במוזיאון הטבע בירושלים מצאו דרך יצירתית להימנע מוויכוחים עם מבקרים חרדים: וילונות גדולים שמסתירים את התערוכות שאינן מסתדרות עם סיפורי התנ"ך. ההחלטה להעלים את האבולוציה מהתצוגה לא מצאה חן בעיני חיה דוד, אישה דתייה דווקא, שביקרה במוזיאון והתבקשה לעזוב לאחר שהתלוננה: "נאמר שיש קבוצות שייפגעו מזה אם הן ייראו את זה. זה מוזיאון להיסטוריית הטבע והיסטוריה, לא מדובר במשהו שנכתב לקבוצות מסוימות. ואז נאמר לי שאני יכולה לעזוב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התקשרנו כדי להבין כיצד הסיורים מותאמים במיוחד לציבור החרדי, זו התשובה שקיבלנו ממדריך במוזיאון: "לא מספרים את כל מה שמספרים. יש לנו פה דינוזוארים, יש פה האיש הקדמון. יש לנו וילון שאפשר לסגור ולא יראו שאפילו לא ידעו שזה מה יש שם. מנסים שלכולם יהיה כיף ולכולם יהיה תענוג".

ד"ר יבגני רוזניצקי, מנהל חינוך במוזיאון הטבע, מודה: "אם קהל מסוים או קבוצה מסוימת לא רוצים לראות מוצג אחד, אז בהחלט אני צריך לכבד את כל הדעות". בסיור באתר שנערך אתמול (שני) אמר המדריך: "נחשי למה יש שם וילון... כי באים לפה חרדים ובשבילם זה 'אהההה'". המדריך הסביר כי המוצג על הדינוזאורים מכוסה בווילון כשבאים החרדים: "הם רוצים - נכנסים, לא רוצים - לא נכנסים. זה חלק מההיסטוריה, לכי תסבירי להם".

אחד המוצגים בתערוכה (צילום: הדר נחום)
אחד המוצגים בתערוכה | צילום: הדר נחום

הסיפור נחשף באתר "טיימס אוף ישראל" על ידי הכתב מיכאל באכנר. בעקבות הפרסום אף פנה פרופסור ג'רי כהן, חוקר אבולוציה משיקגו, למוזיאון במטרה להפסיק את הפגיעה במטרתו האמיתית של המוזיאון - הצגת מידע חשוב לציבור. ההתחשבות ברגשות הציבור אכן חשובה, אבל שוב עולה השאלה באיזה מחיר: מה תפקידו של מוזיאון לטבע אם לא ללמד את המבקרים על דינוזאורים או על האדם הקדמון.