ישראל חוגגת 70: לרגל חגיגות העצמאות נערך מטס חיל האוויר בשילוב מפגן צניחה ומשט חיל הים בים לאורך חופי ישראל. המטס המסורתי מתקיים כחלק מתכנית האימונים השנתית של חיל האוויר ויחלוף מעל כ-40 ערים ויישובים - מקריית שמונה ועד אילת.

איפה תוכלו לראות את המטס ומתי? לוח הזמנים המלא

מטס חיל האוויר, היום
מטס חיל האוויר, היום | צילום:

במטס השנה ייקחו חלק עשרות כלי טיס וביניהם מטוסי קרב מסוג "אדיר" (F35I), "סופה" (F16I), "ברק" (F16) ו"לביא". מסוק קרב מסוג "פתן", מסוקי סער מסוג "יסעור" ו"ינשוף" ומטוסי תובלה מסוג "ראם", "שמשון", "קרנף", "נחשון" ו"צופית". כמו כן, השנה ישתתפו במטס מטוסי האמברייר ו-757 של חברת "ארקיע", מטוס 787 של אל על, שלושה מטוסי אייר טרקטור של יחידת הכיבוי ושלושה מטוסי סייפן של המשטרה.

מטס חיל האוויר, היום
מטס חיל האוויר, היום | צילום:
מטס חיל האוויר, היום
מטס חיל האוויר, היום | צילום:

לצד שלל המטוסים הישראליים, השנה יהפוך המטס לבינלאומי בהשתתפות צבאות שונים מסביב לעולם, זאת במטרה לקדם למידה משותפת וחילופי מידע מקצועיים, לפתח מקצועיות ולשמר את היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. יוון עם מטוס קרב מסוג F16, פולין עם מטוס תובלה מסוג 17-C, קנדה עם מטוס תובלה מסוג 295-C, בריטניה עם מטוס תובלה מסוג 130-C, אוסטריה עם מטוס תובלה מסוג 130-C , ואיטליה עם מטוס קרב מסוג "EUROFIGHTER".

מעבר למטס יתקיים גם משט בים התיכון ובכנרת. לו"ז לצפייה:
10:20 חוף דדו בחיפה
12:30 חוף אפולוניה הרצליה
13:15 חוף גורדון ת"א
14:00 נמל יפו ובת-ים
15:00 חופי אשדוד
15:30 חופי אשקלון .
הישט שקיעה מול חופי חיפה ייערך בסביבות השעה 18:00.

בנוסף ייערך השנה מפגן צניחה ייחודי במסגרתו יוצנחו כ-100 מפקדים וחיילים בעבר ובהווה בשלוש נקודות מרכזיות ברחבי הארץ: חוף דדו בחיפה, חוף גורדון בת"א והטיילת בטבריה. במוקדים אלו, ומעל העיר ירושלים, יעבור גם הצוות האווירובטי יחד עם טייסת "חוד החנית" במטס שיכלול את מטוס העפרוני ומטוס ה-F-15.