עוברי אורח שנסעו אתמול (שלישי) סמוך לגן ילדים בעלי צרכים מיוחדים במרכז הארץ גילו לתדהמתם ילדה כבת שש תלויה מחוץ לחלון, כשכל גופה בחוץ, ורק ראשה - שנתקע בחלון - מונע ממנה ליפול. האירוע אמנם הסתיים בשלום, אך מעלה לא מעט סימני שאלה. המשטרה פתחה בחקירת המקרה ומנהל המוסד יזומן בימים הקרובים לחקירה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האירוע המטריד התרחש בשעת צהריים במוסד רפואי מוכר בו פועלים גם מספר גני ילדים בעלי צרכים מיוחדים. ילדה טיפסה על מיטה בחדר הטיפולים וההעשרה בו שהתה עם קבוצה קטנה של ילדים. מבלי שאיש מבחין, היא הצליחה לטפס אל החלון ולצאת ממנו באופן חלקית. בתיעוד המחזה המבהיל ניתן לראות את רוב חלקי גופה של הילדה תלויים ומתנדנדים מעל הרחוב, כשראשה שנתקע בחלון המוסד מונע את נפילתה.

המחזה המבהיל לא הותיר אף עובר אורח אדיש. "תראו באיזו סיטואציה אני נמצאת", נשמעת אומרת עוברת אורח שתיעדה את האירוע. "יש פה ילדה שיצאה מהחלון והראש שלה עוצר ממנה לצאת. אמא'לה, איזה פחד. השם ירחם. שמישהו יבוא להציל אותה. זה כל כך מלחיץ מה שקורה פה. אמא'לה".

רק כעבור דקות ארוכות ומתוחות מצליחים אנשי הצוות למשוך את הילדה פנימה, ללא כל פגע, אך בבהלה גדולה. על מנת שלא לחשוף פרטים על זהות הילדה, הוחלט שלא לפרסם את שם המוסד. עם זאת, יצוין שמדובר במוסד מוערך מאוד שמטפל בילדים בעלי צרכים מיוחדים ומוגבלויות שכליות, עובדה שמחדדת עוד יותר את סימני השאלה לגבי אמצעי הבטיחות שאמורים למנוע מצב כזה, במיוחד אל מול הרגישות הזו.

מנתוני ארגון "בטרם" עולה כי בעשור האחרון אירעו 75 מקרים של נפילות ילדים מגובה שהסתיימו במוות. יותר משליש ממקרי הנפילה אירעו מחלון לא מוגן או מרפסת. בכמעט 70% מהמקרים מדובר בילדים עד גיל 9.

מהמוסד החינוכי נמסר בתגובה: "הצוות המקצועי של הגן ששהה עם הילדים באותה עת זיהה את האירוע שהתרחש בתוך שניות. הילדה טיפסה על מיטת פיזיותרפיה, מעדה דרך חלון ציר ונתקעה בתוכו. הצוות פעל במהירות וחילץ את הילדה בתוך זמן קצר ללא כל פגע. מדובר בגן לילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, הפועל תחת תקני הבטיחות הנדרשים וצוות מקצועי מלא. מדי שנה מאשר יועץ בטיחות את המבנה ומתקניו ולמקום גם אישור משרד החינוך המתחדש מדי שנה. מדי תקופה מתקיים מעקב מדוקדק אחר מפגעים וליקויים. זהו אירוע הבטיחות הראשון מסוג זה שקורה בגנים אלו. נפעל לבדוק את המקרה לעומק ולפעול למניעת הישנות מקרים דומים".