הקיץ כבר כאן - ועמו גם הנחשים: לאחר שהגיע לידינו תיעוד של נחש מגיח לפתע מתוך מכסה מנוע, ניר ראה את הסרטון והעביר תמונות דומות - מתוך הרכב שלו בתחילת השבוע בקצרין. "חבר ראה שהוא הולך להיכנס למנוע זה המזל", שיחזר היום (חמישי) בשיחה עם החדשות Online. הוא תיאר כי הוא דפק על מכסה המנוע עם מקל מטאטא ואז חיכה שהוא יצא משם בכוחות עצמו. האם ניר פעל נכון ואיך כדאי לנהוג במקרה כזה אם הוא קורה לכם? לוכד הנחשים דוד דוד מבקש להרגיע ולהעביר באמצעותנו מסר לציבור - כך עם קצת זהירות תוכלו למנוע ממקרה כזה להתרחש אצלכם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

תחילה חשוב להבין שרכבים לא מושכים את הנחשים כי אין להם מה לחפש שם. עם זאת, בגלל שמדובר על תקופה חמה, כמות גדולה של נחשים יוצאים החוצה בגלל שהתחמם, ואחר כן מחפשים מקום מסתור.

מנוע הרכב הוא אמנם אזור חמים, אך הנחשים מגיעים לשם לפעמים כי משהו הפריע להם: רוב לכידות המנוע היו בשעות הלילה וסביר מאוד להניח שהנחש השתמש בחלק התחתון בתור מסתור זמני, אולי אחרי שעבר לידו חתול שהבריח אותו. חשוב להבין שנחשים מחפשים מסתור כמעט בכל דבר, וריבוי הרכבים סביבם מגדיל את הזמינות של מציאת מסתור במכסי המנוע.

ראיתי נחש במכסה המנוע - מה לעשות?

אם זה בזמן נסיעה, הפעולה הנכונה ביותר היא פשוט לרדת עם הרכב לשולי הדרך ולעצור בצד, אם תנאי הדרך מאפשרים זאת. אם הנחש נמצא באזור המגבים וחלק גדול מגופו מבצבץ, רצוי להפעיל את המגבים בעוצמה נמוכה ולנסות להוציא את הנחש החוצה בעדינות בעזרתם. ייתכן שהפעולה תגרום לו ליפול לעבר השטח הפתוח‎. חשוב לדעת - הפעולה הזאת מומלצת רק אם חלק ניכר מגופו נמצא בחוץ, שכן במצב אחר אם תפעילו את המגבים - ייתכן שהנחש ייכנס יותר עמוק אל מכסה המנוע וכאשר יגיע הלוכד הדבר יקשה על פעולותיו.

בכל מקרה מומלץ בחום לסגור את החלונות, לעצור את הרכב בצד ולדבר עם לוכד נחשים מקומי שיכול להגיע אליכם. עדיף לא לנסות להוציא את הנחש בעצמכם בשל סכנת הכשה. אם הוא יברח לתוך מכסה המנוע כנראה שיהיה קשה מאוד להוציא אותו, אך בכל מקרה מומלץ לא להיבהל ולא להיכנס לפאניקה: סוגרים את החלונות וזזים הצידה והכל בסדר. חשוב לזכור כל הזמן - נחשים לא מנסים להכיש סתם.

רוב מקרי ההכשות מתרחשים באחת משתי סיטואציות: אם הפתיעו את הנחש או שדרכו עליו, או שניסו להרוג אותו או ללכוד אותו, דבר שאסור על פי חוק משום שנחשים זאת חיה מוגנת. בשורה התחתונה עדיף לא לנסות לטפל בסיטואציה בכוחות עצמכם, יש להרחיק ילדים ומומלץ לשמור על קשר עין ולראות לאן הוא זוחל כדי שלוכד מיומן יוכל ללכוד אותו.