עפרוני (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
מטס יום העצמאות | צילום: דובר צה"ל, חדשות

כמדי שנה פנה גם השבוע יובל אפריאט, תושב קריית שמונה, למפקד חיל האוויר בשאלה האם מטס יום העצמאות יעבור גם מעל עיר מגוריו? התשובה שקיבל אתמול (ראשון) מחיל האוויר הכעיסה אותו ולא רק בגלל האכזבה מכך שלא יראה את מטוסי צה"ל, אלא בעיקר בגלל ההסבר. "נתיבי הטיסה מגובשים תוך התחשבות בריכוזי האוכלוסייה על מנת לאפשר לכמה שיותר מתושבי המדינה ליהנות ממנו", נכתב במכתב שנשלח אליו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"כשראיתי את התשובה - חשכו עיניי, זה היה מקומם", סיפר יובל בשיחה עם החדשות Online. "לא כעסתי על זה שאמרו לי שהמטס לא יעבור מעל קריית שמונה, אלא על הסיבות שנתנו בחיל האוויר".

המכתב מחיל האוויר (צילום: חדשות)
המכתב מחיל האוויר | צילום: חדשות

מטס יום העצמאות המסורתי שיתקיים מחר יעבור מעל יותר מ-80 יישובים ברחבי הארץ, אך אפריאט מוחה על כך ששכחו אזרחים רבים בצפון, וביניהם תושבי קריית שמונה. "למה אני זכאי לראות מטוסים רק כשהם יוצאים למשימות מבצעיות? למה כל הדברים שהמדינה מציעה, כמו מטס חגיגי צריכים להיות רק במרכז הארץ - לאן הגענו?", אמר.

יובל המשיך בביקורת חריפה על יחס המדינה לתושבי הצפון: "כפטריוט ציוני אני לא מאמין שמפקד חיל האוויר מכיר את המילים שיצאו מלשכתו. אומרים לנו 'יש אצלכם מעט תושבים' אז תעשו בדיקות למחלת סרטן בתל אביב, אז אין אוניברסיטה בגליל. אם לא משקיעים פה למה שמישהו יבוא לגור פה? פשוט מכעיס".

מצה"ל נמסר בתגובה: "השנה ייערך מטס חיל האוויר במתכונת מצומצמת וצנועה יותר לעומת שנת ה-70. המטס יעבור מעל עשרות ערים מרכזיות ויישובים שונים. השנה יתמקד המטס ביישובי הדרום ותושבי העוטף על רקע ההסלמה האחרונה והחוסן שהפגינו התושבים. אזרחי ישראל מוזמנים לבוא לבסיסי חיל האוויר הפתוחים לקהל הרחב בצפון בסיס רמת דוד, בסיס הטכני בחיפה, במרכז בסיס תל נוף ובדרום בסיס חצרים. ניתן להגיע לערים המרכזיות ולהנות מהמופעים המרכזיים".