הושגה שליטה בכל השרפות (צילום: יונתן זינדל, פלאש , כיבוי והצלה90, חדשות)
הושגה שליטה בכל השרפות | צילום: יונתן זינדל, פלאש , כיבוי והצלה90, חדשות

במהלך הלילה (בין שישי לשבת) הושגה שליטה מלאה על האש שפרצה אמש בעמק המעיינות, ונכון לעכשיו הושגה שליטה בכל השרפות. כל הכבישים נפתחו לתנועה, והבוקר נמסר מרשות הטבע והגנים כי כל האתרים ומסלולי הטיול בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע יפתחו למטיילים כרגיל. גם היום קיים חשש לשרפות, אך בשל הירידה בטמפרטורות והעלייה באחוזי הלחות הוא נמוך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו     

נציב כבאות ראשי, רב טפסר דדי שמחי, אמר כי גם היום ישנו חשש לשרפות, אך הוא קטן יותר: "הסכנה לאש הרבה יותר קטנה אך היא עדיין קיימת, אנחנו מבקשים מהציבור לא ליצור אש". שמחי המשיך והתריע מפני הצתות לא מכוונות: "רוב השריפות בישראל נגרמות על ידי אדם - וגם ביממה האחרונה, חלק מהשרפות נגרמו כתוצאה מרשלנות של אנשים. כנראה שגם השריפה במבוא מודיעים פרצה כך - עבודה באש גלויה ככל הנראה גרמה לה".

שריפת ענק ליד מנחמיה, הערב (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז ירושלים, חדשות)
לוחמי האש השתלטו על השרפה, הכבישים נפתחו | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז ירושלים, חדשות

מרשות הטבע והגנים נמסר כי כל האתרים ומסלולי הטיול בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע פתוחים לציבור. "הציבור מתבקש להתעדכן באמצעי התקשורת בתחזית מזג האוויר ולגלות עירנות לעומסי חום לפני היציאה לטיול", נמסר.

הסיבות האפשריות לפרוץ השרפות

אתמול סמוך לשעה 21:00 פרצו שריפות בשני מוקדים בעמק המעיינות, ביישוב ירדנה ובקרבת המושבה מנחמיה. תחילה השיגו לוחמי האש שליטה על השרפה בירדנה, ומאוחר יותר השתלטו על האש באזור מנחמיה. כתוצאה מהשרפה, חסמו אנשי המשטרה את כביש 90 בקטע שבין גשר למנחמיה, אך במהלך הלילה הוא נפתח שוב לתנועה. גורמי כבאות העריכו שקיים חשד סביר ששריפת הענק באזור נגרמה כתוצאה מהצתה.

3 חשודים בניסיונות הצתה נעצרו (צילום: דוברות כבאות והצלה לישראל מחוז צפון, חדשות)
3 חשודים בניסיונות הצתה נעצרו | צילום: דוברות כבאות והצלה לישראל מחוז צפון, חדשות
מבנה בוער במבוא מודיעים (צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים‎, חדשות)
מנזקי השריפה בקיבוץ הראל | צילום: דוברות כב"ה מחוז ירושלים‎, חדשות

מוקדם יותר אתמול עצרה המשטרה שלושה חשודים בהצתות שריפות שאירעו במהלך גל השרפות האחרון - החשודים הם כולם תושבי מזרח ירושלים שעל פי החשד היו מעורבים, כל אחד בנפרד, בניסיונות הצתת שריפות באזור ירושלים.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס אמש למאמץ המשטרתי למנוע שריפות - וגם לאפשרות של סיכול נסיונות הצתה מכוונים: "המאמץ העיקרי הוא מאמץ הצלת החיים ובכל מקום שיש ספק אז ההנחיה שלי היא שאין ספק ואם יש צורך נפנה אוכלוסיה, נסגור צירי תנועה ונזמין סיוע בינלאומי כפי שעשינו . אנחנו נערכים למניעת הצתות באמצעות חוזי אווירי וצוותי מג"ב שמסיירים באזורי חורש ויער".

נלחמים בניסיונות הצתה בחורש וביער (צילום: כיבוי והצלה, חדשות)
נלחמים בניסיונות הצתה בחורש וביער | צילום: כיבוי והצלה, חדשות

במוקדים המשמעותיים שהחלו את גל השרפות העריכו בשירותי הכיבוי כי בעשרות מקרים מדורות שלא כובו גרמו לאש. בעקבות מאמצי חוקרי אגף הדלקות, התברר כי הגורמים למוקדי השרפה המשמעותיים ככל הנראה שונים - וחלקם קשורים לתקלות חשמליות. בחברת החשמל בודקים את טענות שירותי הכבאות וההצלה.

"מסתמן כי אירועי השרפות המשמעותיים לא פרצו כתוצאה ממדורות ל"ג בעומר - זאת בהתאם לצו שהוציא נציב הכבאות, האוסר על הדלקת אש בשטחים פתוחים", נמסר מדוברות שירותי כיבוי והצלה. "חוקרי אגף הדליקות במערך הכבאות נמצאים במוקדי השריפות כבר מאתמול בלילה כדי לחקור את נסיבות פרוץ השריפות".

עשרות בתים עלו באש. מבוא מודיעים (צילום: החדשות)
עשרות בתים עלו באש. מבוא מודיעים | צילום: החדשות
נזק עצום נגרם בגל השרפות (צילום: כיבוי והצלה, חדשות)
נזק עצום נגרם בגל השרפות | צילום: כיבוי והצלה, חדשות

ממסקנות החקירה הראשוניות מסתמן כי השרפות שפרצו בכרמיה שבדרום ובקיבוץ הראל נגרמו כתוצאה מכשל חשמלי בכבל של חברת החשמל. השרפה הגדולה שפרצה במבוא מודיעים ופגעה ברוב בתי היישוב נמצא עדיין בחקירה.

בחברת החשמל הגיבו על ממצאים אלה וטענו כי מדובר בבדיקה ראשונית בלבד שנעשתה על ידי חוקר שריפות של הכבאות. לדבריהם, הממצאים עומדים בסתירה לבדיקה שנערכה על ידי חוקר השריפות של חברת החשמל, ולכן הוחלט על ידי הגופים להקים צוות משותף לבדיקת מקור הדליקה והפקת הלקחים בהתאם.‎

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין שוחח עם נציב כבאות והצלה לישראל, רב טפסר דדי שמחי, והביע את הערכתו העמוקה למאמצי הכיבוי של לוחמי האש: "אני מודה ללוחמי האש בשם כל העם על המסירות העמוקה, דבקות במטרה ועל ההצלה. ראינו כבר אירועים גדולים מסוג זה במדינות מפותחות ושם יש אבידות בנפש. אתם באמת עושים עבודת קודש ואנחנו מלאי גאווה ותודה".