אחרי שארה"ב הייתה למדינה הראשונה שפותחת שגרירות בירושלים, היום (רביעי) גואטמלה מצטרפת וחונכת את בניין השגרירות בבירת ישראל. בטקס החגיגי שנערך במתחם גן הטכנולוגי ליד קניון מלחה משתתפים ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בטקס והודה לנשיא גואטמלה ולפמלייתו על התמיכה בישראל. "זו התחלה של משהו נפלא, היה לכם חלק מאוד גדול במעבר השגרירות האמריקנית", אמר נתניהו. "שגריר גואטמלה היה חלק גדול מאוד בעשייה לטובת הקמת מדינת ישראל בארגון. יש רחובות רבים בישראל על שם גואטמלה כי אנחנו זוכרים חברים שלנו".

מיד אחריו עלה מוראלס לנאום ואמר: "יש בינינו ברית כנה בת 70 שנה. מה שמאחד זו אהבה בין אחים. אנו מרגישים בבית כי אנו יודעים שהעם בישראל אוהב את העם בגואטמלה. הילדים שלכם והדורות הבאים יזכרו שמדינה אמיצה עשתה למענכם דברים אמיצים כי יש לכם מקום בלב שלנו".

 "אני קיבלתי את ההחלטה בעצמי"

"עבורנו מדינת ישראל תמיד הייתה נושא חשוב, וכך גם יחסינו הטובים עמה", הסביר מוראלס בריאיון למהדורה המרכזית את ההחלטה על העברת השגרירות. "אנחנו משתמשים במילה מסוימת כדי לבטא את ההחלטה הזאת והיא 'חזרת' השגרירות לירושלים". 

"כאשר גואטמלה תמכה בהקמתה של מדינת ישראל ב-1948, השגרירות הייתה בירושלים", הוסיף. "בשנות ה-80 תהליכים מסוימים הביאו להעברת השגרירות לתל אביב, אבל ברגע ההיסטורי הזה שארה"ב לוקחת החלטה היסטורית, אנחנו אומרים שזה הרגע".מוראלס ייפגש במהלך ביקורו בישראל גם עם נשיא המדינה ראובן ריבלין ורמז כי מדינות נוספות באמריקה הלטינית שוקלות ליזום מהלך דומה. "אנחנו נמשיך לדון ולדבר עם מספר מדינות אחרות, בלי לכפות עליהן דבר, אלא כדי להסביר את הסיבות להחלטה ההיסטורית, שקיבלתי אותה בעצמי".

מוקדם יותר השבוע הועברה שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים בטקס חגיגי בהשתתפות בכירי השלטון בישראל ונציגים מוושינגטון, ובהם בתו של הנשיא טראמפ.