קריסת המנוף בבת ים (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
קריסת המנוף בבת ים | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

שוב כמעט אסון מנופים: באתר בנייה בבת ים נפלה הלילה (בין שלישי לרביעי) משקולת כבדה במיוחד. למרבה המזל לא היו נפגעים באירוע שמתרחש חודש לאחר ש-4 פועלים נהרגו מנפילת משקולת. בהמשך היום יתקיים כנס בטיחות בענף הבנייה בהשתתפות שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בעקבות קריסת המשקולת המשטרה סגרה את צירי התנועה שמקיפים את אתר הבנייה. נציג של משרד העבודה וגורמים נוספים הגיעו לזירה על מנת לחקור את נסיבות התקרית.

רק לפני חודש 4 פועלים נהרגו בתאונת עבודה קטלנית ביבנה כשחלק ממנוף קרס במהלך עבודות באתר בנייה ברחוב ז'בוטינסקי באזור התעשייה בעיר. צוותי מד"א קבעו את מותם של ארבעה פצועים בזירה. שני פועלים נוספים נפצעו. אחד ההרוגים נלכד בגובה רב, נתלה מרתמה בין שמיים לארץ לאחר הקריסה החלקית של המנוף וחולץ מגובה של עשרות מטרים. שלושה פועלים נוספים נפגעו מקוביות הבטון שנועדו לאזן את המנוף - ומותם נקבע במקום.

על פי הפרטים הראשונים, המנוף קרס על כמה עובדים שהיו במקום. ככל הידוע, המשקולות המאזנות התפרקו מהמקום, חלקו האחורי של המנוף התפרק וקרס על הקרקע. ארבעה פועלים עמדו סמוך למנוף ונפגעו קשה בכל חלקי גופם מהחלקים שקרסו. פועל נוסף חולץ במבצע מורכב, תוך מאמץ שסיכן את חיי המחולצים והמחלצים.

עיקר המאמץ, עם ההגעה לזירה, התמקד בהגעה למפעיל המנוף שנתלה ברתמה בגובה רב. הפעולה נעשתה בזהירות רבה מכיוון שבכל רגע המנוף היה עלול לקרוס. לוחמי היחידה המיוחדת של כיבוי אש פעלו לחלץ את הלכוד באמצעות כמה מנופים שנמצאים באתר הבנייה - מנופים שמסייעים ביום-יום להרמת מסעות כבדים - ובאמצעותם ניסו להגיע ללכוד. המשטרה הרחיקה את הציבור מהאזור המסוכן כדי שיהיה קל יותר להכניס כוחות הצלה לזירה וכדי לא לסכן אזרחים סקרנים שנמצאים במקום.

קריסת המנוף ביבנה (צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות)
קריסת המנוף ביבנה | צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות

‏השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב לאסון ואמר: "תאונת העבודה ביבנה מזעזעת ומספר הנפגעים וההרוגים באתרי בנייה בלתי נתפס! הבהרתי למשטרה מספר פעמים בחודשים האחרונים, שאני מצפה שחקירת האירועים תגיע לבירור האחריות הפלילית עד הדרגים הבכירים ביותר בחברות הבניה. אסור להסתפק בחקירת עובדי אתרי הבנייה בלבד. אני קורא גם לבתי המשפט ‏להתייחס בחומרה לרשלנות חברות בנייה הנוגעת לפיקוח ולבטיחות באתרים ברחבי הארץ. הרשלנות הזו גורמת למותם של בני אדם וכך צריך להתייחס אליה".