כך נראה היישוב ברמת הגולן שייקרא על שם נשיא ארה"ב: בניגוד למה שראש הממשלה אמר הבוקר (ראשון), לא מדובר בהקמת יישוב חדש אלא בהרחבה משמעותית מאוד של ברוכים - שהוקם ב-1991. ביקרנו שם - וכך הוא נראה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההכרה של ארה"ב בריבונות הישראלית ברמת הגולן הביאה את ראש הממשלה נתניהו להכריז על הקמה של יישוב חדש שם כאות תודה לנשיא טראמפ, ונראה שהיום המהלך מתחיל להתקדם: במשרד ראש הממשלה כבר פנו למנהל התכנון במשרד האוצר על מנת שימצאו מקום.

כך נראית שכונת קלע אלון (צילום: חיים קרסנו, חדשות)
כך נראית שכונת קלע אלון | צילום: חיים קרסנו, חדשות
מחאת התושבים נגד המהלך (צילום: גיא ורון, חדשות)
מחאת התושבים נגד המהלך | צילום: גיא ורון, חדשות

אלא שמדינת ישראל, כמדיניות, לא מקימה יותר יישובים חדשים - לא בגולן, לא בגליל, לא בנגב ולמעשה באף מקום אחר. לכן הפתרון שנמצא להקמת היישוב הוא הרחבה משמעותית של ברוכים, שהוקם בצפון הגולן ב-1991 סמוך למצוק עורבים וציר הנפט ושל השכונה הסמוכה לו.

למרות שעברו כמעט 30 שנה מאז הקמתו, היישוב לא "התרומם" במשך השנים. בברוכים גרות 4 משפחות בלבד וגם היום אין לו כביש גישה מסודר והוא נראה יותר כמו יישוב רפאים. לפני 15 שנה הוקם סמוך לברוכים, על אדמות ש"שייכות ליישוב" - שכונה חדשה שמתפקדת כיישוב חדש: "קלע אלון".

ברוכים קלע אלון, מפת לווין (צילום: google maps, חדשות)
צילום: google maps, חדשות

נתניהו: "התחלנו בתהליך ההקמה"

התכנית היא שיישוב החדש ייבנה סמוך לקלע אלון ויהיה מעורב באוכלוסייה דתית וחילונית. לשם כך הוקצו 120 שטחים של חצי דונם כל אחד, וכן שטח ייעודי לאזור מסחר ותעשייה קלה.

חתימת הצו המכיר בריבונות ישראל בגולן, אר (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ מכיר בריבונות הישראלית ברמה"ג | צילום: רויטרס, חדשות

בגולן מקווים שהיישוב החדש יצליח יותר מהקודם ויקלוט משפחות חדשות שירצו להגיע לגולן ולבנות שם את חייהם. אבל למרות זאת בקלע אלון התעוררו היום גם קולות של תושבים שמתנגדים ליישוב על שם טראמפ וכבר היום יצאו במחאה ותלו שלטים עם הכתובת: "רמת טראמפ - לא אצלנו!". לטענתם, השטחים יודעו במקור להרחבה של קלע אלון וכעת היישוב עצמו יהיה בבעיה: "אנחנו לא באנו לכאן כאנקדוטה בשביל טראמפ או כל נשיא אחר, באנו כדי להקים יישוב ולא רוצים להיות תרומה לאף אחד - אל תקימו לידינו יישוב חדש".

עם פתיחת ישיבת הממשלה הבוקר, אמר נתניהו: "אני הבטחתי שאנחנו נקים יישוב על שמו של הנשיא טראמפ, אני מבשר לכם שאנחנו כבר איתרנו נקודה בגולן שבה יוקם יישוב חדש. התחלנו בתהליך ההקמה". ראש הממשלה אף מסר כי ההחלטה על הקמת היישוב החדש ברמת הגולן תובא לאישור רשמי של הממשלה החדשה עם הקמתה.