הקיץ רק בפתח, ורק בחג השבועות בתוך 2 יממות בלבד התרחשו לא פחות מ-5 מקרי טביעה של ילדים ברחבי הארץ – סיבת המוות השנייה בקרב ילדים. יצאנו לבדוק את הפיתוחים החדשים לבריכה שיסייעו לכם לשמור על הילדים. כך זה נראה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מקרי הטביעה הרבים בישראל בתקופת הקיץ הביאו לא מעט יזמים לפתח מוצרים שאמורים למנוע את האסון הבא. כך, חברת בוש ייצרה מצלמות אבטחה שיוצרות למעשה מעין גדר וירטואלית שיודעת להתריע כאשר אדם חוצה אותה. "בעצם להתריע מבעוד מועד על כניסת אנשים לתוך הגדר, ובכך בעצם למנוע מאנשים לא רצויים – ילדים – כמו שקרה להיכנס וליפול לתוך המים", הסביר אמנון כהן, מנכ"ל "לדיקו בטיחות וביטחון".

הטכנולוגיה שתמנע את הטביעה הבאה. צפו (צילום: החדשות)
מצלמה - שיוצרת גדר וירטואלית | צילום: החדשות

חברת "קורל מנטה" למשל פיתחה מערכת שמורכבת ממצלמות שמצלמות מתחת למים – ושיודעות לזהות גופים שנמצאים במצוקה וללא תזוזה במשך יותר מ-15 שניות. המערכת עוקבת אחר האובייקט, ואם היא תזהה שהוא חסר תנועה – היא תפעיל אזעקה חזקה מאוד, במכשיר עצמו, כמו גם בבית ובטלפון.

חברת "לינק סייט" לקחה את זה צעד אחד קדימה: התוכנה שלה, שמוטעמת בתוך מצלמות האבטחה, יודעת לנתח את מה שרואים בה. "הדרך שלנו לעשות את זה היא על ידי ניתוח התנהגות וניתוח התנועות של כל רוחץ ורוחץ בצורה אינדיבידואלית במים", הסביר אייל עמית שעובד בחברה. 

החיישן שמזהה חוסר תנועה במים (צילום: החדשות)
החיישן שמזהה חוסר תנועה במים | צילום: החדשות
הפיתוחים הטכנולוגיים שימנעו את הטביעה הבאה‎ (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

"למשל, אם ילד לבד נמצא במים וההורה שלו במרחק של עשרה מטר ממנו – לא קרה עדיין שום דבר, אבל האם אחראי בריכה צריך להכיר את זה? כן", הוסיף עמית. מי שעומד מאחורי הטכנולוגיה הזאת של "לינק סייט" הם יוצאי רפאל והיא כבר נמצאת בפיילוט במקומות שונים ברחבי הארץ – מבריכות ציבוריות, דרך מלונות ועד אוניברסיטאות.

על פי נתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים, מתחילת השנה טבעו למוות 6 ילדים. בשנה שעברה טבעו למוות 37 ילדים. "טביעה היא סיבת התמותה השנייה בשכיחותה בילדים", הסבירה אורלי סילבינגר, מנכ"לית הארגון. "טביעה מתרחשת במהירות ובדממה. דקות ספורות בלבד מרגע הטביעה, הילד נמצא בסכנת חיים מוחשית. מסיבה זו, ילדים מתחת לגיל 5 ושאינם יודעים לשחות חייבים השגחה בסביבת מים".

הנחיות למניעת טביעות של ארגון בטרם לבטיחות ילדים:
• לא נכנסים לחוף הים במידה ואין שירותי הצלה פעילים.
• בריכות פרטיות יש לגדר ולהתקין שער עם נעילה אוטומטית.
• לא מזמינים חופשה משפחתית במידה והבריכה אינה מגודרת ואין בה שער עם נעילה אוטומטית.
• ליד מים, יש לקבוע בכל רגע נתון מבוגר תורן שאחראי להשגיח על הילדים כשהוא פנוי מכל עיסוק אחר.