משפחת דיין לדורותיה היא אולי הגרסה הקרובה ביותר למשפחת קנדי האמריקנית: שושלת מסועפת של אנשי ציבור, גנרלים, פוליטיקאים ואנשי רוח המוכרת לכל. אצל ה"דיינים", החשיפה הציבורית וניהול חשבונות אישיים מול פני האומה היו עניין שבשגרה. במשך שנתיים צללה הבמאית ענת גורן לנבכי ההיסטוריה של המשפחה חובבת המצלמות. יותר ממאה שנה של שמחות, תככים, רומנים התאבדויות, התמכרויות ושערוריות תועדו בסדרה "דיין - המשפחה הראשונה", שתשודר בשבוע הבא בערוץ יס דוקו וב-StingTV.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השבט הדייני מסובך ומורכב, אך הוא סובב סביב הדמות המוכרת ביותר של המשפחה - שר הביטחון משה דיין, שתום העין - ואשתו לשעבר, רות בת ה-102. הילדים, הנכדים, האחיינים ובני הדודים המרכיבים את אילן היוחסין המסועף כוללים את אסי דיין ויהונתן גפן, אתגר קרת ועזר וייצמן, אילנה דיין ועוד רבים וטובים.

"זאת משפחה עם שילוב כמעט בלתי נסבל של דיכאון, שיגעון וכישרון", מספרת גורן על תהליך היצירה. "זו חוויה קצת מלחיצה להחליט שזו המשפחה ועליה עושים את הסדרה. מצד שני - זה זהב שהיה אצלי בידיים".

"אותם ילדים שכעסו על הוריהם עשו אותו דבר לילדים שלהם", מספר סער דיין, נכדו של משה, על המתחים הבלתי נגמרים במשפחה. "כשאמרו לאבא שלי שהוא כותב דברים נוראיים על אבא שלו - הוא השיב 'חכו חכו, מה שהבן שלי יכתוב עליי יהיה יותר גרוע'. הוא צדק".

הסדרה מעניקה למשפחה הזדמנות נוספת לפתור את המשקעים והמתחים הפנימיים, כהרגלם - בפומבי ולעיני כל. "נורית גפן באחת השיחות שלנו אמרה: 'זו משפחה שהייתה בה הכל, רק אהבה לא הייתה שם'", מספרת גורן. "יכול להיות שההתמסרות של בני המשפחה לסדרה עכשיו הייתה ניסיון שלהם לקבע איזה זיכרון אחר שלה, אבל הם עדיין חיים את החוסר הזה".