סערה בבצלאל בעקבות מיצג "קיר הזיכרון" לזכר ההרוגים בעזה: לאחר שנתלו היום (רביעי) באקדמיה שלטים עם שמות הפלסטינים שנהרגו השבוע בגבול הרצועה במהלך הפרות הסדר, מספר סטודנטים הורידו אותם בהפגנתיות לעיני המצלמות. בתגובה, סטודנטים אחרים שהגיעו למקום החזירו את השלטים שוב לקיר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על הדפים שנתלו על קירות המוסד נכתב: "Not Your Toy", כפראפרזה מחאתית לשיר הישראלי באירוויזיון, בליווי פס אדום המסמל מאבק. זמן קצר לאחר הצבת השלטים, סטודנטים אחרים תלו שלטים משלהם בצבע לבן עם שמות ישראלים שנרצחו בפיגועי טרור.

בזמן תלישת שמות הפלסטינים בידי צעירה, ככל הנראה סטודנטית, נשמעים סטודנטים שעומדים באזור ואומרים: "יש פה ייצוג שמאלני, לכולם יש את הזכות להביע את דעתם" ו-"חופש ביטוי מוגזם בבצלאל". 

צעיר שרצה למנוע את תלישת השלטים פתח מצלמה ואמר לסטודנטית בזמן שהיא תולשת את השלטים כי "את משחיתה עבודה של סטודנטים", ואילו מישהי השיבה לו: "זו לא עבודה, אתה בתור אזרח במדינת ישראל מבזה את עצמך". חרף המחאות, זמן קצר לאחר מכן נתלו השלטים מחדש.

"לא הצעצוע שלך". המחאה בבצלאל
"לא הצעצוע שלך". המחאה בבצלאל | צילום:

עם פרסום המיצג היום פוליטיקאים רבים מיהרו לפרסם גינויים. יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין אמר כי "חופש הביטוי הוא ערך עליון בעיניי, אבל אדם וגם אומן צריך לדעת לשים גבולות לעצמו", אמר. "הייתי מציע לאומני המחאה החדשים מטעם עצמם לזכור שחיילינו בגבול רצועת עזה שומרים גם עליהם". גם ראש העיר ניר ברקת הצטרף לגינויים ואמר כי "יש גבול וקו אדום ברור עד כמה ניתן לעשות שימוש ציני בחופש הביטוי. פניתי להנהלת בצלאל ודרשתי שיסירו מידית את השלטים ולא יאפשרו פרובוקציות כאלו".