מרים פרץ, ששכלה שניים מבניה בעת שירותם הצבאי, קיבלה הערב (חמישי) את פרס ישראל על מפעל חיים על חיזוק הרוח היהודית-ישראלית. לאחר קבלת הפרס עלתה פרץ לנאום בשם 16 חתני וכלות הפרס. "כשהלב מלא אמונה הוא יכול לעמוד באתגרים קשים וליצור יצירות גדולות. זו יצירתי, היא נטועה בלבבות, הפכתי את יגוני לניגון חדש", אמרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"באחד הלילות של קיץ 63 הודיע אבי כי הלילה יבוא המשיח. לשאלתי כיצד אזהה אותו", סיפרה. "הוא ענה: 'הוא ילבש חולצה פתוחה, מכנסיים קצרים וינעל סנדלים'. פגשתי את המשיח - את שליח הסוכנות שהוציא אותנו מקזבלנקה שבמרוקו שם גרתי עד היותי בת 10 והביא אותנו לבאר שבע, שבה חייתי עד שנת 1969. חיינו ללא גז ומקרר, היו לנו מיטות מברזל עם קשיי קליטה ושפה חדשה. אבל הייתה שמחה גדולה על שזכינו להגיע לישראל"."למתי לאהוב את הארץ דרך שיריה כי לא היו לי ספרים ובזכות רדיו שקיבל אבי נחשפתי לארץ הזו. אך שיר אחד ניצרב בזיכרוני שירו של נתן אלתרמן הפותח במילים 'בהרים השמש מלהטת' ושורה אחת מפזמון השיר הדהדה בראשי ולא הרפתה: "מה עוד לא נתנו לך וניתן". כבר אז חשתי שלא עשיתי דבר למען ארצי, ולא ידעתי שיום יבוא ואתן את היקר לי מכל עבור ארצי, את בניי אוריאל ואלירז. אבל מולדת לא בונים רק בכאב ובדמעות אלא בעמל ובנתינה. לאורך שנים אני גאה להיות שייכת לקבוצה שעוסקת בחינוך מתוך אמונה שזו הדרך ומתוך הבנה שהחינוך פותח הזדמנויות כפי שפתח לי".

עוד הקדישה פרץ חלק מנאומה ליצר חתני וכלות הפרס. "מכובדי, עומדת אני מולכם נבוכה לצד עמיתי, אנשים רמי מעלה שיצרו, כתבו חקרו והמציאו, אנשי חזון ועשייה ואמונה. קטונתי, אין בידי יצירה. לא אוכל להצביע על תגלית שגיליתי או נוסחה שפתרתי. יש לי לב אחד שנשבר שלוש פעמים בהודעות שבר נוראיות - נפילת בני הבכור בלבנון, פטירת אישי משברון לב ונפילת בני השני אלירז. בלב זה יצאתי לעמי ובלב שבור דיברתי על הארץ ומורשתה, על הבחירה בטוב, על הדבקות בחיים".

"כשהלב מלא אמונה הוא יכול לעמוד באתגרים קשים וליצור יצירות גדולות. זו יצירתי, היא נטועה בלבבות, הפכתי את יגוני לניגון חדש. כך כל אחד ואחת מהיושבים כאן. כל אחד ופעימות ליבו, כל אחד ותבנית נוף מולדתו, כל אחד וירושלים שלו, כל אחד ומעיינות יצירתו. בין מקבלי הפרס ישנם מי שחווה אבדן ואף על פי כן לא נשברה רוחו, הם ממשיכים לפעול בחברה איש בדרכו כדי לעשותה טובה יותר, ואחרים עושים לא רק לשם עצמם אלא לשם מדינת ישראל".