הלילה הובא למנוחות לוחם דובדבן, סמל-ראשון רונן לוברסקי ז"ל, בן 20 מרחובות, שנפצע אנוש בפעילות מבצעית ברמאללה ביום חמישי האחרון ומת אתמול מפצעיו. מאות בני משפחה וחברים ליוו אותו בדרכו האחרונה. מפקד היחידה ספד ללוברסקי וסיפר כיצד בטקס סוף המסלול קיבל את סיכת הלוחם האישית של מפקדו לאות הערכה. אחיו של רונן, אריה, הבטיח בהספדו "בזכותך אהיה עכשיו בן אדם הרבה יותר טוב".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון ל"מהדורה ראשונה" סיפר אריה כי כשישבו לצד רונן בבית החולים, הם קיוו לנס. "זה היה לא פשוט אבל היה שלב שמאוד חשבנו שהוא יכול לקרות", אמר היום (ראשון). אריה שיתף בעניין הקשיים שעבר אחיו הקטן בדרך לגיוס לקרבי, וכיצד הוא לא ויתר. "אחי הקטן היה תלמיד נמוך עד גיל מסוים", אמר. "הייתה לו תחושה של חיסרון, של קושי, שהוא לא יוכל להצליח במה שירצה. דווקא זה מה שגרם לו להיכנס בכוח בכל מקום, מגיל צעיר, איפה שהוא לא היה".

אריה תיאר את המסלול הקשה והמייגע שעבר אחיו עד ששובץ ביחידה בה רצה. "הנתונים שלו לא הספיקו כדי לקבל זימון ליום סיירות", המשיך. "הוא הלך, נלחם וקיבל המלצות. הוא עשה יום סיירות, קיבל גיבוש מטכ"ל אבל לא עבר אותו". אלא שאז קיבל זימון לגיבוש צנחנים. "הוא התגייס לצנחנים, עשה גיבוש בדובדבן והגיע ליחידה. מסלול של שנה וחודשיים. לא פשוט".

הלווית לוחם דובדבן רונן לוברסקי
הלווית לוחם דובדבן | צילום: Yonatan Sindel/Flash90
הלווית לוחם הדובדבן, הלילה
הלווית לוחם הדובדבן, הלילה | צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל

הוא סיפר שהמידע שיש למשפחה על התקרית שהובילה למותו של אחיו מגיעה רק מהתקשורת. "עוד לא בוצע תחקיר סופי", הסביר אריה. "הוא חיכה בחוץ, חיפה את החברים שלו שעשו שם פעולה וספג בשבילם".

הלילה נטמן סמ"ר לוברסקי ז"ל בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. קרובי משפחה וחברים ליוו אותו בדרכו האחרונה למנוחת עולמים. סמ"ר לוברסקי נהרג לאחר שמחבל הפיל עליו מגובה פלטת שיש כבדה ופצע אותו אנוש, בפעילות של יחידתו בכפר סמוך לרמאללה. מפקד היחידה, סא"ל ע', ספג לו: "היית מהלוחמים הטובים ביותר ביחידה, בכוח הפורץ של הצוות והראשון למגע עם האויב. נפלת מות גיבורים".