דוגמנית העירום הבלגית מריסה פאפן עוררה סערה לאחר שהעלתה השבוע לרשתות החברתיות תמונה שלה בעירום מלא מול הכותל המערבי. התמונות הפרובוקטיביות פורסמו בכל העולם וזכו ללא מעט ביקורת. שוחחנו איתה היום (רביעי) על ההחלטה להצטלם במקום הכי רגיש בעולם, ועל המסר שביקשה להעביר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני רוצה להתנצל בפני האנשים, לא התכוונתי להכעיס או לפגוע או משהו כזה", פתחה פאפן את דבריה. "זה היה שיתוף פעולה שלי עם הצלם מתיאס למברכט, עבדנו על פרויקט שנקרא 'הדרך לשחרור', היינו בירושלים בזמן חגיגות יום העצמאות ופשוט קיבלנו השראה מהמקום, מהאנשים ומהאנרגיה שהחלטנו לצלם שם".

התגובות ברשת נעו בין זעם על חוסר הכבוד שגילתה כלפי האתר הקדוש, לבין אחרים שזעמו על העובדה שבתמונה רואים את הכותל, אבל לא את כיפת הסלע. לעוקבים שלה הסבירה שלא הייתה לה כוונה להשמיט את האתר המוסלמי: "זאת פשוט הייתה זווית טובה יותר".

הגיעה ביום העצמאות, פאפן (צילום: מתיאס למברכט, חדשות)
הגיעה ביום העצמאות, פאפן | צילום: מתיאס למברכט, חדשות

לא רק בכותל, לאחרונה צילמה פאפן במצרים שם גם בילתה לילה במעצר, לדבריה היא נמשכת לאתרים דתיים. "לאחרונה גם עשיתי צילומים במסגד, ולפני כן צילמתי גם בכנסייה", סיפרה. "אבל אני חושבת שהכותל זה האתר המפורסם ביותר בו צילמתי עד עכשיו".

פאפן הדגישה כי היא לא רוצה רק לעורר פרובוקציות, אלא להעביר מסר: "המסר המרכזי שאני מבקשת להעביר הוא חירות, חירות של הגוף, חופש דת, חופש המחשבה, אני רוצה להמשיך לפרוץ גבולות". "גוף האדם, למה תמיד הוא עובר סקסואליזציה, למה זה פוגעני?", שאלה, "אני רוצה שאנשים יחשבו על זה, כולנו נולדים עירומים. קשה לי להבין למה אנשים חושבים שזה משהו לא טוב להראות, כי בסופו של דבר כולנו אותו הדבר".