האסון בערבה (צילום: חדשות 2)
גופות בזירה | צילום: חדשות 2

טיול הגיבוש של תלמידי המכינה הסתיים באסון כבד: תשעה בני נוער נהרגו היום (חמישי) לאחר שנקלעו עם חבריהם מהמכינה הקדם צבאית "בני ציון" בתל אביב לשיטפון עם זרם עוצמתי ביותר בנחל צפית. מספר התלמידים שהגיע למקום עמד על 25, 13 מהם חולצו ללא פגע, שניים נוספים כבני 17 פונו לבית החולים סורוקה כשהם סובלים מפגיעות קור. כוחות חילוץ והצלה רבים פעלו בניסיון לאתר את הנעדרת האחרונה, אך בשל מזג האוויר והחשכה הניסיונות הופסקו זמנית עד אור ראשון. צוותי משטרה שהגיעו למקום החלו לאסוף ממצאים ופתחו בחקירת נסיבות האירוע הקטלני. במקביל, כביש 90 נחסם לתנועה. משדר מיוחד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מפקד המחוז הדרומי מינה את ניצב משנה יוסי תורג'מן, קצין אח"מ דרום, כראש צוות החקירה של אירוע נחל צפית. "חוקרי משטרת ישראל וחוקרי זירת עבירה החלו באיסוף ממצאים וחקירת נסיבות האירוע", נמסר. "מאמצי החילוץ וההצלה נמשכים".

אזור החיפוש (צילום: אתר מפה)
אזור החיפוש | צילום: אתר מפה

ד"ר ערן משיח, רופא של מגן דוד אדום שהוזעק לשטח, מסר כי הצוותים הרפואיים הנמצאים בשטח מעניקים טיפול רפואי לבני הנוער במקום, אשר חלקם סובלים מפציעות קור והיפותרמיה, וחלקם מחבלות כתוצאה מפגיעת סלעים. לדבריו, התלמידים הגיעו למקום באופן מסודר ובהכנה מראש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עודכן במאמצי החילוץ וההצלה ואמר כי הוא "מחזק את כוחות הביטחון וההצלה שפועלים כעת להצלת חיים ואיתור הנעדרים באסון הכבד שהתרחש היום בנחל צפית. כולנו מתפללים לבשורות טובות יותר". ממשרד החינוך נמסר גם כן ששם עוקבים אחר פעולות החילוץ, וכן שתתקיים הערכת מצב לגבי היערכות חינוכית בשל האירוע הקשה.

נדב אילון, קב"ט המועצה האזורית ערבה תיכונה, סיפר כי כמות המים בנחל ירדה משמעותית ככל שהתקדמו השעות, וציין כי החיפושים נערכים גם באופן רגלי, כשהם מתחילים מהנקודה האחרונה שבה עמדו הנערים וממשיכים לאורך הנחל. לדבריו, "נמשיך בחיפושים לפני שירד הלילה ולפני שהקור יגיע. נמשיך לחפש אותם עד שנמצא".

פרמדיק מד"א ניר יפת שהיה בנקודה שאליה פונו הנפגעים קשה סיפר כי המראה היה קשה מאוד. "ביצענו במקום מיון ראשוני כשנפגעים הגיעו אלינו מחוסרי הכרה, ללא דופק ונשימה, ובהמשך נאלצנו לקבוע את מותם של צעיר וצעירות".

חובש מד"א איתן שלמה שפינה את שני הפצועים קל-בינוני לבית החולים סורוקה סיפר כי גם בדרך לבית החולים היה סחף על הכביש ושלוליות גדולות שהקשו על הדרך. "הנערים סיפרו שלא הצליחו להימלט מהשיטפון ונסחפו בזרם הגדול. הם היו רטובים, והענקנו להם טיפול רפואי במקום עד הפינוי".

קבוצת בני הנוער טיילה באזור הנחל, כשבשלב מסוים, במהלך ניסיון חצייה, הם החלו להיסחף בשיטפון פתע. כוחות מד"א מעניקים טיפול רפואי ראשוני למספר נפגעים. עיקר המאמץ הוא לאתר את בני הנוער הנעדרים.

חילוץ הנערים, הערב (צילום: מד"א)
צוותים בזירה | צילום: מד"א

שלושה מהנערים שנפגעו מפונים לבית החולים סורוקה בבאר שבע, והפעילות בשטח נמשכת. במקום מסוקים של חיל האוויר, מתנדבים של יחידות החילוץ, והוקפצו גם כוחות של לוחמי האש שמתמחים בנושא, עם סירות גומי בסריקות מעל ומתחת למים.

דוברת המשטרה מירב לפידות מתחה ביקורת על הגעת הנערים למקום בניגוד להנחיות, ואמרה כי "לצערנו המקרים הללו קורים כשלא נשמעים להנחיות". לדבריה, "האסון הכבד היה יכול להימנע היום. אנחנו מזהירים במקרה שיש סכנות, אבל יש מי שמחליט לקחת את נפשו בכפו וללכת לטייל בדיוק איפה שאנחנו אומרים לא ללכת".

בנוגע לשאלה כיצד הטיול יצא לשטח אמרה: "השאלה בנושא צריכה להיות מופנית לבית הספר שהחליט להוציא את הנערים הללו לטיול למרות כל ההנחיות. אנחנו הנחינו, חסמנו כבישים, אתה לא מצפה שיהיה אפשר לסגור את כל הנחלים ואת כל המקומות במדינה הזו, בשביל זה מוציאים הנחיות".

ניסיון החילוץ בנחל צפית בזמן האסון (צילום: מאור קינסבורסקי / פלאש 90, חדשות)
מסוקים בזירה | צילום: מאור קינסבורסקי / פלאש 90, חדשות

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, תמיר סטיינמן, מתן יעקב, אילנית אדלר, ברהנו טגניה, גלעד שלמור ויעל אודם.