מותה של הפעוטה יסמין וינטה ז"ל בגן הילדים ממשיך לעורר סערה: ההורים המודאגים דורשים להגביר את הפיקוח על הפעוטונים ועל המעונות, והערב (ראשון) כ-200 בני אדם הגיעו להשתתף בהפגנה מול קריית הממשלה בתל אביב ובמוקדים נוספים ברחבי הארץ. במסגרת ההפגנה אף עמדו המפגינים דקת דומיה לזכר יסמין ז"ל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהפגנה נאמה בין היתר גם ראש ארגון הגנים הפרטיים, עו"ד קרן איוס, שהפצירה בהורים לחזק את הגננות שלא סרחו. "אנחנו מבלות עם הילדים שלכם יותר מכם - תשע שעות ביום זה 75% מהזמן הער שלהם", הזכירה. היא הוסיפה דרישה להעביר את הגנים לאחריות משרד החינוך, מה שיעזור לחזק את מעמדם - ולהסדיר את התחום הפרוץ.

בין המפגינים היה גם עומר להט, שגילה לחרדתו לפני ארבע שנים כי צוות גן הילדים אליו שלח את ילדו נהג באלימות כלפי הילדים בגן. "יש המון דמיון", אמר היום בריאיון ל"מהדורה ראשונה". לדבריו, "הכרוניקה זהה כמעט לחלוטין: אוזלת יד של המשטרה, גן שהסב את שמו ונפתח מחדש, וכבר רואים רמז להמתקת העבירה. זה הולך, לצערי, לאותו כיוון".

לדברי להט, הצעד הראשון חייב להיות סגירה מנהלתית של הגן. "כשמוצאים סמים בפאב, הוא נסגר מנהלתית; כשנהג נתפס נוהג במהירות מופרזת, הרישיון שלו נשלל מנהלתית. אז למה כשיש גן שיש נגדו חומר מצולם כל כך מובהר, למה הוא ממשיך לפעול?", הוא תוהה.

להט הוסיף כי צעד חשוב במאבק נגד התופעה הוא רישוי ופיקוח על צוותי הגן. "עובד שירות לקוחות עובר דינמיקה קבוצתית, מבחנים פסיכולוגיים, ראיונות – אז למה כל אחת שרוצה יכולה לעבוד עם ילדים?", איתגר. "הילדים הם הדבר הכי יקר לנו בעולם, רק הידיים הנכונות צריכות להיות שם".

כבר בשבוע שעבר החלה התארגנות של הורים מרחבי הארץ, בעיקר דרך הרשתות החברתיות. אלפי הורים קוראים כעת למדינה להחמיר בעונש של מי שנתפס מתעלל ורוצח ילדים. נטלי בוזגלו, אמא לשלושה ילדים שפתחה את הקבוצה "נלחמים ונאבקים למען הילדים" רק ביום רביעי האחרון וכבר צברה אלפי חברים, קוראת לכל ההורים להפגין בעיר בהם הם גרים, ולא לשתוק עד שיהיה פיקוח מלא. "אנחנו מארגנים עכשיו הפגנות בכל הארץ, יש לנו כבר הורים מחיפה, עפולה, בית שאן, תל אביב, אשקלון, נהריה וקריית גת. זה רק הולך וגדל, מישהו בממשלה צריך להתעורר", סיפרה בוזגלו.

התינוקת יסמין וינטה ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
יסמין וינטה ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

בעקבות המקרים הקשים והסערה הציבורית, שר העבודה והרווחה חיים כץ הורה לבחון התקנת מצלמות בכל המוסדות הטיפוליים לגיל הרך (גילאי 0-3) "כאמצעי הרתעה ופיקוח, והבטחת שלומם של הילדים". לפי הודעת השר, משרד הרווחה יפעל בשיתוף פעולה עם הארגונים החברתיים הפועלים בנושא וארגוני ההורים. "לצד עדכון חוק הפיקוח על מסגרות לגיל הרך, הנחתי את גורמי המקצוע לבחון אפשרות להצבת מצלמות במעונות יום. אנו מוכרחים להיות העיניים והפה של מי שלא יכולים להגן על עצמם", נמסר מטעם השר כץ.

האירוע המזעזע אירע בגן "מאשה והדוב" בפתח תקווה ב-16 במאי. במהלך החקירה גבו השוטרים עדויות מצוות הגן, מגורמי רפואה ומהורי התינוקת המנוחה, וכן הוצא צו חיפוש לגן. במהלך החיפוש התגלה מכשיר מקליט וידאו דיגיטלי אליו הייתה מחוברת מצלמת אבטחה שצפתה על חדר המשחקים בפעוטון. הצוות סבר כי המצלמה אינה פעילה, אך בהמשך התברר כי המקרה הקשה תועד במלואו.

מבקש למצוא חלופה. השר כץ (צילום: FLASH 90, חדשות)
חיים כץ. קורא להתקנת מצלמות | צילום: FLASH 90, חדשות

החוקרים נדהמו ממה שראו בצפייה בתיעוד. בסרטון נראית הסייעת כשהיא אוחזת בתינוקת ביד אחת ונושאת אותה כשהיא תלויה באוויר. לפתע הסייעת השליכה אותה בעוצמה על מזרן שהונח על הריצפה ופניה נחבטו. התיעוד הראה כיצד הסייעת החשודה סוחבת פעוט נוסף, אותו השכיבה לישון לצד יסמין ז"ל, וזורקת שמיכה על שניהם באופן שכיסה את כל גופם.

עם גיבוש התשתית הראייתית נגד הסייעת היא הובאה לדיון נוסף בהארכת מעצרה, במהלכו הוגשה הצהרת תובע בדבר הכוונה להגיש נגדה כתב אישום. המשטרה הגישה בקשה למעצר עד תום ההליכים, אך לבסוף הוחלט להאריך את מעצרה בחמישה ימים. מנהלת הגן והסייעת השנייה שוחררו לביתם בתנאים מגבילים.

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il