אחרי פרסום התיעוד של השכן שהשפריץ מים לעבר גינה של מרכז תעסוקה עבור אנשים על הרצף האוטיסטי, אישתו הגיבה היום (שלישי) ואמרה בשיחה עם "החדשות Online"  שאנשי מרכז התעסוקה "מרעישים מהבוקר עד הצהריים - זה גומר לי את היום".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אי אפשר לפתור את זה, נגמר הסיפור", אמרה אשתו של השכן. "הם לא מצליחים להשתלט עליהם. הם יעופו מפה. יש באזור התעשייה מבנה מבנה ריק וגדול שהיה פעם בית ספר, שם הם לא יפריעו לאף אחד".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה: "האירוע המצער התרחש לפני שלושה שבועות והוגשה תלונה למשטרה נגד השכן המטריד. תופעת ה-(NIMBY (NOT IN MY BACK YARD שבמסגרתה מתנגדים תושבים להקמת מסגרות דיור וטיפול בשכנות להם, מוכרת למשרד. המשרד מתמודד עם תופעת ה-NIMBY באמצעות מתן גיבוי למפעיל הן מול רשויות מקומיות והן מול השכנים, תוך עמידה על זכותם של אנשים עם מוגבלות לגור בתוך הקהילה. בנוסף תומך המשרד במפעילים באמצעות הפחתה וריכוך של התנגדויות, השקעת משאבים בהסברה ושבירת סטריאוטיפים, בין היתר על ידי שירותי חברות ייעוץ לגישור לצורך בניית יחסי שכנות טובה, בדיקה ומעקב אחרי פניות ותלונות של שכנים ועוד.

"בין השנים 2017-2012 למעלה ממחצית מהמסגרות שתוכננו לקום נתקלו בהתנגדויות מסוגים שונים, כגון התחמקות של בעלי דירות להשכיר את המבנים, העלאת שכר הדירה למחיר מופקע, התנגדות לפתיחת דירה חדשה - הן של שכנים והן של הרשות המקומית, התנגדות למתן שירות לדיירי המסגרת על ידי הרשות המקומית, תלונות שכנים על התנהגות הדיירים או על התנהלות המסגרת, התנגדות מאורגנת של שכנים, איומים ותביעות משפטיות כלפי המפעיל ועוד". 

"אתם לא יכולים לשים פה מפגרים, למה שמים אותם?"

כשהקימו את מרכז התעסוקה "בית אייל" עבור אנשים על הרצף האוטיסטי, העובדים האמינו שיהיה מי שיתנגד לתהליך. אבל גם הם לא תיארו לעצמם שההתנגדות תהיה כה חריפה, שהיא תבוא לידי ביטוי גם בקללות, צעקות והטרדות בלתי פוסקות, כולל שימוש בצינור מים נגד המוסד. בתיעוד שהגיע לידינו נראה אחד השכנים כשהוא משפריץ מים לעבר הגינה של מרכז התעסוקה.

בועז לוי המנהל את המקום סיפר כי עובדיו מתמודדים עם התופעה כבר זמן רב, אך הפעם מדובר ב"סיפור קיצוני". לדבריו, החברים האוטיסטים "מגיעים בימים ראשון עד חמישי וכל מה שהם עושים שם זה לעבוד". הוא הוסיף: "ברגע שפתחנו את המקום לפני חצי שנה השכן הזה יצא וצעק. קבענו איתו פגישה ואמרנו לו שהמטרד יהיה מינימלי, למרות שזה לא מטרד, אבל רצינו שיהיה מרוצה".

"במהלך החודשים שאחרי הוא המשיך לצעוק עלינו: אתם לא יכולים לשים פה מפגרים, למה שמים אותם? ועוד אמירות מזעזעות מהסוג הזה. אחרי שהוא השפריץ עלינו הגשנו תלונה במשטרה. אנחנו בעיקר מחפשים שקט אבל כנראה שרק בית המשפט יוכל להזיז משהו".

"זה מעשה בלתי נתפס, שכן שלקח ציבור והשפריץ על חסרי ישע", אמרה אם לאחד מהאוטיסטים הנמצא במוסד ל"החדשות". "שמעתי על זה מאחד השכנים הטובים שהזדעזעו מהמקרה. לקחת צינור ולעשות את האקט הזה, זה נורא. מה הוא יעשה בהמשך? אני מזועזעת וכועסת על האקט הזה".

מהמשטרה נמסר כי "עם הגשת התלונה נפתחה חקירה, במהלכה בוצעו מספר פעולות חקירה ובהן התערבות של השוטר הקהילתי והשכן הוזהר והורחק בתנאים מגבילים. מדובר בסכסוך שכנים שטופל במישור הקהילתי, כמקובל באירועים מסוג זה". עם זאת, הורים סיפרו שבמשטרה מסרו להם כי התיק נסגר מחוסר עניין לציבור, וכי הם דורשים חקירה באזהרה של השכן והתרעה על צו הרחקה.