הנווט הקרבי רב-סרן עמנואל לוי ז"ל לחם ביבשה ובאוויר במבצעים גדולים שכולנו מכירים וברבים אחרים שנותרו עלומים. רק לאחרונה התפרסם שלעמנואל היה חלק חשוב וגדול בתקיפת הכור בסוריה ב-2007. הוא היה האיש שתכנן את נתיב הטיסה של המטוסים שתקפו ושבו ארצה. שלוש שנים לאחר מכן נהרג עמנואל בתאונת אימונים במכתש רמון, והוא בן 30.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון ל"מהדורה ראשונה" סיפר חזי, אחיו של עמנואל, על האח הגדול שאיבד ועל ההודעה ששינתה את חייו. "אני זוכר את היום הזה טוב מאוד, זה יום שאני לא יכול לשכוח", סיפר חזי. "הייתי האחרון שזה נודע לו. יצאתי לבלות באותו ערב ורק לקראת 01:00 בלילה, אחרי מספר טלפונים שקיבלתי ממספר חסוי, אחד החברים הגיע אליי והוציא אותי מהמקום בו הייתי. כשיצאתי החוצה ראיתי את כל החברים של עמנואל עומדים בחוץ ואז ניגש אליי קצין הנפגעים של צה"ל שבישר לי את הבשורה".

שמונה שנים חלפו מאז שנהרג ורק לאחר מותו נודע למשפחתו על התפקיד החשוב שמילא בתכנון תקיפת הכור הסורי לפני כעשור. "הוא היה מאוד עסוק במשהו מאוד גדול שהוא עבד עליו ולא היה יכול לפרט יותר מדי", שחזר חזי. "באותם ימים גרנו יחד בתל אביב והוא סיפר לי שהוא עובד על משהו מאוד חשוב. זה לא שהוא לא יכול היה לומר כלום, אבל לפי שפת הגוף שלו אפשר היה להבין שהוא עובד על משהו מאוד גדול".

חזי עמנואל, אחיו של עמנואל לוי ז"ל (צילום: החדשות)
חזי עמנואל, אחיו של עמנואל לוי ז"ל | צילום: החדשות

לחזי נודע על מעורבות אחיו יום אחרי התקיפה. "אחרי הפרסומים הזרים, הוא בא הביתה ושאל אותי: 'ראית חדשות?'", תיאר חזי. "הוא היה מאוד מחויך וישר הבנתי באותו רגע. האמת שלא הופתעתי כי עמנואל היה ידוע כאחד שעשה את הדברים בשקט. הוא לא דיבר עליהם הרבה, הוא פשוט עשה. זה היה האופי שלו".

חזי סיפר כי מעורבותו של אחיו התפרסמה רשמית רק עם חשיפת התקיפה בסוריה לפני כחודש. "בהתחלה שמעתי שיצאו הפרסומים וחשבתי שאולי יזכירו את עמנואל בכותרות", המשיך. "ואז במהלך היום הגיעו טלפונים של חברים שראו את הכותרות בעיתונים. זו גאווה גדולה בשבילנו שהוא זכה לאזכור בנושא הזה וגם קיבל את כל הקרדיט שמגיע לו על תכנון התקיפה. זה לא מובן מאליו שמישהו בטייסת, במיוחד אחרי שנתיים וקצת, מקבל כזאת משימה ומבצע אותה בצורה הטובה ביותר ובצניעות".

חזי שינה את שם המשפחה שלו לזכר אחיו, שממשיך ללוות אותו ביום יום: "לאחר התאונה גם זכיתי להתחתן עם בת זוגתי מור. כמה חודשים אחרי החתונה החלטתי יחד איתה לשנות את שם המשפחה לעמנואל. המטרה הייתה להנציח את שמו לדורות רבים. לא חשבתי שאקרא לאחד הילדים שלי בשם שלו אבל זה בהחלט היה לי חשוב להנציח את שמו. עכשיו שאני כבר אבא לשניים, ואני רואה את הילדים שלי עם שם המשפחה שלו וזה מוזכר בכל מקום אז אני מרגיש שהוא ממשיך איתי בכל יום".