטרת ישראל כדי למנוע מקרים דומים בעתיד".

ממשרד התחבורה נמסר: "משרד התחבורה גיבש שורה של צעדים שנועדו להבטיח את בטיחותם של נהגי האוטובוסים. במסגרת זאת, פועל המשרד בין השאר לצמצום החיכוך של הנהג עם הנוסעים, באמצעות ביטול התשלום אצל הנהג ורפורמת העלייה מכל הדלתות. מכרזי האוטובוסים החדשים המפורסמים בימים אלה כוללים התקנת מחיצות החוצצות בין הנהג לנוסעים, ומזה שנתיים מותקנים באוטובוסים החדשים מצלמות וכפתורי מצוקה המחוברים למוקד המפעיל".

עוד נמסר מהמשרד: "יצוין כי הגוף האחראי על הטיפול באלימות בכלל וכלפי נהגים בפרט הינו משטרת ישראל. בכל אירוע של אלימות עומדת בפני הנהג האפשרות להזעיק את המשטרה באופן ישיר או בעזרת מפעיל התחבורה. בכל מקרה של אלימות משרד התחבורה מאפשר לנהג לעצור את האוטובוס עד להגעת המשטרה".