במסגרת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נערך היום (רביעי) לראשונה הטקס הממלכתי ב"היכל הזיכרון" שבהר הרצל. הטקס החל בשעה 11:00 עם הישמע צפירת דומיה בת שתי דקות. טקס האזכרה הממלכתי לזכר נפגעי פעולות האיבה בארץ ובחו"ל יתקיים בשעה 13:00 בהר הרצל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בטקס הממלכתי השתתפו והניחו זרים נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ובני משפחות החללים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו: "כולנו, יהודים, דרוזים, נוצרים, בדואים וצ'רקסים עומדים יחד מול קנאי הטרור שעומדים להשמידנו. יחד נמשיך לנצח אותם". רה"מ הוסיף: "ילד קטן שאל אותי איך אתה מחליט לשלוח ילדים למערכה, על מה אתה חושב. עניתי - ביטחון המדינה ואזרחיה, אני חושב על החיילים ואני גם חושב עליך ועל משפחות כמו שלך שעלולות לשלם את המחיר הכבד מכל".

"היכל הזיכרון" החדש (צילום: חדשות 2)
"היכל הזיכרון" החדש | צילום: חדשות 2נתניהו התייחס בנאומו לקורבנות וחללי צה"ל: "אני יודע שבלי הגבורה וההקרבה של לוחמנו אי אפשר להגן על המדינה. עלינו להגן על עצמנו בתקיפות ולעמוד כחומה בצורה מול אויבנו". רה"מ הוסיף: "חללי מערכות ישראל, בזכותם אני כאן. מאחל החלמה מהירה לפצועינו ומתחייב שנמשיך להשקיע מאמצים להחזיר את אורון שאול, הדר גולדין ואברה מנגיסטו".

ליברמן: "לא תהיה כל פשרה בנוגע לביטחון ישראל"

שר הביטחון אביגדור ליברמן השתתף בטקס הזיכרון בבית העלמין הצבאי בקרית שאול ושיגר מסר לעולם: "בנוגע לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה לא תהיה שום פשרה ושום מצמוץ. עצתי לשכנינו - מצפון ומדרום - קחו את זה בחשבון וקחו את זה ברצינות".

לו"ז אירועי יום הזיכרון
לו"ז אירועי יום הזיכרון | צילום:

"כאן, במקום הַזה ובכל בתי העלמין הצבאיים בישראל, אין פלגים ואין סיעות", הוסיף השר ליברמן. "כאן אין שבטים ואין מחנות, אלא מחנה אחד ויחיד - מחנה בני ישראל, שמסרו את נפשם למען עצמאותה של ישראל, למען ביטחונה, למען עתידה. כמוהם, שלא נרתעו מהסכנות והבינו שאין דרך אחרת - כך אנחנו חייבים, לזכרם ועל פי רוחם, להיות עַם אחד ומחנה אחד אל מול האתגרים, שמדינת ישראל ניצבת בפניהם. יש לנו הישגים כבירים, שהם פלא ונס בתולדות עמי העולם - אבל עדיין לא נוכל להשעין את הנשק אל הקיר".

השר ליברמן בטקס בגבעת שאול (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
השר ליברמן בטקס בגבעת שאול | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בהתייחסו למצב הביטחוני אמר ליברמן: "לצערנו, האיומים לפגוע בנו ולהשמיד את מדינת ישראל לא נפסקים, גם היום 70 שנה אחרי מלחמת העצמאות. לכן, אנחנו זקוקים לצה"ל חזק ונחוש ולהבנה שאנו חיים במציאות שברירית ונפיצה, ובכל רגע יכולים להזדקק לכל העוצמה והמיומנות של צה"ל ומפקדיו. איננו מחפשים הרפתקאות, אבל בנוגע לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה לא תהיה שום פשרה ושום מצמוץ. עצתי לשכנינו - מצפון ומדרום - קחו את זה בחשבון וקחו את זה ברצינות".

השרה שקד בטקס בחולון
השרה שקד בטקס בחולון | צילום:

שרת המשפטים איילת שקד השתתפה בטקס בבית העלמין הצבאי בחולון ואמרה: "ממשלת ישראל ממשיכה להיאבק, לא רק בארגוני הטרור החופרים מנהרות ברצועת עזה, אלא גם בכל אותם גורמים וארגונים זרים החופרים מנהרות תחת זכותו הטבעית והצודקת של עם ישראל לשמור על מדינתו, על גבולותיה, בטחונה ועתידה". שקד הוסיפה: "שום תעמולה שקרית לא תמנע מאיתנו לעמוד בגאווה מאחורי צה"ל וחייליו".

אירועי יום הזיכרון בהר הרצל, היום (צילום: הלל מאיר/TPS)
הר הרצל, היום | צילום: הלל מאיר/TPS

משרד הביטחון פרסם כי מספרם של חללי מערכות ישראל משנת 1860 ועד היום עומד על 23,645 נופלים. מאז יום הזיכרון בשנה שעברה, התווספו 71 חללים למניין הנופלים. 30 נכי צה"ל שנפטרו השנה כתוצאה מנכותם, הוכרו כחללי מערכות ישראל.

מספר האזרחים שנהרגו בפעולות איבה מיום הכרזת המדינה עומד על 3,134. מאז יום העצמאות האחרון, התווספו 12 לרשימה, האחרון שבהם הוא עדיאל קולמן ז"ל, שנרצח בעיר העתיקה בדרכו לכותל המערבי. המספר כולל גם 122 אזרחים וזרים ומאה ישראלים שנספו בחו"ל.

הר הרצל, היום (צילום: הלל מאיר/TPS)
הר הרצל, היום | צילום: הלל מאיר/TPS

את יום הזיכרון יחתום טקס הדלקת המשואות הרשמי, שצפוי להתקיים בשעה 19:45. לאחר מכן, יחלו חגיגות יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. על פי ההערכות, יותר ממיליון וחצי איש פקדו את בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. פעילות משרד הביטחון התפרסה על פני 52 בתי עלמין צבאיים ומאות חלקות קבורה צבאיות הפזורות מקריית שמונה ועד אילת, ואלפי קברים ביישובים השונים.