צפו: הטרור החקלאי מכה שוב ושוב (צילום: החברה לפיתוח הגליל)
הטרור החקלאי, ארכיון | צילום: החברה לפיתוח הגליל

אירועי הפשיעה החקלאית מכים ברחבי הארץ כמעט מידי לילה, והנזק שנגרם לחקלאים בדמות ציוד ותוצרת נמדד במיליונים. הבוקר (רביעי), קיימו בכנסת דיון משותף של ועדת הכלכלה וועדת הפנים במהלכו הודיע משרד האוצר על הקצאת 16 מיליון שקלים במהלך שנת 2018 - כפיצוי לאלו שנפגעו ממה שהוגדר "טרור חקלאי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הכסף שיעבור ממשרד האוצר כפיצוי לחקלאים יגיע מ"הקרן לנזקי טבע", לאחר חודשים של בקשות מצד אלו שנפגעו בטרור החקלאי. כמו כן, הוחלט לפעול כדי להסמיך שוטרים להטיל קנסות שיועברו לקרן שתפצה חקלאים על הנזקים. בנוסף, במשטרה בודקים אפשרויות להקצות ימי מילואים למתנדבי מג"ב, ולהקים כוח משימה ייעודי לטיפול באירועי הפשיעה החקלאית.

ממשרד האוצר נמסר כי מדובר בהחלטה שעלתה כבקשה מארגוני החקלאים ואף הוגשה כהצעת חוק על ידי התאחדות האיכרים, אשר התבססה על הצעת חוק שכתב השר כחלון בעצמו, בהיות ח"כ בשנת 2007.

הדיון, שהתנהל בנוכחות מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, כלל סקירה של פעילות המשטרה בנושא ודרכי ההתמודדות עם אירועי הטרור החקלאי. אלשיך אמר בדיון: "ברמה העקרונית מדובר באחוז זעום מתוך עבירות הרכוש. עם זאת אסור להתייחס לזה כך מפני שיש לזה משמעויות נרחבות של משילות, ומשמעות לחקלאי הבודד שיכול ליפול בין לילה". עם זאת, המפכ"ל הבהיר: "רוב הפשיעות במקרה הזה הן בממד הכלכלי, ולא הלאומני".

בחודש שעבר הציג שר האוצר משה כחלון יוזמה לטיפול בתופעת הטרור החקלאי והודיע כי יוביל הצעה להכפלת כל העונשים הקבועים בחוק. בנוסף, לראשונה, יבקש כחלון ליצור מדרג עבירות ברור לפי הפגיעה הכלכלית שנגרמה לחקלאי, בניגוד להיום.

כך למשל יקבע שנזק של עד 5,000 שקלים יגרור 6 חודשי מאסר, נזק של 10,000 שקלים יגרור שנת מאסר וכד'. ההערכה היא שכיום, עבריין חקלאי נתפס, אם בכלל, אחרי 10 אירועים וגם אז העונש קל. כעת מנסים ליצור משוואה שכשהוא כבר ייתפס זה לא ישתלם לו.

לא רק בצפון מכה הטרור החקלאי, אלא גם באזורים אחרים ברחבי הארץ, כמעט מדי יום: פלישה לקרקעות, גניבה של תוצרת, ציוד והצתות. החקלאים באיזור מבינים שהמאבק שלהם עוד ארוך והם לא מתכוונים לוותר.