יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה תשע"ח: היום (שלישי) נערך טקס זיכרון לחללי מערכות ישראל בבית יד לבנים בירושלים - הטקס שפתח את האירועים הממלכתיים והתקיים במעמד ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, מנכ"ל משרד הביטחון והרבנים הראשיים לישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"מדור תש"ח ועד דור תשע"ח, כבר 70 שנה, ידינו אוחזות בחרב המגן ובונות את מדינת ישראל. מדובר תש"ח ועד דור תשע"ח בנינו הודפים בגבורה מתקפות אויב, בשוחות ובמשלטים בלמו לוחמנו את כוחות האויב. אנחנו מרכינים ראש לזכר יקירנו שדמם נספג באדמת המולדת", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס בבית יד לבנים. "גם ביום המיוחד הזה אנו עומדים כתף אל כתף כעם מלוכד שרואה בבהירות את לכידות עמו"

נתניהו סיפר על משפחתו של קצין התותחנים, סגן אבשלום ערמוני, שנפל בתאונה ברמת הגולן בחודש ספטמבר: "שמעתי את הוריו בהלוויתו, הם זעקו מנהמת לבם 'היה לנו ילד שעשועים ועכשיו מה? ילד געגועים'. וכך הם שימשו פה לכולנו. גם הורי זעקו כך בנפול אחי. לכל המשפחות ייסורים משלהן - למען האמת אינני יכול להסביר כיצד עברנו את הבשורה המרה, את הימים השבועות והחודשים לאחריהם. אין באמת מרפא - כל משפחה וייסוריה, כל משפחה וגבורתה, לבחור בחיים אחרי שברון הלב זוהי גדלות נפש".

"נעמוד בצפירה איש איש ויגונו"

ראש הממשלה הוסיף: "הערבות ההדדית מחברת איש לאחיו, קשת של אמונות גורל אחר. קיום היחיד וחירות הכלל תלויות בנכונות להתייצב נגד מבקשי נפשנו רק כך נגן על מולדתנו, על ההישגים יוצאי דופן של מדינתנו". עוד הדגיש נתניהו את מחויבות ישראל לשבויים ולנעדרים: "איננו שוכחים לרגע את נעדרינו הדר גולדין ואורון שאול ואנחנו מחוייבים להחזרת הבנים הביתה. וגם את אברה מנגיסטו. גם את פצועינו - אנחנו מאחלים להם באהבה רבה החלמה מהירה".

"המסר של הנופלים חד וברור - 'ייתכן וחיינו היו קצרים מדי אבל הבטחנו את חיי האומה לעד'", הוסיף נתניהו. "בזכותם ובזכות ממשיכי דרכם אנחנו כאן. כשנפגשתי עם בנים ובנות, אחים ואחיות של נופלי צהל וזרועות הביטחון, אמרה אחת מהן 'לצערי אינני יכולה לחיות עם אחי אבל אני כן יכולה להחיות אותו בתוכי'. אנחנו החלק החי של הנופלים, אנחנו ממשיכים הלאה בשליחותם". עוד ציין נתניהו כי "גם בעתיד הנראה לעין לא נרפה מאחיזתנו בחרב המגן. נטפח את עוצמתנו, נבטיח את עתידנו ונמשיך לקיים מגעים עם מדינות מתונות כדי לחתור לשלום".

ישראל מתייחדת עם הנופלים (צילום: פלאש 90)
ישראל מתייחדת עם הנופלים | צילום: פלאש 90

לאחר מכן נשא דברים גם יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין, שאמר: "הצפירה שנשמע הערב תפצל את הזיכרון לאלפי רסיסים. נעמוד בה איש איש ויגונו, כל משפחה וכאבה. ביום הזה כל בית ישראל עומד יחד אעתכם ומתעטף בצער ובזיכרון". אדלשטיין התייחס גם למתיחות הביטחונית ואמר: "אנחנו יודעים היטב וידעו כל אויבינו: לא כשלה רוחנו, לא רך לבבנו, אצבעותינו המהודקות
סביב הנשק והמגן – לא רפו. מי שבסתרי מנהרה מתכנן לפגוע בנו – אותו נשיג גם בעומק האדמה. מי שבסכין או באבן שבידו רוצה לדחוק אותנו מסמטאות ירושלים או מהרי יהודה ושומרון –
אותו נרדוף עד שידו תיגדע".

הערב בשעה 20:00 ייערך טקס הדלקת נר הזיכרון ברחבת הכותל עם צפירה בת דקה שתפתח את אירועי הזיכרון. השנה בפעם הראשונה יערך הטקס הממלכתי לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ב"היכל הזיכרון" שבהר הרצל. הטקס יתקיים מחר בשעה 11:00 עם הישמע צפירת דומיה בת שתי דקות. טקס האזכרה הממלכתי לזכר החללים יתקיים שעתיים לאחר מכן בשעה 13:00 בהר הרצל. בטקס ישתתפו הנשיא ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, יו"ר הכנסת אדלשטיין, נשיאת בית המשפט העליון חיות, הרמטכ"ל איזנקוט ובני משפחות חללים.

הערב, זו השנה התשיעית, יערך בערב יום הזכרון אירוע ממלכתי משותף לזכר חללי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה בכנסת. האירוע, "שירים לזכרם", יתקיים בשעה 21:15 במעמד נשיא המדינה ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, השר חיים כץ, יו"ר הכנסת אדלשטיין, מפכ"ל המשטרה אלשיך, ראשי השב"כ והמוסד, מנכ"ל הביטוח הלאומי ומכובדים נוספים.

תגובת יו"ר יד לבנים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
בית העלמין הצבאי בהר הרצל בשנה שעברה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

משרד הביטחון פרסם כי מספרם של חללי מערכות ישראל משנת 1860 ועד היום עומד על 23,645 נופלים. מאז יום הזיכרון בשנה שעברה, התווספו 71 חללים למניין הנופלים. 30 נכי צה"ל שנפטרו השנה כתוצאה מנכותם, הוכרו כחללי מערכות ישראל.

מספר האזרחים שנהרגו בפעולות איבה מיום הכרזת המדינה עומד על 3,134. מאז יום העצמאות האחרון, התווספו 12 לרשימה, האחרון שבהם הוא עדיאל קולמן ז"ל, שנרצח בעיר העתיקה בדרכו לכותל המערבי. המספר כולל גם 122 אזרחים וזרים ומאה ישראלים שנספו בחו"ל.

על פי התחזיות, יותר ממיליון וחצי איש יפקדו את בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. פעילות משרד הביטחון מתפרסת על פני 52 בתי עלמין צבאיים ומאות חלקות קבורה צבאיות הפזורות מקריית שמונה ועד אילת, ואלפי קברים ביישובים השונים.

ממשרד הביטחון נמסר כי עקב פיצול ערוצי הטלוויזיה, שידור שמותיהם של כלל חללי מערכות ישראל יועבר באפיק 22 ולא בערוץ 33 כפי שהיה נהוג בשנים קודמות. שמות הנופלים ישודרו החל מהערב ברצף לפי תאריך נפילתם.