"יותר לא אלך לזה" | צילום: לע"מ, חדשות

הבוקר (חמישי) מפרסם ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, לרגל פתיחת המונדיאל הבאה עלינו לטובה - תיעוד נדיר של החוויות של ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון ממשחק הכדורגל הראשון אי פעם בו צפה - ניצחון 1:3 של נבחרת צה"ל על נבחרת צבא צרפת, במשחק שנערך ביום העצמאות ה-9 למדינה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני בפעם הראשונה בחיי ראיתי משחק כדורגל", סיפר הזקן בפתח הישיבה השבועית. האמת היא שהמשחק של הצרפתים יותר יפה, אבל השוער שלנו היה נפלא. הם מסרו את הכדור אחד לשני, בסדר, אבל להכניס לשער - בזה נכשלו". למרות שהנבחרת כבשה 3 שערים - את עינו של בן-גוריון תפס דווקא מישהו אחר: "השוער שלנו יוצא מן הכלל, הוא התגלגל פעמיים לתפוס את הכדור".

 

"השוער שלנו מצויין" | צילום: ארכיון צהל במשרד הביטחון, קוטין אסף, חדשות

בשלב זה מצטרף לשיחה הרמטכ"ל משה דיין ששולח עקיצה לעבר השוער: "יכול היה לעשות זאת פעם אחת, אך לטובת הקהל עשה זאת פעמיים". גם עבור דיין היה זה משחק הכדורגל הראשון בו צפה, אך בניגוד לבן-גוריון הוא לא מיהר להעביר ביקרות: "לא הייתי מרשה לעצמי ביקורת על יסוד המשחק היחיד שראיתי בחיי". "השוער שלנו מצויין", סיכם בן-גוריון את הדיון.

"יותר לא אלך לזה", הבהיר הזקן ליושבים בחדר, אך למרות זאת שב לדבר על המשחק עם הכדור: "צריכה להיות קבוצה בצבא שתתאמן בזה, אמנם זה לא יהיה השנה בגלל קיצוצים אבל תהיה קבוצה של 30 איש שיוכלו להכות את הרוסים. מה זה, הבחורים שלנו לא יכולים להכות את הרוסים? זה יהיה המקצוע שלהם, שלא יקבלו מפלות. אבל לא השנה. השנה נתמקד בהליכים מודרכים".

"יותר לא אלך לזה" | צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, חדשות

לסיום שאל הרמטכ"ל את בן-גוריון האם הוא נהנה מהמשחק וחילץ ממנו תשובה כנה למדי: "זה היה יוצא מן הכלל. הלכתי לראות זאת כי זה צה"ל וצבא צרפת, אבל אחרת לא הייתי מבטל שתי שעות מזמני על זאת".

בשלב זה מצטרף לשיחה שמעון פרס: "מה ההבדל בין זה לסרט?" שאל. "אינני הולך גם לסרט", השיב לו ראש הממשלה ושר הביטחון. בתשובה לכך שלח פרס עקיצה לעבר הזקן אשר היה ידוע בחיבתו העזה לספרים: "ישנו סרט על גרף שפיי, שעשרה ספרים לא יכלו לתאר זאת מה שנותן הסרט".