מזל טוב ישראל: הערב (רביעי) נערך בהר הרצל טקס הדלקת המשואות השנתי, שהפעם אוחד עם חגיגת תום העשור השביעי למדינת ישראל. טקס נעילת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ותחילת חגיגות העצמאות מתקיים השנה תחת הכותרת "מורשת של חדשנות", והחגיגות צפויות להימשך 70 שעות לפי הנחיית ועדת הטקסים והסמלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בצל הסערה שקדמה לטקס, ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא נאום רשמי ולאחר מכן הדליק משואה בשם ממשלות ישראל. "בשנת 70 לספירה חרבה יהודה", אמר נתניהו בנאומו, שחרג זמן רב מעבר לחמש הדקות שהוקצבו לו. "בשנת 70 לספירה כבתה המנורה אבל היום בשנת ה-70 לישראל המנורה היא סמל מדינתנו ואורותיה חזקים מתמיד. גם היום יש מי שרוצה לכבות את המנורה, לכבות את האור שבוקע מציון. אני מבטיח לכם - זה לא יקרה".

נתניהו המשיך: "זה לא יקרה משום שהאור שלנו תמיד יגבר על החושך. אנחנו יודעים שלהגן על עצמינו בכוחותינו - היא תמצית העצמאות. אנחנו נחושים מתמיד וחזקים מתמיד. סוד כוחנו טמון בצדקת דרכינו, לוחמינו, המכבים של ימינו, שאהבת המדינה מפעמת בהם וגורל המערכה על כתפם. אם ניאלץ להיאבק, נעמוד באתגר ונבטיח את נצח ישראל".

בהמשך נתניהו האדיר את היחסים החמים עם ארה"ב והודו ובירך את הנשיא דונלד טראמפ על החלטתו להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר אליה את שגרירות ארה"ב. "כולנו מוקירים את הברית עם ארה"ב. תודה לנשיא, תודה טראמפ".

ראש הממשלה אף שיגר מסר פייסני למנהיגי מדינות ערב: "ההערכה העמוקה וההערצה כלפי ישראל מחלחלת למקומות חשובים, למדינות ערב, וכאן טמונים זרעים אמיתיים של שלום. ידנו מושטת לשלום לכל שכנינו שחפצים בשלום. ולאויבנו שחושבים שאנו תופעה חולפת, יש לי חדשות בשבילכם: בעוד 70 שנה תמצאו כאן מדינה חזקה שבעתיים כי מה שעשינו זו רק ההתחלה. מנורת ישראל תעיר לנצח חג עצמאות שמח מדינת ישראל".

יו"ר הכנסת: "המורכבות היא הדלק במנוע הצמיחה שלנו"

הנואם המרכזי בטקס היה יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, שהקדיש את דבריו לאחדות בעם ולא התייחס למתיחות בינו לבין שרת התרבות מירי רגב. "ב-70 שנות עצמאות הגענו יחד להישגים מופלאים", נאם אדלשטיין, שלמרות ההחלטה של רגב להקציב לנאומו שבע דקות בלבד, חרג במעט ונאם במשך שמונה דקות ו-25 שניות. "יחד גידלנו פעם תפוזים ויחד אנחנו מגדלים היום עגבניות שרי מהונדסות. יחד לחמנו פעם כשבידינו דויקדה ועוזי ויחד אנחנו נלחמים היום כשמעלינו פרוסה כיפת ברזל. יחד הצמחנו בישראל נווה מדבר דמוקרטי ויחד הפכנו את ארצנו הקטנטונת למעצמה טכנולוגית עולמית שהצדק והמוסר מוביל אותה".

אדלשטיין המשיך: "חיבורים, זה סוד הקסם הישראלי, הגיוון הוא מקור העוצמה שלנו. המורכבות היא הדלק שבמנוע הצמיחה שלנו. אף פעם לא הייתה בינינו תמימות דעים. אך גם אם נגררים לוויכוחים, צריך לעשות זאת בדרך ארץ. לכן אני מקווה ושואף לכך שנמשיך להיות אנשים שעומדים על עקרונותיהם, אך תמיד תוך הקשבה ושיח מכבד. מה טובו הדעות השונות שלנו. אם נאמין בכך בלב שלם יופלו החומות וימשיך להתרחש הפלא הישראלי. ואז נוכל כולנו להמשיך ולשיר יחד: הללויה. יחד נעשה ונצליח. חג עצמאות שמח".

שרה נתניהו והשרה רגב חוגגות
שרה נתניהו והשרה רגב חוגגות | צילום:

האירוע המרכזי לציון 70 שנה למדינת ישראל וטקס הדלקת המשואות מופק ומאורגן על ידי משרד התרבות והספורט - מרכז ההסברה. "בערב זה, אשר מאחד לראשונה, את חגיגת העשור עם טקס המשואות של יום העצמאות, יעלה מיצג בימתי מרהיב, לכבוד שנת השבעים לעצמאות ישראל", הדגישו במשרד ההסברה. "אחריו יעלו מול קברו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל שתים עשרה משואות, כנגד שנים עשר שבטי ישראל".

זמן קצר לפני הטקס, בירך נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ את מדינת ישראל וראש הממשלה נתניהו לרגל יום העצמאות. "אין לנו חברים טובים יותר באף מקום", צייץ. "אנחנו מצפים להעברת השגרירות שלנו לירושלים בחודש הבא!".

אורנה ומשה דץ התאחדו על הבמה
אורנה ומשה דץ התאחדו על הבמה | צילום:

כניסת הקהל לאירוע החלה כבר בשעה 17:00 וב-19:30 ההיערכות לטקס הגיעה לשיא עם דברי הקדמה והנחיות לקהל. לאחר כניסת משמר הכנסת ופמליית הכבוד נשמע ה"יזכור". לאחר ששרית חדד ביצעה את "כל הפנים והשמות" ו"משירי ארץ אהבתי", התבצע בשעה 20:00 מעבר חד בטקס, הונף דגל המדינה והחל "שחזור מעמד הר סיני" והמחזת רגעים נוספים מההיסטוריה של עם ישראל ומדינת ישראל. לאחר נאום יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין, והדלקת המשואה בשם ממשלות ישראל על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, חל טקס הדלקת 12 המשואות על שם 12 שבטי ישראל.

הטקס כלל, לראשונה, גם מופע רחפנים מרהיב של חברת אינטל: המופע, באורך כחמש דקות, ציין גם 50 שנים להיווסדה של אינטל. במסגרת המופע ציירו הרחפנים צורות וסמלים הקשורים לישראל על השיר "מי אוהב אותך יותר ממני", שביצעה הזמרת עדן אלנה. באינטל סיפרו כי מדובר ב-300 רחפנים מסוג Shooting Star שפותחו במיוחד עבור מופעי אורות בידוריים: הרחפנים מצויידים בנורות לד המסוגלות לייצר ארבעה מיליארד צירופי צבעים.

כל רחפן שוקל כ-330 גרם והמריא במסגרת המופע לגובה ממוצע של 122 מטר (400 רגל). הרחפנים במופע נשלטו על ידי מפעיל יחיד. הטכנולוגיה הייחודית של הרחפנים והתוכנה השולטת עליהם אפשרו ליצור צורות וסמלים תלת-מימדיים בשמיים.