חשש מפני המשך העימותים בחיפה: הערב (ראשון) נערכת בעיר "הפגנת סולידריות עם תושבי עזה" ומחאה על 21 המעצרים שלשום. במקביל, מתקיימת הפגנת "מחזירים את חיפה לישראל" במחאה על הפגנות ההזדהות שהיו בתקופה האחרונה בעיר מצד תושביה הערבים: מאות צעירים עם דגלי ישראל נערכו בסמוך למחאה הערבית-יהודית המשותפת. שתי ההפגנות נערכות על רקע העימותים בעיר בסוף השבוע: המשטרה הודיעה כי התנהלות השוטרים בזירה על פי הנוהלים, אך למרות זאת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מסרה שתפתח בבדיקה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את "הפגנת הסולידריות" ארגנו מק"י וחד"ש, תנועת עומדים ביחד, פורום המשפחות השכולות, לוחמים לשלום, נשים בשחור, ואשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה, מאבק סוציאליסטי. מהמשטרה נמסר כי בהפגנה נשמעות קריאות שונות בגנות ישראל, כמו: "מעזה יצאה ההחלטה אינתפדה ונצחון, עזה היי חזקה", "יא שהיד, נוח בשלום אנו נמשיך את המאבק... אמריקה ראש הנחש ותבוסתה היא ברורה",  "כל הבושה למשתפי הפעולה של הכיבוש, ישראל מדינת טרור. ברוח ובדם נפדה אותך עזה". מאות אנשים כבר הגיעו עשרות שוטרים וכוחות יס"מ כבר נמצאים במקום - ויתפרסו בשדרות בן גוריון, מרכז סיטי סנטר ורחבת בית המשפט חיפה על מנת לשמור על הסדר הציבורי.

במהלך ההפגנה אמר אופק רביד, חבר הנהגה בתנועת עומדים ביחד ותושב חיפה: "הממשלה לא בוחלת באף אמצעי כדי להמשיך בדרכה, שהיא דרך ללא מוצא: אלימות משטרתית, הפחדה, סתימת פיות, הסתה נגד ערבים-פלסטינים אזרחי ישראל, הסתה נגד כל מי שמעז לומר את האמת: שזו דרך ללא מוצא, שמבטיחה רק עוד הרג ועוד סבל. הדרך שלה חונקת ומרעיבה את האכלוסייה בעזה, שלאחר שנים של מצור חסרה את התנאים המינימליים לחיים בכבוד".

"באנו כאן הערב, יהודיות וערביות, לומר די להרג, הפסיקו את האש!", הוסיף. "באנו כאן הערב, לומר די לכיבוש, די למצור על עזה. באנו לומר שרק סיום הכיבוש ושלום ישראלי-פלסטיני המתבסס על צדק ועצמאות לשני העמים, יכול להבטיח עתיד של חיים בכבוד וביטחון לכל מי שחיים כאן. אנחנו נמשיך להיאבק ביחד – ערבים ויהודים - למען חברה שוויונית וצודקת, למען דמוקרטיה אמיתית, למען מקום לכולנו".

אמש עצרה המשטרה 21 מפגינים בהפגנת הסולידריות עם עזה בחיפה. מאות השתתפו במחאה, ובמשטרה טוענים שהעצורים הפרו את הסדר הציבורי. בין העצורים אתמול היה גם ג'עפר פרח, יו"ר מרכז מוסאוא לזכויות אדם, שנזקק לאשפוז. הוא תועד הולך על שתי רגליו לפני שנעצר ולטענת המשפחה הוא נפצע בתחנת המשטרה לאחר מעצרו. לטענת עורך דינו נגרם לו שבר ברגל במהלך המעצר. 

במשטרה ציינו כי "בהמשך למחאה האלימה שנערכה ביום שישי, במסגרתה נעצרו 21 עצורים, יובאו הערב 19 מהם לדיון בבית משפט השלום חיפה בבקשה להאריך את מעצרם. המשטרה מדגישה כי לא תאפשר פגיעה בשלום הציבור וביטחונו וכל ניסיון להפר את הסדר הציבורי יטופל בהתאם".

עודה: "השוטרים הולכים ברוחו של המפקד"

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה טען הערב בריאיון למהדורת צאת החג כי האלימות המשטרתית לכאורה היא פועל יוצא של התנהלותו של ארדן: "כשהשר לביטחון הפנים, השר האחראי על המשטרה, מאשים את הנהגת האוכלוסייה הערבית שהיא משתפת פעולה, שהיא אויבת מבפנים, אז מה יעשו השוטרים? אז השוטרים הולכים ברוח המפקד, ממש רוחו של המפקד".‎

בריאיון נשאל עודה גם על פציעתו של ג'עפר פרח, יו"ר מרכז מוסאוא לזכויות אדם, שלטענת משפחתו נגרמה בתחנת המשטרה: "החזירו אותו למעצר למרות שלרופאים הייתה חוות דעת אחרת". ח"כ עודה הוסיף בחשבון הטוויטר שלו: "אירועי השבוע האחרון לימדו אותנו כמה חשוב להשמיע את קול המחאה נגד מדיניות הממשלה! אז אנחנו כאן - ערבים ויהודים - להזכיר שיכול להיות כאן עתיד אחר לשני העמים".

מנגד, במשטרה ציינו הערב כי "כלל המעצרים בוצעו על פי דין ובהתאם לנהלים. למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח הרי שממצאי הבדיקה עד כה,  מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג, הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו. לצערנו, גורמים כאלה ואחרים בוחרים לעשות שימוש ציני בתקשורת ולהעליל עלילות, חלקן אף סותרות, בדבר פעילות המשטרה, בהקשר זה".

מעצרו של ג'עפר פרח בחיפה (צילום: חדשות)
מעצרו של ג'עפר פרח בחיפה | צילום: חדשות

למרות ההודעה המפורשת של המשטרה, המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) הודיעה הערב שהחלה בבדיקת הטענות על ההפגנה שלשום בחיפה. חומרים רלוונטיים מההפגנה הועברו, כמו גם מסמכים ותיעוד רפואי מבית החולים שבו טופל פראח. בתום הבדיקה יוחלט במח"ש האם קיימת תשתית ראייתית שמצדיקה מעבר לחקירה פלילית נגד שוטרים שהיו מעורבים בעימות עם אותם מפגינים. 

תדריך המשטרה לקראת ההפגנות הערב
תדריך המשטרה לקראת ההפגנות הערב | צילום: