תאונת עבודה קטלנית ביבנה: חלק ממנוף קרס הבוקר (ראשון) במהלך עבודות באתר בנייה ברחוב ז'בוטינסקי באזור התעשייה בעיר. צוותי מד"א קבעו את מותם של ארבעה פצועים בזירה. שני פועלים נוספים נפצעו והם נמצאים בהכרה. אחד ההרוגים נלכד בגובה רב, נתלה מרתמה בין שמיים לארץ לאחר הקריסה החלקית של המנוף וחולץ מגובה של עשרות מטרים. שלושה פועלים נוספים נפגעו מקוביות הבטון שנועדו לאזן את המנוף - ומותם נקבע במקום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הפרטים הראשונים, המנוף קרס על כמה עובדים שהיו במקום. ככל הידוע, המשקולות המאזנות התפרקו מהמקום, חלקו האחורי של המנוף התפרק וקרס על הקרקע. ארבעה פועלים עמדו סמוך למנוף ונפגעו קשה בכל חלקי גופם מהחלקים שקרסו. פועל נוסף חולץ במבצע מורכב, תוך מאמץ שסיכן את חיי המחולצים והמחלצים.

המשטרה מנסה להרחיק סקרנים מאזור תאונת העבודה

עיקר המאמץ, עם ההגעה לזירה, התמקד בהגעה למפעיל המנוף שנתלה ברתמה בגובה רב. הפעולה נעשתה בזהירות רבה מכיוון שבכל רגע המנוף היה עלול לקרוס. לוחמי היחידה המיוחדת של כיבוי אש פעלו לחלץ את הלכוד באמצעות כמה מנופים שנמצאים באתר הבנייה - מנופים שמסייעים ביום-יום להרמת מסעות כבדים - ובאמצעותם ניסו להגיע ללכוד. המשטרה הרחיקה את הציבור מהאזור המסוכן כדי שיהיה קל יותר להכניס כוחות הצלה לזירה וכדי לא לסכן אזרחים סקרנים שנמצאים במקום.

‏השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב לאסון ואמר: "תאונת העבודה ביבנה מזעזעת ומספר הנפגעים וההרוגים באתרי בנייה בלתי נתפס! הבהרתי למשטרה מספר פעמים בחודשים האחרונים, שאני מצפה שחקירת האירועים תגיע לבירור האחריות הפלילית עד הדרגים הבכירים ביותר בחברות הבניה. אסור להסתפק בחקירת עובדי אתרי הבנייה בלבד. אני קורא גם לבתי המשפט ‏להתייחס בחומרה לרשלנות חברות בנייה הנוגעת לפיקוח ולבטיחות באתרים ברחבי הארץ. הרשלנות הזו גורמת למותם של בני אדם וכך צריך להתייחס אליה".

קריסת המנוף ביבנה (צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות)
קריסת המנוף ביבנה | צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות

הדיווח הראשוני על האירוע - חלקי מנוף שקרסו באתר בנייה בשדרות ז'בוטינסקי ביבנה - התקבל בשעה 10:00 במוקד 101 של מד"א במרחב איילון. חובשים ופרמדיקים של מד"א דיווחו מהשטח על שלושה פועלים מחוסרי הכרה ללא סימני חיים וקבעו את מותם. ממד"א נמסר כי במקום נמצא פועל לכוד על המנוף בתהליכי חילוץ.

פרמדיק מד"א אלון מלמה סיפר: "מדובר באתר בנייה גדול עם שני בנייני מגורים שבמרכזם עומד מנוף, חלקו האחורי של המנוף התפרק וקרס על הקרקע. 3 פועלים שהיו בסמוך נפגעו באורח קשה מאוד בכל חלקי גופם, תוך כדי פעולות החילוץ שלהם ביצענו בדיקות רפואיות אבל הם היו ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותם. פועל נוסף, שנלכד על המנוף בגובה של עשרות מטרים מחולץ ברגעים אלו על ידי כוחות הכיבוי שהגיעו למקום".

זירת הקריסה (צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות)
מאמצים לחילוץ בזירת הקריסה | צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות

מוניר, עד ראייה לקריסת המנוף ביבנה סיפר: "שתי דקות לפני שקרס המנוף עברתי מתחתיו. הוא בהכנה לפירוק שלו. הצוות שנהרג זה צוות של פירוק והרכבת מנופים. כשעברתי שם הייתה לי תחושה לא נעימה, לא יודע למה".

"נכנסתי לאזור של הבנייה עם האוטו", שיחזר מוניר. "הייתי שם 5 דקות וכשחזרתי ראיתי את כוחות ההצלה והבנתי מה שקרה. הזרוע האחורית של המנוף נפלה והצוות שהיה למעלה התרסק למטה". 

