יוגב בן השנתיים יושב לבדו (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
יוגב בן השנתיים יושב לבדו | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

הוריו של יוגב בן השלוש לא יכלו לעמוד מנגד ולשתוק כאשר קיבלו את התמונות מיום ההולדת בגן של בנם. נדמה שמדי כמה חודשים אנחנו נתקלים בתמונה דומה - ילד שיושב מבודד מחבריו בעוד הם נהנים ממסיבת יום הולדת לאחד הילדים. יוגב הוא ילד אלרגני, כזה שלא יכול לאכול ביצים, חלב, דגים ובוטנים. הוא לא רגיש ללקטוז וביצים לא עושות לו רע בבטן, מדובר בסכנת מוות של ממש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זה כמו חץ בלב", מספרת בעצב קרן לי מדמון, אמו של יוגב. "הילד שלי יושב לבד, אם אני מגיבה ככה אני לא רוצה לחשוב איך הילד שלי מרגיש". בתחילת השנה ביקשה קרן, תושבת המרכז, ממנהלי הגן שלא יכניסו אוכל הכולל מוצרים שיוגב אינו יכול לאכול אך בקשתה לא התקבלה ומדי יום בשעת האוכל הוא נאלץ לשבת לבדו.

"כל יום הילד שלי חוזר פצוע בגופו כתגובה לאלרגיה שתוקפת אותו מהמאכלים שמוגשים בגן", אומרת האם. "אין לי שום טענות להורים, הם מאוד מתחשבים וגם הגננות". לדבריה של קרן הבעיה מתחילה מלמעלה: "הבעיה היא שורשית יותר ברגע שאין מניעה להכניס את כל המרכיבים האלו לגן".

יוגב אוכל לבדו (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
יוגב אוכל לבדו | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

במשך שעתיים ביום מלווה את יוגב סייעת צמודה שדואגת שלא ייחשף לאותם מרכיבים שעלולים לסכן את חייו. הבעיה מתחילה כשהן הולכות והגננות אחראיות עליו, בנוסף לעוד הרבה ילדים. "זה שאין לו סייעת ליום שלם זאת בעיה קשה, המדינה חייבת להתעורר", אמרה האם המודאגת.

קרן מספרת כי היא לא דורשת מההורים להכין אוכל מיוחד או להתחשב יתר על המידה מפני שהיא חוששת מחרם חברתי: "אני נמצאת בין הפטיש לסדן כי אני רוצה שיוזמן לימי הולדת אך אני מפחדת". לדבריה, צריך לעשות הכל כדי שסיטואציה כזאת לא תתרחש שוב.

מעמותת יה"ל העמותה לאלרגיות מזון נמסר: בישראל של שנת 2019 אסור לנו לקבל תמונות כאלה. זה אירוע שמתרחש בעשרות מוסדות חינוך ומעונות יום. הגיע הזמן שמדינת ישראל תיקח אחריות על הילדים האלרגיים בישראל ותפסיק להפלות ולנדות אותם. בחודש הבא צפוי להתקיים דיון בבג"ץ בעתירה שהגשנו נגד משרד הרווחה על התנהלות המעונות ואנחנו תקווה שהשופטים ינחו את משרד הרווחה לקבוע נהלים וכללים להתנהלות המעונות וישימו סוף להדרה ולאפליה.

 ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il