הציב קו אדום, רה"מ נתניהו (צילום: רויטרס)
נתניהו בטקס | צילום: רויטרס

מדינת ישראל התייחדה עם זכרם של ששת מיליוני היהודים שנרצחו על ידי מכונת ההשמדה הנאצית במהלך מלחמת העולם השנייה: בכיכר גטו ורשה במוזיאון "יד ושם" בירושלים נפתחו הערב (רביעי) אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ח במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. השנה יעמוד יום השואה בסימן 70 שנה למדינת ישראל - ניצולי השואה מעצבים זיכרון ובונים מדינה. הטקס הרשמי נפתח בשעה 20:00, סיפורי חייהם של ששת מדליקי המשואות יעמדו במרכז הטקס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אירועי הימים האחרונים מלמדים שעמידה מול הרשע והתוקפנות היא שליחות שמוטלת על כל דור", אמר רה"מ נתניהו. "ניתן לסכם את המדיניות שלנו בשלוש מילים - תקיפות מול תוקפנות. תקיפות בהגנה, תקיפות בהרתעה, תקיפות מול כל מי שמאיים שהשמידנו. גם היום משטר קיצוני מאיים עלינו, מאיים על כל העולם כולו".

"אל תעמידו במבחן את נחישותה של מדינת ישראל", הוסיף נתניהו. "לעם האירני יש לי גם מסר. כשהמשטר האירני יעלם מן העולם, שני עמינו העתיקים יוכלו שוב לחיות ביחד".

"גרמניה לא קנתה את סליחת היהודים ולא ניתן לחוקק חוק ולקבוע את שכחת האירועים. לעולם לא ניתן יד למתכחשים לאמת או למנסים להשכיח אותה. לא מצד בודדים או ארגונים, לא מצד ראשי מפלגות וגם לא מצד ראשי מדינות", אמר הנשיא ריבלין. "שום אינטרס פוליטי, מדיני או כלכלי לא יגרום לנו להעלים עין מהן, לא באירופה ולא בשום מקום אחר. האנטישמיות לא תיעלם ולא נעלמה, שנאת ישראל לא השתנתה, אבל אנחנו השתנינו".

הנשיא ריבלין (ארכיון) (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
ריבלין נואם ב"יד ושם", ארכיון | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

"במלאת שבעים שנה למדינת ישראל אנחנו מתפללים שנדע לנהוג באותה מחויבות, באותה גדלות נפש, מתוך אותם ערכים של גאווה לאומית ואהבת אדם, שנגלה את אותה מנהיגות בה דבקתם אתם", פנה ריבלין לניצולי השואה. "שנמשיך במלאכת בניין האומה והארץ למען הדורות הבאים. תודה על כל מה שעשיתם למעננו, למען מדינת ישראל, למען העם היהודי".

על פי הנתונים שפורסמו אתמול על ידי הלמ"ס ומעודכנים לשנת 2016, חיים היום בעולם 14.511 מיליון יהודים - שני מיליון פחות מכמות היהודים טרום מלחמת העולם השנייה והשמדת כשישה מיליון מיהדות אירופה על ידי הנאצים.

אירועי יום הזיכרון יימשכו גם מחר בשלל אירועים וטקסים. בשעה 10:00 תישמע ברחבי הארץ צפירת דומייה בת שתי דקות. מיד לאחריה ייערך טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה ביד ושם.