מהמשטרה נמסר דיווח ראשוני על האירוע, ובו נכתב: "במשטרת ישראל התקבל דיווח על קריסת מנוף באזור התעשייה ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה. במקום מספר נפגעים, מטופלים על ידי גורמי הרפואה. כוח משטרה במקום ונסיבות האירוע נבדקות".

פועלים נלכדו בין שמיים לארץ (צילום: תיעוד מבצעי מד"א‎, חדשות)
נסיבות המקרה הטרגי טרם התבררו | צילום: תיעוד מבצעי מד"א‎, חדשות

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד התייחס לתאונה המחרידה ביבנה ואמר: "התאונה המזעזעת שהתרחשה הבוקר ביבנה היא עוד תמרור אזהרה אחד מבין רבים מדי שכבר הוצבו לפנינו". הוא הוסיף: "כמה עוד פועלים ייפצעו וייהרגו עד שנבין שיש פה הפקרה אמיתית של חיי אדם? אני מצפה מהעומדים בראש חברות הבנייה, מהתאחדות בוני הארץ ומכל הנוגעים בדבר ליישם במהרה ובאופן מלא את ההסכם שנחתם עם ההסתדרות ומהמדינה ולפעול בחומרה על מנת להציל חיים. ההסתדרות תמשיך ותיאבק למען השמירה על חיי אדם והגברת הבטיחות במשק בכלל ובענף הבנייה בפרט - ולא תפסיק לפעול עד אשר ייושמו ההסכמות בנושא".

מפלג "פלס" לחקירת תאונות עבודה בלהב 433 המשותף למשטרת ישראל ומשרד העבודה והרווחה וממוקם ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית החל באיסוף ממצאים בזירת התאונה ופתח בחקירת האירוע. "המפלג ימשיך לעסוק בגיבוש ראייה כוללת לטיפול בתופעת תאונות העבודה, בחקירת האירועים החמורים ובחשיפתם של המישור הפלילי במשיק לתחום", נמסר מטעם "פלס".

ביום חמישי: שני פועלים נהרגו באתרי בנייה

ביום חמישי נהרגו שני פועלים כבני 30 בשני אתרי בנייה שונים בפתח תקווה ובבני ברק. בשעות אחר הצהריים המוקדמות פועל כבן 30 נפל מגובה של כ-5 קומות באתר בנייה ברחוב המגשימים שבפתח תקווה. פרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום העניקו לו טיפול רפואי וביצעו בו פעולות החייאה, אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותו. חובש רפואת חירום במד"א אלעזר רובינשטיין סיפר אז: "כשהגעתי למקום הפועלים הובילו אותי לקומה במבנה אליה נפל הפועל מגובה רב. הוא היה מחוסר הכרה עם חבלה קשה מאוד בפלג גופו העליון ומיד התחלתי להעניק לו טיפול רפואי ולבצע בו פעולות החייאה. הפציעה שלו הייתה אנושה ופרמדיק מד"א קבע את מותו".

תאונה שבה נהרג פועל בבני ברק (צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות)
זירת תאונת העבודה בבני ברק ביום חמישי | צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות

כשעה לאחר מכן, פועל בן 31 נפל מגובה של כ-3 קומות באתר בנייה בדרך ששת הימים שבבני ברק. פראמדיקים של מד"א דיווחו כי הוא סבל מפגיעה רב מערכתית ולאחר מכן נאלצו לקבוע את מותו. מבדיקה ראשונית עולה כי הפועל הוא עובד זר ממולדובה. חוקרי משטרה זימנו נציגי משרד העבודה למקום.

יממה לאחר תאונת העבודה הקטלנית בבני ברק, עוכבו לחקירה שישה חשודים - ושלושה מתוכם נעצרו. חקירת האירוע הועברה למפלג "פלס" לחקירת תאונות עבודה בלהב 433, המשותף למשטרת ישראל ומשרד העבודה והרווחה וממוקם ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ). כמו כן נגבו עדויות מעובדים נוספים ששהו בעת האירוע באתר העבודה. "מפלג פלס לחקירת תאונות עבודה ימשיך לעסוק בגיבוש ראייה כוללת לטיפול בתופעת תאונות העבודה, בחקירת אירועי תאונות עבודה חמורות ובחשיפת עבירות פליליות נוספות המשיקות לתחום ובגילוי עבירות המשפיעות באופן ישיר על שלומם ובריאותם של האזרחים והעובדים", נמסר.

זירת מות הפועל בפתח תקווה בחמישי (צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות)
זירת מות הפועל בפתח תקווה בחמישי | צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות