הרב הראשי הספרדי נגד רבני צהר (צילום: אלי איתקין, חדשות)
הרב הראשי הספרדי נגד רבני צהר | צילום: אלי איתקין, חדשות

"הסכמתי להיפגש אם אחד מרבני צהר - אחר כך התחרטתי", אמר היום (שני) הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, בכינוס של ועידת רבני אירופה באנטוורפן. הרב תקף את רבני צהר, ואת המדיניות שהם דוחפים בנושא הגיור, ואף סיפר שבסוף הפגישה "הוא (הרב של צהר) דיבר בצורה חצופה ושלחתי אותו". גם הרב הראשי האשכנזי, דוד לאו, הצטרף לביקורת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי הרב יוסף, במהלך הפגישה ביקש הרב מארגון צהר ''שהרבנות הראשית תתחיל להקל בגיור, כי יש היום 80 אלף ילדים, בנים ובנות שנולדו לאמא גויה, שצריך לגייר אותם״. הרב יוסף הגיב בחריפות והטיל ספק ביהדותם של אותם ילדים: ''האמא גויה והאבא שומר שבת? קודם כל איך הוא (האבא) יכול להיות דתי אם הוא חי עם גויה? נניח שהוא חזר בתשובה, הולך לבית כנסת - מי ישמור על בישולי גויים? מי יבשל בבית? הילד הקטן הזה יאכל בישולי גויים?''.

הרב יוסף המשיך לתאר את השיחה, וטען שהרב מצהר המשיך להתעקש ואף הזכיר את אביו, הרב עובדיה יוסף זצ"ל, שהיה ידוע בכמה מפסיקותיו המקלות יחסית, והחשובות ביותר בישראל: "'אבא שלך מרן זצ''ל - כמה היה לו כוח דהיתרא'".

אזכור אביו של הרב יוסף העביר את השיחה לטונים גבוהים: "אמרתי לו 'אתה תלמד אותי מה זה כוח דהיתרא? כוח דהיתרא זה לפי הפוסקים שלנו. אם זה לא לפי ההלכה צריך לעמוד בפרץ". כלומר, הרב יוסף טען שאביו, גם כשהקל תמיד פסק דבר ראשון לפי ההלכה, בעוד שגישתם של רבני צהר לגיור מבקשת להתעלם מההלכה.

הרב הראשי הספרדי נגד רבני צהר (צילום: אלי איתקין, חדשות)
"מה שווה התעודה?". הרב לאו | צילום: אלי איתקין, חדשות

"הוא דיבר בצורה חצופה ושלחתי אותו", סיים הרב יוסף את הסיפור. ''אחר כך שלח אלי חבר כנסת ללחוץ שאתחיל להכיר בגיור של קטינים. ברוך השם, עמדנו בפרץ בפני כל הלחצים הללו''.

"נישואי התערובת בישראל - באחריות הרב יצחק יוסף"

באותה ועידה התייחס גם הרב לאו לסוגיית הגיור, ובפרט לגיורי הקפיצה - בהם אדם נוסע למדינה אחרת במיוחד כדי להתגייר ואז שב לארץ: ״השתדלנו לעצור גם את מה שקרוי היה 'גיורי קפיצה', את כל הטיולים הללו. לא יכול להיות שאדם יוצא ממקום אחד, הולך למקום אחר, הרב שם לא מכיר אותו, לא יודע מיהו, לא יודע מהו, אבל נותן לו תעודת גיור. אין דבר כזה, אין מציאות כזו, זה לא יכול להיות".

הרב סתיו: דברי הלעג לא יחפו על העובדות (צילום: יוסי זלנגר פלאש 90, חדשות)
הרב סתיו: דברי הלעג לא יחפו על העובדות | צילום: יוסי זלנגר פלאש 90, חדשות

"הרב שיושב בבית הדין צריך לדעת מאין בא הגר ולאן הוא הולך: מה היכולות שלו להיות שומר תורה ומצוות, להיות יהודי", אמר הרב לאו. "ואם הוא לא יודע - מה שווה התעודה? איזה ערך יש לנייר שהוא יקבל? גם אם יש לו ערך כספי, אבל לא ערכה של תורה״‎.

הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, בתגובה: "דברי הראשון לציון בסוגיית הגיור ראויים לתגובה מכובדת. בשורשו ניצב ויכוח יסודי גם בהלכה אבל בעיקר בהכרת המציאות. בפגישה אותה קיימנו מספר חודשים לאחר היבחרו, סבר הראשון לציון שמדובר בהורים ההולכים לכנסיה ומאכילים בביתם נבילות וטריפות. כל הנסיונות שלי להראות לו שזו טעות ומדובר בבתים מסורתיים השומרים כשרות ושבת לא נענו. לצערי, כל דברי הלעג לא יחפו על העובדה כי בחסות ובאחריות הרב יצחק יוסף בישראל של היום יש אחוז גבוה של נישואי תערובת בשל אי נכונותו לבצע מדיניות גיור קטינים המותרת וראויה על פי ההלכה".